Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data: 27.05.2022

Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit Nr. 10

Nivelul : II (grupa mare )

Propunător Sabou Anda Maria

Tema : Când, cum și de ce se întâmplă?

Subtema : „Descoperim jungla”

Domeniul experiențial:

1. Domeniul știință

2. Domeniul Om și societate

Categoria de activitate:

1. Activitate integrată

2. Activitate artistico-plastica

Subiectul activității:

1. ,,Farmecul junglei,, .

2. ,,Ajută maimuțica să ajungă la banană”

Mijloc de realizare:

1. Puzzle

2. Fișă de lucru

1
Întâlnirea de dimineaţă
- Activitatea debutează prin intermediul salutului de dimineaţă: „Bună
dimineaţa, dragi copii !”.
- Se recită poezia „Ca să fiu copil voinic”, iar prin mişcările sugerate de text se
realizează gimnastica de înviorare.
- Calendarul Naturii: Cu ajutorul copiilor punem la punct data, ziua
săptămânii și fenomenele naturale caracteristice zilei.
- Împărtăşirea cu ceilalţi: Se realizează prin jocul: “Cum te simți astăzi?”. Pe
rând, fiecare copil, va spune cum se simte el în acel moment (supărat, fericit,
trist, furios etc.) şi cum se simte vecinul din dreapta.
- Rutine: Deprinderi de igienă personală şi colectivă, deprinderea de a mânca
frumos, deprinderea de a se comporta civilizat, deprinderea de a îndeplini
sarcini în cadrul grupului.
- Tranziţii: “Vrem s-ajungem azi în junglă” – versuri
,, Noi suntem exploratori,, - cântec
,,Jungla,, - cântec

ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES

Centrul 1: Joc de masă (anexa 1,2)


Subiectul activității: ,,Farmecul junglei "
Mijloc de realizare: puzzle
Metode și procedee didactice: explicația, demonstrația, exercițiul
Materiale didactice: piese puzzle
Obiectiv operiațional: să realizeze imaginea unui animal din junglă, îmbinând piesele de puzzle
puse la dispoziție.
Desfășurarea activității: Copiii vor îmbina piesele puzzle pentru a realiza imaginea unui animal
din junglă. La final pe o planșă mare vom lipi toate animăluțele în realizarea unui tablou.
Evaluare: Realizarea în întregime a imaginii animăluțului.

2
Centrul 2: Stiință (Anexa 2)
Subiectul activității: ,,Găsește calea spre banană!"
Mijloc de realizare: Exercitiu cu material individual
Metode și procedee didactice: conversatia, explicatia, exercitiul
Materiale didactice: fise de lucru
Obiectiv operațional: să ajute maimuțica să străbată labirintul pentru a ajunge la banană
Desfășurarea activității: Copiii vor străbate labirintul alături de maimuțică în căutarea drumului
spre banană, trasând de-a lungul acestuia o linie pentru a scoate în evidență traseul corect.
Evaluare: Găsirea rapidă și eficientă a traseului potrivit.

ACTIVITATEA PE DOMENII EXPERIENȚIALE ( A.D.E. )

Domeniul experiențial: Om și societate

Categoria de activitate: ,,Aventuri în junglă’’ - Activitate artistico-plastică

Subiectul activității: ,, Farmecul junglei”.

Mijloc de realizare: Puzzle

Domenii de dezvoltare:

E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII

Dimensiuni ale dezvoltării:

1. Descrie unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului și Spațiului

2. Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului și Spațiului

3. Activare și manifestare a potențialului creativ.

3
Comportamente vizate:

1.1. Exersează, se joacă și relaționează într-o atmosferă plăcută.

2.3 Demonstrează interes și implicare în activitatea propusă.

Obiective:

O1- să-și concentreze atenția asupra decorulul (ce reprezintă jungla) prezentat de educatoare;

O2- să exploreze și să descrie verbal obiecte, fenomene, procese din mediul înconjurător folosind surse
de informare diverse; ;

O3- să analizeze prin comparare diferențele dintre animalele prezentate

O4- să denumescă şi să utilizeze corect instrumentele de lucru necesare realizării lucrări;

O5- Să aprecieze obiectiv lucrarile realizate, observandu-le si analizandu-le pe baza urmatoarelor criterii:
corectitudinea si estetica lucrarilor

Bibliografie:

 Curriculum pentru educație timpurie-2019

Domeniul experiențial: Știință

Categoria de activitate: Activitate integrată - ,,Aventuri în junglă,,

Subiectul activității: ,,Găsește calea spre banană”.

Mijloc de realizare: Fișă de lucru

Domenii de dezvoltare: C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE

Dimensiuni ale dezvoltării:

3. Activare și manifestare a potențialului creativ

4
Comportamente vizate:

3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații


și povestiri

Obiective:

O1- Să enumere corect materialele si tehnicile de lucru specifice activitatii ;

O2:  Să efectueze operații simple de lucru cu materile din natură ori sintetice

O3- Să comunice idei, impresii pe baza observațiilor făcute;

Bibliografie:

 Curriculum pentru educație timpurie-2019

Activități liber alese 2

Subiectul : ,,Dansul junglei,,

Mijloc de realizare: Dans tematic

Obiective operaţionale:

O1- să perceapă componentele spațio-temporale (ritm, durata, distanta localizare);

O2- să redea mișcări expresive ale corpului însoțite de voie bună

O3- să execute corect mișcările ritmice sugerate.

Metode si procedee: Conversația, explicația, exercițiul,

Material didactic: boxă, muzică, recompense.

Desfăşurarea activitaţii

Copiii împreună cu exploratorul ( educatoarea ) și Mowgli vor dansa executând mișcări


ritmice sugerate de piesa muzicală.

5
Tranziția 1:
,,Vrem să-ajungem azi în jungla,
Dar mai este cale lungă.
Probele ni le vei da,
Noi pe loc le-om rezolva!
Suntem harnici, silitori,
De-aventură doritori!
Tranziția 2:
,,Noi suntem exploratori
Curajoși și doritori.
Să cunoaștem jungla mare
Pentru noi e-o provocare.
Hai cu noi, nu vrei să vii?
Jungla o vom descoperi!
Dacă cu noi vei pleca
Jur că nu vei regreta!’’
Desfășurarea activității 1.

Metode și Mijloace de Forme de Evaluare


Activități de procedee învățământ organizare
Obiective Conținutu esențial
învățare didactice
operaționale
O1- să-și Exerciții Introducerea în
concentreze activitate- asigur
Dialog Interes
atenția asupra condițiile optime pentru
provocat pentru cele

6
decorului(ce Versuri despre desfășurarea activității. Costumul de prezentate.
reprezintă junglă Captarea atenției se va explorator al
Conversația Observare
jungla?) face prin sosirea în educatoarei
Observația sistematică.
grupă a educatoarei Frontal
îmbrăcate în explorator.
Tranziția 1. Versuri

O2- Să Anunțarea temei și a


E
exploreze și să obiectivelor: ,,Astăzi
descrie verbal vom explora jungla!,, - Acuratețea
obiecte, reactualizarea Imagini cu răspunsurilor
xercițiu de
fenomene, cunoștințelor (,,Unde jungla
însușire a Expunerea
procese din trăiesc animalele
cuvintelor Frontal
mediul sălbatice?/Ce animale
necunoscute / Problemati-
înconjurător trăiesc în junglă?,,)
dezvoltarea zarea
O3 – Să vocabularului. Observare dirijată -
Conversația Evaluare
analizeze prin Cer copiilor să descrie
Conversație dirijată orală.
comparare animalele observate în
dirijată.
diferențele junglă( maimuța, tigrul, Puzzle cu
dintre șarpele,papagalul) diferite
animalele animale din
prezentate. cele
precizate. Frontal,
Intuirea materialului- individual
Conversația
Copiii vor observa și
enumera materialele de
pe masa de lucru – foi,
O4 – Să lipici, foarfece, puzzle.
denumească și
să utilizeze Demonstrarea și Evaluare
corect explicația – Prezint orală.
instrumentele Exerciții de copiilor fișele de lucru, Autoevaluar
Puzzle e.
de lucru intuire a materialele și ce vom Frontal
necesare materialelor de face în continuare cu Demonstraț Foi colorate
realizării lucru acestea. Realizarea unui ia
lucrării. puzzle – potrivirea
corectă a pieselor . explicația

Desfășurarea
activității -Înaintea
executării sarcinilor
vom realiza niște
exerciții de încălzirea

7
mușchilor mâinii – Expunerea
mimăm cântatul la pian,
închidem deschidem Exercițiul
pumnul, valurile mării.
Frontal Observare
sistematică.
Individual

Încheierea activității – Expunerea


fac aprecieri în legătură
cu modul în care copiii Jocul
O5- Să au realizat puzzle-ul, Exercițiul
precizeze comportament și
obiectiv eficiență de lucru. Frontal
lucrările
realizate,
observându-le
și analizându-le
pe baza
următoarelor Evaluare
criterii- orală,
corectitudine și evaluare de
estetică. către colegi,
autoevaluar
e.

Frontal,
individual

Desfășurarea activității 2.

Obiective Activități de Conținut esențial Metode și Mijloace de Forme de Evaluare


operaționale învățare procedee învățământ organizare
.Moment organizatoriu –
Asigur condițiile optime
pentru buna desfășurare a
activității. Pregătirea

8
materialului didactic
necesar.
.Captarea atenției –
Tranziția 2.
Anunțarea temei și a
obiectivelor- ,, Am observat Captarea
că sunteți copii atenți și atenției Cântec Frontal Evaluare
descurcăreți, din acest motiv observativă
maimuțica cea flămândă are
nevoie de ajutorul vostru
pentru a găsi drumul spre
cea mai delicioasă banană
O1- Să din junglă’’ Ce ziceți, o
enumere ajutăm ? ,,
corect . Intuirea materialului-
materialele și Exerciții de Copiii vor observa și Problematiza
tehnicile de intuire a enumera materialele de pe rea
lucru materialelor de masa de lucru – fișe de
specifice lucru lucru, labirintul, creioane,
pentru carioci etc.
activitate

Demonstrarea și Intuirea
explicația – Prezint copiilor corectă a
fișele de lucru, materialele și materialelor
ce vom face în continuare cu Observația de lucru
Fișe de lucru Frontal
acestea. Traversarea
labirintului cu scopul de a
hrăni maimuțica. Realizarea
corespondenței dintre
banană și maimuță.
O2- Să Desfășurarea activității -
efectueze Înaintea executării sarcinilor
operații vom realiza niște exerciții de
simple de încălzirea mușchilor mâinii
– mimăm cântatul la pian, Evaluare
lucru cu Fișe de lucru,
închidem deschidem orală.
materile din Demonstrația foi colorate,
natură ori pumnul, valurile mării. Mă creioane,
sintetice. asigur că fiecare copil are Explicația carioci. Frontal,
materialele necesare și le individual
O3 - să ofer ajutor în caz de nevoie.
comunice
idei, impresii

9
pe baza Încheierea activității –
observațiilor Realizez o expoziție cu
făcute. lucrările copiilor, aprecieri
asupra modelui de realizare Realizarea
a acestora. Copiii vor primi corectă și în
recompense. timp util a
sarcinilor.

Exercițiul
Individual
Frontal

Aprecieri
verbale

expoziția

Frontal

Anexa 2.

10
11
Anexa 3.

12

S-ar putea să vă placă și