Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Data: 02.04.2019
Clasa: a IV-a
Profesor învățământ primar: Oprea Nicoleta
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială „Tudor Pamfile” Țepu
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina de bază: Geografie
Discipline integrate: Istorie, Limba română
Unitatea: Organizarea administrativă a României
Subiectul: Organizarea administrativă a României
Tipul: predare - învățare
Durata: 45 minute
Competențe specifice:
Geografie
2.2. Aplicarea unor elemente și cunoștințe dobândite la alte discipline (științe ale naturii,
istorie, științe sociale) în descrierea și explicarea realității înconjurătoare
3.1. Identificarea poziției elementelor reprezentate pe hartă
3.3. Raportarea corectă a poziției unor elemente pe reprezentările cartografice
Istorie
1.2. Localizarea în spațiu a evenimentelor istorice
Limba română
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de
comunicare previzibile
Obiective operaţionale:
O1 – să localizeze pe harta fizică județele României;
O2 – sǎ folosească vocabularul specific disciplinei;
O3 – să indice la harta județului orașul reședință de județ precum și localitatea natală
O4 – să lucreze pe hartă selectând județele României, în cadrul jocului didactic;

Elemente de strategie didactică:


 Resurse procedurale: conversația euristică, explicația, exercițiul, jocul didactic,
lucrul cu harta
 Resurse materiale: manualul, atlas, fișe de lucru, rebus, laptop, videoproiector,
prezentare Power Point.
 Forme de organizare: frontală, individuală, pe perechi.

Bibliografie:
 Ministerul Educației Naționale, „Programa școlară la Geografie pentru clasa a
IV-a”, 2014
 Carmen Camelia Rădulescu, „Geografie, manual pentru clasa a IV-a”, Ed.
Arthur la școală, București, 2016
Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didactică
Secvenţele Ob.
instruirii op. Metode şi Material Forme de Evaluare
Activitatea învăţătorului
procedee didactic organizare

1. Se vor asigura condiţiile optime pentru buna desfăşurare a Explicația Manuale Observarea
Moment lecţiei: aerisirea sălii de clasă, pregătirea materialului didactic Conversația Frontal sistematică
organizatoric şi stabilirea liniştii. Caiete
1min
Ce reprezintă populația?care este populația României? Conversația Fișa de Individual
2.
De câte feluri este populația? Explicația lucru Controlul
Reactualizare
Unde trăiește populația urbană?Dar cea rurală?
a cunoștințelor
De câte feluri sunt satele?
3min

Captarea atenției se realizează printr-un rebus. Pe măsură ce Planșă Rebus Evaluare


3. Captarea oferă răspunsuri, pe o prezentare Power Point va apărea, pe Prezentare Frontal orală
atenției rând, câte o bucată dintr-un puzzle. Soluția va fi GALAȚI. Power
3min (Anexa 1) Point

Astăzi, la ora de geografie, vom încerca să aflăm mai multe Explicaţia Caiete Frontal Observarea
despre modul în care sunt dispuse așezările omenești pe Conversația sistematică
4.Anunțarea teritoriul țării noastre și despre care este organizarea
temei și a administrativ teritorială a României. Totodată, vom lucra pe
obiectivelor hartă să identificăm județele și vom aplica cunoștințele noastre
operaționale despre așezare, vecini, forme de relief pe noțiunile lecției
3min noastre de astăzi. Scriu la tablă titlul lecției „Organizarea
administrativă a României”, iar elevii în caiete .

5. Dirijarea Schema lecției (Anexa 2) Exercițiul Manuale Individual Observarea


activitãții Conversația sistematică
25 min Pentru a fi mai bine gospodărit, teritoriul României este euristică Frontal
împărţit unităţi administrativ – teritoriale numite județe, orașe, Evaluare
orală
municipii, comune și sate.
Prezentare Frontal
Judeţele – sunt cele mai mari unităţi administrativ – Explicația PowerPoint
teritoriale. Ele sunt formate din mai multe comune şi oraşe ,
apropiate ca aşezare. Fiecare judeţ se gospodăreşte singur. Cel Conversația Observarea
O1 mai important oraş din judeţ este numit- reşedinţă de judeţ. sistematică
O2
Ţara noastra are 41 de judeţe şi municipiul Bucureşti - capitala
României.
Proiectare Evaluare
Cel mai intins judet al țării este Timiș, iar cel mai putin intins Power orală
judet este Ilfov. Point

Cel mai populat judet este Prahova, iar cel mai putin populat
judet este Covasna. Conversația
Individual
Municipiile – oraşele cele mai dezvoltate şi cu un număr mare Explicația
de locuitori- in prezent sunt 86 de municipii.

Cele mai mare municipiu- oraşul Bucureşti- capitala ţării. El Evaluare


este împărţit în 6 sectoare , fiecare sector are primărie proprie orală
coordonată de primăria generală a capitalei.

Oraşele – aşezări omeneşti mai dezvoltate din punct de vedere


economic şi cu un număr mai mare de locuitori decât satele. Frontal

Comunele - unităţi administrativ – teritoriale alcătuite din


unul sau mai multe sate care se gospodăresc împreună, dintre
care unul este reşedinţa de comună.

Municipiile, sectoarele Bucureştiului , oraşele şi comunele Evaluare


sunt gospodărite de primării, conduse de un primar ales de orală
populaţie.

Propun elevilor câteva exerciții orale:

Adevărat sau Fals? Conversația Fișă cu


euristică întrebări Frontal
1) Cele mai întinse unități administrative – teritoriale sunt
satele?
2) Județele sunt diferite ca întindere și numărul de locuitori. Individual
3) Mai multe comune învecinate formează un sat.
4) Județul Constanța se află în Sud-Estul țării.
5) Focșani este reședința de județ a județului Vrancea.

Completează propozițiile cu informațiile corecte:

Extremitatea vestică se află în județul _________________


Extremitatea estică se află în județul __________________
Extremitatea nordică se află în județul _________________
Extremitatea sudică se află în județul __________________
Jocul didactic Fișe de Lucrul pe
Propun elevilor un joc „Analizează județul”. lucru perechi Evaluare
Le prezint 2 imagini: prima reprezintă o hartă a României care orală
este împărțită în regiuni istorice, iar în a doua hartă România Hărți
este împărțită în regiuni de dezvoltare. (Anexa 3)
Le specific elevilor că regiunile de dezvoltare sunt rezultatul
unui acord liber între consiliile judeţene şi cele locale. Funcţia
lor este de a aloca fondurile PHARE de la UE, pentru
dezvoltare regională.
Elevii vor lucra în perechi. Pe rând, elevii vor extrage câte un
bilețel pe care este scris câte un județ, vor primi harta județului
respectiv și vor completa tabelul cu informațiile corecte și
complete (Anexa 4).
Un elev va ieși la hartă și își va prezenta județul.
6.Obținerea O3 Cu ajutorul videoproiectorului, inițiez un joc online, în care Conversația Laptop Frontal Observarea
performanței elevii trebuie să identifice, contratimp, județele României pe Explicația Videoproie sistematică
7 min hartă. Jocul ctor
https://www.geogra.ro/joc/judete/judete.php
7.Încheierea Fac aprecieri verbal privind implicarea elevilor în lecție, Conversaţia Caiete Frontal Aprecieri
activității evidențiindu-i pe cei care s-au remarcat. Explicația verbale
3 min Le comunic elevilor tema pentru acasă.
Anexa 1

Rebus

1. În Sud, România se învecinează cu ________________.


2. Fluviul ce tranversează țara noastră este ____________.
3. Cel mai înalt vârf din România este _______________ .
4. România are, în Sud-Est, deschidere la Marea ______ .
5. Râul-graniță cu Republica Moldova este __________ .
6. Cel mai mic podiș din țara noastră este ____________ .
Anexa 2

Schema lecției

Împărțirea României în județe este atestată documentar la 8 ianuarie 1392, când


domnitorul Mircea cel Bătrân printr-un hrisov numește „ținutul Vâlcii” județ. Astfel, județul
Vâlcea este primul județ atestat documentar de pe teritoriul actual al României. După 1948,
autoritățile comuniste au desființat împărțirea pe județe, țara fiind împărțită în regiuni și raioane.
Ultima reformă administrativ-teritorială majoră din România a avut loc în anul 1968 când s-a
trecut reîmpărțirea pe județe.

Pentru a fi mai bine gospodărit, teritoriul României este împărţit unităţi administrativ – teritoriale
numite județe, orașe, municipii, comune și sate.
Judeţele – sunt cele mai mari unităţi administrativ – teritoriale. Ele sunt formate din mai
multe comune şi oraşe , apropiate ca aşezare. Fiecare judeţ se gospodăreşte singur. Cel mai
important oraş din judeţ este numit- reşedinţă de judeţ.
Ţara noastra are 41 de judeţe şi municipiul Bucureşti - capitala României.
Cel mai intins judet al țării este Timiș, iar cel mai putin intins judet este Ilfov.
Cel mai populat judet este Prahova, iar cel mai putin populat judet este Covasna.
Municipiile – oraşele cele mai dezvoltate şi cu un număr mare de locuitori- in prezent
sunt 86 de municipii.
Cele mai mare municipiu- oraşul Bucureşti- capitala ţării. El este împărţit în 6 sectoare , fiecare
sector are primărie proprie coordonată de primăria generală a capitalei.
Oraşele – aşezări omeneşti mai dezvoltate din punct de vedere economic şi cu un număr
mai mare de locuitori decât satele.
Comunele - unităţi administrativ – teritoriale alcătuite din unul sau mai multe sate care se
gospodăresc împreună, dintre care unul este reşedinţa de comună. Sunt in numar de 2686 si au o
medie de 4000 locuitori.
Municipiile, sectoarele Bucureştiului , oraşele şi comunele sunt gospodărite de primării, conduse
de un primar ales de populaţie.
Anexa 3

Harta
Anexa 4

Analizează județul!

Nume județ Reședință de Regiunea Regiunea de Orașe Comune Râuri Formă de Vecinii
județ istorică dezvoltare relief județului

S-ar putea să vă placă și