Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a- IV-a
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Ştiinţe ale naturii
Unitatea de învăţare: Medii de viaţă
Subiectul lecţiei: Pǎdurea
Tipul lecţiei: mixtă
Scopul:
 Conştientizarea rolului omului în cunoaşterea şi pǎstrarea mediului, adoptarea unui
comportament ecologic
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
 să identifice relaţii între părţile componente ale unui sistem studiat;
 să descrie relaţii între sisteme din mediul înconjurător;
 să comunice prin maniere diverse observaţii privind relaţiile dintre părţile componente
ale unui sistem;
Obiective operaţionale:
Cognitive :
 să defineascǎ corespunzǎtor pǎdurea;
 sǎ descrie cele trei tipuri de pǎduri, ţinand cont de tipurile de copaci din care sunt
alcătuite;
 sǎ prezinte fauna şi vegetaţia din pădurile din zona de munte, deal, câmpie;
 sǎ alcǎtuiascǎ lanţuri trofice;
 sǎ exemplifice importanţa pǎdurii, realizând îndemnuri cu tematică ecologică;
Afective :
 să-şi formeze o atitudine pozitivă faţă de mediul înconjurător-pădure;
 să participe în mod activ şi eficient în activitatea de rezolvare a sarcinilor individuale, pe
grupe;
 să exprime opinii personale în aprecierea unor situații cu conținut ecologic;
Psiho – motorii :
 să coopereze şi să lucreze în echipă;
 să realizeze postere cu tematică ecologică.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, conversaţia, exerciţiul, jocul didactic, „diagrama
Venn”, „hârtia de un minut”, „ metoda inteligenţelor multiple”
Material didactic: videoproiector, materiale PPT, coli albe, markere, carioci, şabloane, machetă
şi elemente de faună şi vegetaţie din păduri
Moduri de organizare: activitate frontală, individuală, pe grupe.
Scenariu didactic
I. Moment organizatoric
Se stabileşte un climat de ordine şi disciplină optim pentru buna desfăşurare a lecţiei.
Se cere elevilor să-şi pregătească materialele necesare (cărţi, caiete, instrumente de scris). Se
descrie comportamentul pe care trebuie să-l dovedească în timpul lecţiei.
II. Verificarea cunoştinţelor anterioare
Se adresează elevilor câteva întrebări din lecțiile ȋnvățate anterior: „Care sunt principalele
medii de viaţă?”, “Cum se pot clasifica?”. Solicit elevilor să definească balta, să explice modul
de formare, să prezinte lanţuri trofice existente în mediu acvatic.
III. Captarea atenţiei
Joc didactic: ,,Jocul numelui’’: Solicit elevilor să scrie o plantă/un animal care poate fi
întâlnit în pădure şi să înceapă cu prima literă din prenumele său. (ex. Viorica-vulpe)
IV. Anunţarea temei şi a obiectivelor
Se anunţă tema „Pădurea”. Se scrie pe tablă şi pe caiete şi se anunţă obiectivele lecţiei.
V. Dirijarea învăţării
Se prezintă un material PPT cu imagini şi informaţii despre pădure, apelând şi la
cunoştinţele elevilor asimilate la orele de geografie. „În ce zone de relief întâlnim păduri?”„Care
sunt tipurile de păduri de la noi din ţară?”. Se reamintesc elevilor câteva informaţii privind
vegetaţia şi fauna pădurilor. Între plante şi animale existǎ o strânsǎ legǎturǎ. Cele mai multe
animale se hrǎnesc cu plante:
“-Cum se numesc? Daţi exemple!”
„-Cum se numesc animalele care se hrǎnesc cu carne? Daţi exemple!”
„-Cum se numesc animalele care se hrǎnesc cu carne, dar şi cu iarbǎ? Daţi exemple!”
„-De ce existǎ o strânsǎ legǎturǎ între plante şi animale?”
Se cer exemplificǎri de lanţuri trofice. Se notează schema lecţiei pe tablă şi în caiete,
fiecare informaţie fiind argumentată, explicată şi prezentată prin imagini la videoproiector.
(Anexa 1)
Se citeşte o poezie din care se extrag concluziile privind importanţa pădurii. (Anexa 2)
VI. Obţinerea performanţei
Metoda inteligenţe multiple
Elevii împărţiţi în 5 grupe vor primi fişe cu sarcini diferite.
Inteligenţa verbal – lingvistică
Citiţi curiozităţile despre pădure, apoi comentaţi proverbul:„Pădurea, aurul verde al planetei”
Inteligenţa logico – matematică
Calculaţi operaţiile scrise pe fiecare ramură şi veţi afla câţi copaci au plantat elevii clasei a- IV-a.
Inteligenţa naturalistă
Prezentaţi câteva aspecte din pădure în anotimpul de primăvară: plante şi animale
Inteligenţa corporal - kinestezică
Vor primi pe fişă patru sarcini pentru un joc mut – mimarea unor acţiuni de protejare a pădurii
sau efectele negative ale acţiunii omului asupra mediului:
 plantarea de copaci în pădure
 braconaj - vânarea de animale
 adunarea deşeurilor din pădure
 tăierea copacilor
Inteligenţa spaţială
Se cere elevilor să realizeze o machetă reprezentând principalele etaje de pădure, fauna şi
vegetaţia specifică. În plicuri vor primi materiale pregătite dinainte(decupaje din reviste cu
plante şi animale specifice fiecărui etaj de vegetaţie). Vor mai avea şabloane cu diferite plante,
ramuri de brad, frunze de stejar, fag. Unii vor trasa conturul, alţii vor decupa, alţii vor lipi.
Fiecare grupă îşi va completa etajul său de vegetaţie, iar apoi treptele vor fi asamblate.
Prezentarea rezultatelor fiecărei grupe în faţa clasei.
Realizarea unui poster ,,Copacul aşteptărilor’’: Împart elevilor câte o frunză decupată din
hârtie şi cer fiecăruia să scrie un îndemn, slogan pentru ca în viitor pădurea să fie cu adevărat
„plămânul Pământului”. Mesajele create (hârtia de un minut) vor fi expuse în ,,Copacul
aşteptărilor”.
VII. Asigurarea feed – back-ului
Metoda „diagrama Venn”
Completează diagrama Venn cu asemănări şi deosebiri între pădure şi grădină.(Anexa 3)
VIII. Încheierea activităţii
Fac aprecieri asupra desfăşurării lecţiei şi le propun să devină membrii unui cerc al naturii şi
le voi da un ecuson cu inscripţia „Prietenii pădurii”.
Temă: le voi cere să alcătuiască un program de activitate privind ocrotirea naturii.
Concluzii, recomandări, aprecieri asupra desfăşurării orei.
Anexa 1 (schema lecţiei)
Pădurea
Pădurea = mediu de viaţă natural
Clasificare:
- păduri de foioase → pierd frunzele toamna;
- păduri de conifere → florile sunt conuri;
- păduri mixte → de foioase şi conifere.
1. Pădurile de foioase → în zonele de deal şi de câmpie.
- arbori: stejari, mesteceni, fagi, tei, frasini, arţari, aluni;
- vieţuitoare → insecte: fluturi, albine, gândaci;
→ reptile: şerpi, şipârle;
→ păsări: privighetori, ciocârlii, bufniţe;
→ mamifere: iepuri, cerbi, lupi, căprioare, vulpi.
2. Pădurile de conifere → în zona de munte
- arbori: brazi, molizi, pini, zada, larice;
- plante: feriga, ciuperci, muşchi de copac, arbuşti (coacăzul, afinul);
- vieţuitoare → păsări: cocoşul de munte, şoimul, vulturul pleşuv;
→ mamifere: ursul, capra neagră, cerbul, râsul, jderul, veveriţa;
3. Importanţa pădurii
 împrospătează aerul → oxigen;
 oferă loc de agrement → recreere;
 lemnul → foc, hârtie, mobilă, construcţii;
 oferă adăpost plantelor şi animalelor;
 susţin solul.
Anexa 2
„Glasul pǎdurii-i vrǎjitor;
N-ai sǎ-l auzi de nu-l iubeşti;
De treci prin ea rǎuvoitor
Şi n-o înţelegi şi n-o-ngrijeşti.

Cu brazii mici, fii cumpǎtat,


Nu face în pǎdure foc,
Copacul dacǎ l-ai tǎiat,
Sǎdeşte iute altu-n loc“.

(Passionaria Stoicescu – „Glasul pǎdurii“)

Anexa 3
Diagrama Venn- asemănări şi deosebiri între pădure şi grădină.

Grădina Pădurea

(deosebiri) (asemănări) (deosebiri)

__________________________________________________________
___________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________

S-ar putea să vă placă și