Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecție

Unitatea de învăţământ: Liceul de Informatică ,,Tiberiu Popoviciu’’ Cluj – Napoca


Profesor: Brăileanu Sorin
Data: 28. 05. 2020
Clasa: a V- a
Aria curriculară: Matematică și Științe ale Naturii
Unitatea de învățare: Ecosisteme terestre naturale
Subiectul lecției: PĂDUREA-relații între viețuitoare
Timp alocat: 50 minute
Scopul lecției: cunoașterea relațiilor care se stabilesc între speciile dintr-un ecosistem terestru
natural- pădurea, relații ce pot fi înfățișate sub forma lanțurilor/ rețelelor trofice.
Tipul lecției: mixtă
Locul desfășurării: sala de clasă
Competențe generale:
1. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor și a fenomenelor, cu instrumente și metode
științifice.
2. Comunicarea adecvată în diferite contexte științifice și sociale.
3. Rezolvarea unor situații problemă din lumea vie, pe baza gândirii logice și a creativității.

Competențe specifice:
1.2 Realizarea dirijată a unor activități simple de investigare pe baza unor fișe de lucru date.
2.2 Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală și scrisă.
3.1 Identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pe baza modelelor.
4.1 Utilizarea achizițiilor din domeniul biologiei în viața cotidiană.

Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:
- identifice tipurile de relații dintr-o pădure.
- exemplifice relațiile între viețuitoarele din ecosistemul studiat.
- construiască lanțuri trofice cu ajutorul imaginilor.
- precizeze importanța pădurilor.
- stabilească acțiunile negative ale omului care pun în pericol pădurea.

Stategia didactică:
a) metode și procedee: observația, conversația euristică, explicația, învățarea prin
descoperire, algoritmizarea, problematizarea.
b) Mijloace didactice: manual, cretă, tablă, imagini, planșă, fișe de evaluare, foi A4
c) Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe (câte doi)

Evaluare: formativă prin chestionare orală dar și prin fișe de evaluare/activitate

Bibliografie:
 Programa școlară OMEN nr. 3393/28.02.2017
 Iordache Ion, Ulpia Maria Leu- Metodica predării- învățării biologiei, ed. Solaris, Iași
2003
 Fodor Atia M., Sună L.M., Boldișor V., Ciuculescu C.M.- Manual de Biologie, Ed.
Sigma, București, 2017

Desfășuarea lecției
Etapele lecției Activitatea Activitatea elevului Strategii Evaluare
profesorului didactice
Moment Notează Se pregătesc pentru Conversația
organizatoric absenții activitate
2 minute Organizează
materialele și
creează un
climat
cooperant
Actualizarea Profesorul Participă în mod activ la
cunoștințelor adresează reactualizare. Conversația Frontal
3 minute întrebări din Ascultă întrebările, le
lecția analizează, gândesc și Individual
anterioară formulează răspunsurile la
Î: Ce tip de întrebările adresate de
ecosistem este profesor.
pădurea?
Î: Care sunt Aduc completări colegilor,
deosebirile acolo unde este cazul.
dintre o
pădure de
foioase și o
pădure de
conifere, din
punct de
vedere a
factorilor
abiotici?
Î: Din ce este
alcătuită
biocenoza
dintr-o pădure
de foioase?
Dar dint-o
pădure de
conifere?

Captarea Cere elevilor Ascultă și identifică diferite Conversația Frontal


atenției să dea tipuri de relații dintr-o Observația
2 minute exemple de pădure.
relații ce au
loc între
specii,
urmărind
planșa
Anunțarea Notează pe Notează titlul în caiete
temei tablă titlul
1 minut lecției:
PĂDUREA-
relații între
viețuitoare.
Prezintă
obiectivele pe
care elevii
trebuie să le
cunoască la
terminarea
lecției.

Dirijarea Profesorul Sunt atenți și dau exemple


învățării inițiază de diferite tipuri de relații Explicația
30 minute discuții între specii. Frontal
referitoare la
relațiile ce au Notează în caiete. Conversația
loc într-o
pădure,
indiferent de
natura ei. Răspund la întrebări și Observația
Notează la motivează încadrarea făcută.
tablă tipurile
de relații, apoi
cere elevilor Notează în caiete. Problematizarea
să dea Frontal
exemple Se așează conform echipelor
pentru fiecare selectate, primesc
categorie. materialele și lucrează după Algoritmizarea
indicațiile primite.
Precizează Realizează lanțurile trofice
tipurile de cu imaginile găsite în plic, le Pe grupe
relații ce au lipesc, apoi le prezintă. Învățarea prin
loc într-o descoperire.
pădure, fie Notează în caiete rețeaua
între aceeași trofică și identifică verigile
specie, fie comune.
între specii Conversația Individual
diferite. Răspund la întrebarea
Dă exemple adresată de profesor
de astfel de indicând rolul pădurilor în
relații și viața
solicită elevii plantelor/animalelor/omului.
să dea și ei De asemenea, indică și
alte exemple. factorii negativi ai omului
Notează la asupra ecosistemului studiat.
tablă
exemplele de Notează în caiete ultima
relații. parte a lecției.
Împarte
colectivul de
elevi în
echipe și
oferă fiecărei
echipe
următoarele: o
foaie A4 și
plicuri în care
se află
decupate
diferite specii
de plante și
animale.
Profesorul
notează la
tablă lanțurile
trofice
obținute de
elevi. În final
se va obține o
rețea trofică
dintr-o
pădure.

Continuă
lecția cu
întrebări
adresate
elevilor cu
privire la
importanța
pădurilor.
Solicită
elevilor să
indice și
acțiunile
negative ale
omului asupra
pădurii.

Finalizează
schema lecției
la tablă cu
ajutorul
elevilor
Asigurarea Adresează Răspund la întrebări. Conversația Frontal
feed-back- elevilor
ului întrebări
2 minute referitoare la
relațiile între
viețuitoarele
dintr-un
ecosistem
natural
terestru,
pădurea.
Solicită să
exemplifice
relațiile
întâlnite în
acest
ecosistem.
Evaluarea Distribuie Completează rebusul Evaluează și Individual
10 minute fiecărui elev comunică
câte o fișă de elevilor
evaluare/ rezulatele
rebus. obținute.

Schema lecției
PĂDUREA-relații între viețuitoare

Relațiile pot fi de:


- hrănire/ trofice

- apărare

- concurență/ competiție

- înmulțire/ reproducere

Exemple de relații între specii ce au loc într-o pădure:


- simbioză= relație avantajoasă pentru ambele specii (polenizare cu ajutorul albinelor,
păsărilor; lichenii= alga verde+ciuperca)

- parazitism= relație între un parazit și o gazdă (cucul depune ouă în cuibul altor păsări,
tenia/ limbricul este un parazit pentru un mamifer)

- competiția= relație între specii care concurează pentru lumină, adăpost etc. ( toate
plantele ierboase concurează pentru lumină)

- apărare (copacii grupați sunt mai rezistenți la vânt/secetă, haitele/turmele se grupează


pentru supraviețuire)

Importanța pădurilor:
- oxigen

- relaxare

- habitat pentru plante/animale

- hrană

- plante medicinale

- lemn în industrie

- susținere solului/ previn alunecările de teren

- reducere zgomotelor/ temperaturilor extreme/ vântului.


REBUS
PĂDUREA - RELAȚII ÎNTRE VIEȚUITOARE

A
P M
Z A
M D
Î E
T E
C E
S A
B

BAREM REBUS
PĂDUREA - RELAȚII ÎNTRE VIEȚUITOARE

A
P A R A Z I T I S M
Z A D A
M O L I D
Î N M U L Ț I R E
T R O F I C E
C O M P E T I Ț I E
S I M B I O Z A
B
1. Relație între parazit și gazdă.
2. și 3. Arbore specific pădurilor de conifere.
4. Relație de reproducere.
5. Relații de hrănire.
6. Relație între specii care au aceeași cerință pentru hrană, lumină, adăpost etc.
7. Relație favorabilă pentru ambele specii.
Notă:
Timp de lucru: 4 min. Pentru rezolvarea corectă cuprină între 1-7 cerințe se acordă câte 1 punct
la fiecare. 3 puncte se acordă din oficiu! Mult succes tuturor!
CHESTIONAR

1. Cel mai mult m-a interesat:

……………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………

2. Cel mai puţin m-a interesat:

……………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………

3. Aş mai avea nevoie de clarificări în legătură cu următoarele aspecte:

……………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………..

4. În timpul orei m-am simţit de nota …(bifaţi):


1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.

S-ar putea să vă placă și