Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 13.03.2024
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Duliu Zamfirescu” Focșani Profesor coordonator: Micu Florin
Clasa: a IV-a B Profesor înv. primar: Sava Anca
Aria curriculară: Om și societate Profesor metodist: Săcrieru Dănuț
Disciplina de învățământ: Geografie Propunător: Dumbravă Alessandra
Unitatea tematică: România- Elemente de geografie regională
Subiectul lecției: Orașul București-caracterizare geografică
Tipul lecției: predare-învățare

Competențe specifice:

3.1. Identificarea poziției elementelor reprezentate pe hartă

Obiective operaționale:
O1 – Să localizeze corect la hartă Delta Dunării și brațele în care se desparte la vărsare.
O2 – Să numească principalele ocupații ale locuitorilor din această zonă.
O3 – Să identifice caracteristici ale Deltei.

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, observația, exercițiul.
Mijloace de învățământ: laptop, caiete, hartă, tablă, marker, rebus.
Forme de organizare: frontal și individual
Durata: 45 minute
Forme și tehnici de evaluare: aprecieri verbale, observarea sistematică

Bibliografie: Programa școlară pentru disciplina Geografie, clasa a IV-a


DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE OB CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII DIDACTICE


ACTIVITĂȚII OP ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE ȘI MIJLOACE DE FORME DE EVALUAR

PROPUNĂTOAREI COPIILOR PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT ORGANIZARE


1. MOMENTUL Se creează condițiile optime Copiii vor intra în
necesare desfășurării sala de clasă și se
ORGANIZATORIC
activității: aerisirea sălii de vor pregăti pentru
(1 min) clasă și pregătirea activitate. Conversația Mijloacele Frontal Evaluare
materialelor necesare. necesare deprinderilo
disciplină
Mă prezint elevilor și le voi Elevii răspund la
spune că vom face împreună salut.
ora de Geografie.
2. REACTUALIZAREA Îi voi ruga pe copii să spună Copiii vor răspunde:
reședințele județelor
CUNOȘTINȚELOR
învățate cu o oră în urmă.
(2 min) Iași Reședință Iași
Vrancea Reședință Focșani
Bihor Reședință Oradea
Bacău Reședință Bacău
Alba Reședința Alba-Iulia
Timiș Reședința Timișoara Conversația Frontal Evaluare
Câte județe sunt în țara În țara noastră sunt orală
noastră? 41 de județe, la care
se adaugă și capitala.

3. CAPTAREA Le voi povesti Legenda lui Copiii vor asculta


Bucur. ceea ce spune
ATENȚIEI
„Bucur a fost un cioban care propunătoarea.
(3 min) avea probleme cu tătarii Conversația
care îi tot luau animale. Într-
o zi aceștia i-au răpit fiica, Frontal
Anca, iar acesta fiind
devastat, a mers cu un alți 2
ciobani în căutarea fetei lui.
Aceștia au mers călare 2 zile
și 2 nopți, iar într-un final
au ajuns aproape de apele
înghețate ale Nistrului.
Răpitorii s-au înecat
încercând să traverseze
albia, apoi cei 4 s-au întors
la stâna de pe malul
Dâmboviței. Și-au cladit o
casă, iar când Anca s-a
căsătorit și a avut copii a
construit și o biserică care
poate fi văzută și astăzi în
București (Biserica lui
Bucur). Cu timpul s-au
adunat din ce în ce mai
multi oameni și așa s-a
format Bucureștiul. “
4. ANUNȚAREA Le voi spune elevilor că Copiii ascultă cu Conversația
astăzi vom discuta despre atenție.
TEMEI Frontal
București.
(1 min) Explicația
5. DIRIJAREA Voi ruga elevii să-și Copiii vor scrie titlul
deschidă caietele si vor nota lecției în caiet după
ACTIVITĂȚII
titlul lecției de pe tablă. care vor fi atenți la Conversația Frontal
(30 min) videoclip.
Îi rog pe elevi să citească
informațiile din manual apoi
le voi pune întrebări pe baza
informațiilor citite: Laptop
-câte sectoare sunt? -sunt 6 sectoare
-ce sunt sectorele? -sectoarele sunt
teritorii mai mici
-ce râu străbate Bucureștiul? -râul Dâmbovița
Dar afluentul? străbate Bucureștiul, Conversația
alături de afluentul
său Colentina
-de ce este important -Este cel mai
Bucureștiul? important centru
politic, economic,
cultural, turistic al
țării și cel mai Explicația Tablă Frontal Evaluare viz
mare nod de Marker
comunicație
-de ce este împărțit în -este împărțit în
sectoare? sectoare deoarece
este o populație
foarte mare si trebuie
mai bine gospodărit
Copiii vor începe să scrie
următoarele informații:

Municipiul București este


situat în sudul țării și este
traversat de râul Conversația Frontal
Dâmbovița și de afluentul
său, Colentina, unde se
găsesc numeroase lacuri
amenajate pentru
recreare. Caracteristicile
geomorfologice ce
definesc regiunea sunt
rezultatul acţunii de
eroziune, transport şi
depunere a cursului
Frontal
inferior al râului Dâmboviţa
care străbate zona mediană
a Bucureștiului pe direcţia
aproximativă NV-SE,
precum și a râului
Colentina. Solul din centrul
Bucureştiului s-a format şi
dezvoltat sub influenţa
factorilor naturali şi umani.

Deşi este aşezat într-o zonă


de climă temperată,
Bucureştiul este afectat de
masele de aer continental,
provenite din zonele
învecinate. Curenţii de aer
estici dau variaţii excesive
de temperatură, de până la
70°C, între verile
călduroase şi iernile
geroase.
Estul şi sudul oraşului au
toamne lungi şi
călduroase, ierni blânde şi
primăveri timpurii.

Temperatura medie anuală


în București este de 10-11
grade C.

La data de 1
Ianuarie 2020,
Bucureştiul are un număr
de 2 milioane locuitori
Aici se găsesc de
asemenea instituții de
conducere, dar și muzee,
teatre, monumente,
parcuri, gradinițe, școli și
universitați
Oraşul are o formă
circulară, axele sale
măsurând circa 24 km pe
direcţia N-S şi circa 22 km
E-V, fiind dispuse radial (în
sensul acelor de ceasornic)
astfel încât, fiecare să aibă
în administraţie o parte a
centrului oraşului. Între
aceste limite, municipiul
Bucureşti cuprinde şase
sectoare administrative
(numerotate cu cifre arabe,
de la 1 la 6). Fiecare sector
are propriul consiliu local
format din 27 consilieri aleşi
prin vot, propria primărie şi
un Primar.
6. OBȚINEREA Pentru a vedea că au înțeles Elevii vor citi cu
lecția, voi proiecta pe tablă atenție întrebările
PERFORMANȚEI ȘI
un joculeț care va cuprinde afișate pe tablă și vor
ASIGURAREA informații despre ceea ce au răspunde la întrebări Videoproiector
învățat astăzi precum: pe baza informațiilor
FEEDBACK-ULUI Conversația Individual Evaluare or
-câte sectoare are aflate.
(5 min) Bucureștiul
-unde este situată capitala
-de cine este străbătut
Bucureștiul
-este cel mai important
centru…

7. ÎNCHEIEREA Voi face aprecieri generale Conversația Aprecier


și individuale asupra
ACTIVITĂȚII verbale
modului cum au lucrat și
s-au comportat elevii la
(1 min) activitate.

S-ar putea să vă placă și