Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecie

Data: 24.10.2016
Instituia colar : Liceul Tehnologic Special SAMUS, Cluj-Napoca
Clasa: a VIII-a B
Profesor: Ilovan Ninela
Aria curricular: CONSILIERE I ORIENTARE
Disciplina: Dirigenie
Unitatea de nvare: Comunicare i abiliti sociale
Subiectul leciei: Rolul meu n familie
Tipul leciei: De priceperi i desprinderi
Durata: 45 min
Obiective de referin:
1. Responsabilizarea individual i social n coal, n familie i n comunitate
Obiective operaionale:
1. S urmreasc ordinea corect a pailor pentru realizarea sarcinii
2. S indentifice poziia sa n familie (ca grad de rudenie)
3. S explice care sunt responsabilitile sale n familie
Strategia didactic:
Metode: instructajul, explicaia, conversaia, observaia
Mijloace de nvmnt: anexa 1, anexa2, anexa3, pixuri
Forma de organizare a activitii elevilor: frontal, de grup

Etapele activitii
didactice

Coninutul

Strategii didactice

Asigur condiiile necesare desfurrii leciei; pregtesc


materialele necesare.
Voi discuta cu elevii problem ele curente ale clasei.

Conversaia

Forme de
organizare
a activitii
n grup

Elevii vor avea la dispoziie 5 minute s realizeze un desen cu


titlul Familia mea, dup care, fiecare elev va explica pe rnd
de ce a ales s realizeze astfel desenul.

Conversaia

n grup

Anunarea
subiectului i a
coninutului

1. Voi anuna titlul si obiectivele leciei de astzi:


Rolul meu n familie
2. Data i titlul leciei se vor nota pe tabl.

Conversaia

n grup

Coninutul i
dirijarea leciei

1. Voi ruga un elev s mpart colegilor fiele de lucru i


instrumentele de scris.

Conversaia,
Explicaia,
Observaia,
Instructajul

Momentul
Organizatoric
Captarea ateniei

Metode

2. Elevii vor avea de realizat fia cu numele Familia mea.


Acetia vor avea de completat numele membrilor din familie, n
funcie de gradul de rudenie (frai. parini, bunici).

Mijloace de
nvmnt

Evaluare

Anexa 1,
anexa 2,
Anexa 3,
pixuri

In grup,
frontal

3. Pe rnd, fiecare elev va prezenta clasei familia sa.


4. Le voi propune elevilor un exerciiu de sinceritate,
completarea Testului inimii. Vom discuta pe baza acestor
lucrri.
5. Le voi aplica elevilor un chestionar pentru a identifica rolul
lor n familie.
Asigurarea
feedback-ului
Incheierea
activitii

Le voi propune elevilor s realizeze un text de aproximativ 10


rnduri despre importana familiei pentru ei.
Voi face aprecieri generale i individuale referitoare la
participarea elevilor la lecie.

Explicaia,
Instructajul.
Conversaia

n grup,
Frontal
n grup

Observaia
sistematic;
ntrebri
ajuttoare;
Apreciere
verbal;
Se
consider
obiectivele
atinse dac
80 % dintre
elevi
reuesc s
indentifice
poziia sa n
familie i s
explice care
sunt
responsabili
tile sale n
familie.

Anexa 2

A Scrie numele unei persoane din familia ta, cu care te simi cel mai bine.
B Scrie o activitate pe care o realizezi cu plcere n cadrul familiei.
C Numete un sentiment pe care l simi fa de familia ta.
D Numete o realizare a familiei tale cu care te mndreti.

Anexa 3

Chestionar

Chestionar

Chestionar

1. Cum i ajui familia?

1. Cum i ajui familia?

1. Cum i ajui familia?

2. n camera ta i faci curenie


din proprie iniiativ sau trebuie
s i aminteasc cineva?

2. n camera ta i faci curenie


din proprie iniiativ sau trebuie
s i aminteasc cineva?

2. n camera ta i faci curenie


din proprie iniiativ sau trebuie
s i aminteasc cineva?

3. Ce scuze inventezi cnd


prinii te roag s i ajui?

3. Ce scuze inventezi cnd


prinii te roag s i ajui?

3. Ce scuze inventezi cnd


prinii te roag s i ajui?

4. Atunci cnd un membru al


familiei tale are probleme, cum
reacionezi?

4. Atunci cnd un membru al


familiei tale are probleme, cum
reacionezi?

4. Atunci cnd un membru al


familiei tale are probleme, cum
reacionezi?

5. Preferi s vi la coal n loc s


i ajui familia la treburile
casnice?

5. Preferi s vi la coal n loc s


i ajui familia la treburile
casnice?

5. Preferi s vi la coal n loc s


i ajui familia la treburile
casnice?

6. Ce activiti casnice i displac?

6. Ce activiti casnice i displac?

6. Ce activiti casnice i displac?

7. D exemplu de 5 activiti la
care iei parte n familie.

7. D exemplu de 5 activiti la
care iei parte n familie.

7. D exemplu de 5 activiti la
care iei parte n familie.

8. Cum i ajui familia, din punct


de vedere moral i material?

8. Cum i ajui familia, din punct


de vedere moral i material?

8. Cum i ajui familia, din punct


de vedere moral i material?

S-ar putea să vă placă și