Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Scoala: Scoala Gimnaziala Costache Antoniu


Data: 14.03.2024
Clasa: a VI – a
Profesor: Ionescu Alina
Disciplina: Matematică - Geometrie
Unitatea de învăţare: Triunghiul – linii importante in triunghi
Titlul lecției: Evaluare
Tipul lecţiei: Evaluare
Durata lecţiei: 50 minute

Competente generale:
1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse informaționale
3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată
5. Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date
6. Modelarea matematică a unei situaţii date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii

Competenţe specifice
1.6. Recunoaşterea şi descrierea unor proprietăţi ale triunghiurilor în configuraţii geometrice date
3.6. Utilizarea criteriilor de congruență și a proprietății unor triunghiuri particulare pentru determinarea caracteristicilor unei configurații geometrice
4.6. Exprimarea în limbaj geometric simbolic și figurativ a caracteristicilor triunghiurilor și ale liniilor importante în triunghi

Obiective operaționale:
1. Sa cunoasca definitia bisectoarei, mediatoarei, medianei si a inaltimii in triunghi.
2. Sa defineasca ,sa noteze si sa desenezepunctul de intersectie a mediatoarelor.
3. Sa defineasca, sa noteze si sa deseneze punctul de intersectie a inaltimilor.
4. Sa defineasca , sa noteze si sa deseneze punctul de intersectie a medianelor.
5. Sa defineasca,sa noteze si sa deseneze punctul de intersectie a bisectoarelor.
Strategia didactică:

Metode şi procedee: - conversaţia (euristică, examinatoare)


- explicaţia
- demonstraţia
- exerciţiul
- problematizarea
Resurse: a) materiale: - Manual de matematica clasa a V-a, Edifuta Paralela 45
- Culegere de probleme; Mate 2000+-initiere , Editura Paralela 45
- cretă albă;
- Fişe de lucru;
b) umane: - clasă omogenă,nivel mediu
- activităţi frontale, individuale;

Forme de organizare: frontal, individual.

MATERIAL BILIOGRAFIC:
- Programa şcolară pentru clasele V-VIII. Aria curriculară : matematică şi ştiinţe
- Petre Chirtop, Valentin Radu, Mariana Roşu, Gabriela Ross, MATEMATICĂ, Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2009 ;
- Ion Tudor, Mate 2000+ initiere , Ed.Paralela 45.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii Evaluare


didactice
1.Moment Se face prezenţa elevilor. Elevii îşi pregătesc cele necesare orei de Conversaţia
organizatoric. Profesorul este preocupat de pregătirea psihologică a elevilor matematică.
(1 min) pentru lecție, de trezirea interesului elevilor pentru lecția ce Elevii raportează absenții.
urmează a se desfășura.
2. Verificarea Se verifică tema pentru acasă. Elevii pot pune întrebări în legătură cu Conversaţia Verificare
temei problemele nerezolvate dacă este cazul. Caiete de temă prin
(1 min) sondaj

3. Enunțarea Profesorul anunță informeaza elevii asupra obiectivelor Elevii asculta cu atentie Conversația
temei lectiei: sustinerea unei probe de evaluare din capitolul Explicația
(1 min) TRIUNGHIUL – linii importante pe platform Quizizz Exemplificare

4. Pregatirea Elevii asculta cu atentie si se conecteaza la Conversatia Observare


conectarii la platforma cu codul pe care il transmit , Explicatia sistematic
platforma de Ofer indicatii si asistenta elevilor la conectarea la platforma dupa care se logheaza cu numele lor. a
teste de teste . Ma asigur ca toti elevii s-au conectat la platforma.

5. Prezentarea Elevii rezolva exercitiile Conversaţia


materialului Se propun spre rezolvare exercitii de tipul alegerii multipla Expunerea
din testul Linii importante in triunghi : Explicaţia
Asigurarea - Anunt timpul de lucru Observația
trabsferului - Incurajez elevii Elevii asculta cu atentie si aleg prin bifare
- Le sugerez sa fie atenti la calculi si interpretarea raspunsurile
Asigurarea textului
conexiunii - Supraveghez elevii
inverse - In limita timpului disponibil se face o corectare
partial a testului
6. Tema pentru Elevii vor avea de rezolvat testul din auxiliar pag 153 Își notează tema în caiete Conversaţia
acasă
(1min)

S-ar putea să vă placă și