Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Scoala cu cl. I-VIII Ciortesti


Structura: Scoala Serbesti
Prof. Aida-Andreea Zahariea
DATA: 11. 02.2010
CLASA: a VIII-a;
DISCIPLINA: Matematică – Algebră si geometrie;
UNITATEA DE INVATARE : Numere reale. Perpendicularitate in spatiu;
TIPUL LECŢIEI: Lecţie de sistematizare;
SUBIECTUL LECTIEI: Lectie demonstrativa: organizarea clasei in timpul activitatii de fixare si consolidare; capacitatea de a aplica cunostintele
asimilate lucrand in echipa;
SCOPUL LECTIEI: Elevii sa aiba capacitatea de a plica cunostintele dobandite in exercitii si probleme.
COMPETENTE SPECIFICE:
1. Identificarea in exemple, in exercitii sau in probleme a numerelor reale si a formulelor de calcul prescurtat;
2. Deducerea si aplicarea formulelor de calcul prescurtat pentru optimizarea unor calcule;
3. Rezolvarea unor situatii problema utilizand rapoarte de numere reale reprezentate prin litere; interpretarea rezultatului;
4. Alegerea reprezentarilor geometrice adecvate in vederea optimizarii descrierii configuratiilor spatiale si in vederea optimizarii calculelor de
lungimi de segmente;
5. Interpretarea reprezentarilor geometrice si a unor informatii deduse din acestea, in corelatie cu determinarea unor lungimi de segmente.

COMPETENTE DERIVATE:
A: COGNITIVE
CC1: Sa cunoasca si sa aplice efectiv metode de descompunere in factori;
CC2: Sa efectueze operatii cu rapoarte de numere reale inlocuite prin litere;
OC3: Sa rezolve exercitii in care intervin ordinea efectuarii operatiilor si folosirea parantezelor;
CC5: Sa cunoasca si sa motiveze definitiilor distantelor;
CC6: Sa calculeze diferite distante;

B: PSIHO MOTORII :
CP1: Să redacteze în mod logic rezolvarea unor exercitii;
CP2: Să dovedească abilitate în rezolvarea exercitiilor .
C: AFECTIVE
CA1: Să fie atenţi şi să participe activ la lecţie;
CA2: Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii prin aplicarea cunoştinţelor în probleme variate.
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia dirijată, exerciţiul, problematizarea;
b) Mijloace de realizare: fişa de lucru individual, culegere de probleme;
c) Forme de organizare: munca independentă dirijată, activitate frontală.

Desfasurarea activitatii:
 Se formeaza 3 (trei) grupe eterogene din cei 9 elevi ai clasei.
 Se imparte cate o fisa de lucru celor trei grupe formate.
 Fiecare fisa de lucru contine doua probleme cu cate 5, respectiv 4 cerinte.
 Sarcinile sunt realizate succesiv cu explicarea si rezolvarea acestora la tabla de reprezentantii grupelor.
 Cerintele sunt punctate in functie de gradul de dificultate, fiecare grupa acumuland punctajul aferent cerintei in cazul rezolvarii corecte.
 Fiecare grupa va raspunde la cate trei cerinte astfel incat punctajele maxime ce ar putea fi obtinute sa fie egale.
 Daca o grupa nu reuseste sa rezolve cerinta ce-i revine, o alta grupa poate acumula punctajul aferent daca rezolva corect itemul.
 Numarul fiecarei grupe va fi tras la sorti.
 Rezolvarea sarcinilor si punctajelor aferente itemilor sunt prezentate in tabelul ce urmeaza:
Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3
a) 3 puncte x
b) 3 puncte x
Problema 1 c) 4 puncte x
d) 4 puncte x
e) 5 puncte x
a) 3 puncte x
Peoblema 2 b) 4 puncte x
c) 5 puncte x x
d) 5 puncte
Punctaj maxim 12 puncte 12 puncte 12 puncte

ETAPELE LECTIEI OBIECTIVE CONTINUT SI SARCINI DE INVATARE STRATEGII EVALUARE


DIDACTICE
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI METODE MIJLOACE

1. Moment OA1 Se asigură condiţiile optime pentru Elevul de serviciu prezinta lista Conversatia
organizatoric desfăşurarea lecţiei: se notează absenţii, celor care lipsesc.
Pregatesc caietele de clasa.
se verifică dacă există cretă şi burete la
tablă.
2. Captarea atentiei OA1 Prezint elevilor modul in care se va Elevii sunt atenti la explicatiile Conversatia Caietele de clasa
desfasura activitatea. (mod prezentat profesorului.
Se aseaza la mese conform
anterior). dispozitiei profesorului.
OC Formez echipele si fac posibila o Se trage la sorti numarul
rearanjare a meselor de lucru pentru grupelor.
OC
desfasurarea in conditii optime
aactivitatii.
3. Anuntarea temei Anunt lectia si obiectivele. Elevii asculta cu atentie Expunerea
si a obiectivelor obiectivele. Conversatia

4. Consolidarea OC1 Impart cate o fisa de lucru fiecarei grupe. Elevii primesc cate o fisa. Conversatia Fisa de lucru Orala
cunostintelor OC2 Prezint continutul fisei si explic cum va euristica Caietele de clasa Practica
Explicatia
OC3 decurge activitatea in continuare Exercitiul
OC4
OC5
OC6
OC7
OP2
OP1
OA4
OA2
5. Evaluarea Fac aprecieri referitoare la contributia Sunt atenti la observatiile Conversatia
grupelor si elevilor la lectie. facute.

S-ar putea să vă placă și