Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a VII-a
PROPUNĂTOR: Prof.Daniela Chiorescu
OBIECTUL: Matematica(geometrie)
SUBIECTUL: Relatii metrice in triunghiul dreptunghic.Probleme
TIPUL.: recapitulare si sistematizare
POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Unitatea de învăţare :Relatii metrice
a) Competente specifice
-aplicarea relatiilor metrice intr-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor elemente
ale acestuia
-utilizarea proprietatilor calitative si metrice ale patrulaterelor in rezolvarea unor probleme
-deducerea relatiilor metrice intr-un triunghi dreptunghic
-exprimarea proprietatilor figurilor geometrice in limbaj matematic

b) Obiective operaţionale:
-sa utilizeze corect teorema inaltimii, teorema catetei, teorema lui Pitagora si reciproca
acesteia
-sa determine, prin calcul lungimi de segmente utilizand teoremele invatate dar si aria unui
triunghi dreptunghic
-sa aplice metodele cele mai potrivite in scopul eficientizarii rezolvarilor
-sa-si dezvolte interesul pentru studiul matematicii
-sa identifice situatii practice care pot fi rezolvate cu ajutorul teoremelor invatate.

FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: integratoare
b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici

TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev;


TIPURI, FORME,
STRATEGII
ŞI INSTRUMENTE
DE EVALUARE :formativă,
Activitate in grupe,

RESURSE:
a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia,expunerea, explicatia, exercitiul, exemplificarea,
activitatea pe grupe,problematizarea,
b) materiale : fişe de lucru pe grupe, videoproiector.
specifice disciplinei :manual alternativ clasa aVII-a ed. Taida autori:Artur

Balauca, Ioan Ticalo


c) bibliografice:

metodice: Module de formare in cadrul proiectului Dezvoltare profesionala a cadrelor didactice prin
activitate de mentorat

d) temporale: 50 minute
D E S FĂŞ U RAREA LE C Ţ IE I

ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE


de conţinut de forme de metode şi mijloace (metode,
timp organizare procedee didactice instrumente,
indicatori)
1. Captarea atenţiei ☺prezentarea unui material in Power 2 Videoproiector
Point in ppt despre Pitagora min

2. Anunţarea ☺-sa utilizeze corect teorema inaltimii, 3min


obiectivelor teorema catetei, teorema lui Pitagora si Frontal Conversatia si
reciproca acesteia explicatia
-sa determine, prin calcul lungimi de
segmente utilizand teoremele invatate dar
si aria unui triunghi dreptunghic
-sa aplice metodele cele mai potrivite in
scopul eficientizarii rezolvarilor
-sa-si dezvolte interesul pentru studiul
matematicii
-sa identifice situatii practice care pot fi
rezolvate cu ajutorul teoremelor invatate.

3. Dirijarea invatarii ☺Elevii vor fi impartiti in grupe si vor 20


primi fise de lucru. min Grupe Conversatia, Capacitatea
In continuare fiecarei grupe i se va cere sa diferentiate exercitiul, de a participa
rezolve problemele de pe fisa pe care o vor exemplificarea, la discutii, de
primi. Fiecare grupa isi va alege un lider problematizarea a formula
care va expune problemele rezolvate la enunturi
tabla. Elevii pot cere pe parcursul corecte si de a
activitatii, informatii, lamuriri aplica
suplimentare, asupra enntului cerintei, cunostintele
realizarii desenului, demonstratieie. Se de
anunta timpii de rezolvare a sarcinilor. matematica
in rezolvarea
problemelor

4) Feedback prin ☺Dupa expirarea timpului de lucru, 15 Conversatia si Tabla
raportarea la fiecare echipa va avea posibilitatea sa min explicatia
obiectivele propuse expuna raspunsurile. Un reprezentant al
iniţial, cu solicitarea grupei ales de elevi, va prezenta
elevilor raspunsurile, argumentand.
Membrii celorlalte echipe pot pune
intrebari, pot cere lamuriri sau completari.
Daca e nevoie profesorul poate interveni.
5) Obtinerea Profesorul va face aprecieri asupra 3 Frontal Conversatia
performantelor modului de lucru al echipelor, min
corectitudinii in exprimare si rezolvare.
Grupa castigatoare va fi recompensata cu
puncte suplimentare la testul din relatii
metrice.
6)Asigurarea ☺ Elevii isi exprima parerea in legatura cu 5 Frontal Conversatia
retenţiei şi transferul activitatea sustinuta. min
de cunoştinţe Li se va da tema , problema 13, pag. 179 din
manualul auxiliar si un rebus spre completare.
7) Încheierea lecţiei ☺1.(Completeaza grila urmatoare 2
privind cat de mult ti-a placut aceasta ora min
de matematica)
Foarte Mult Imi este Putin Foarte
mult indiferent putin

2. Argumenteaza in cel mult 5 randuri


daca aceasta metoda este eficienta pentru
tine la invatarea matematicii
VII GEOMETRIE

FIŞĂ DE LUCRU

1) Într-un triunghi dreptunghic , lungimea înălţimii corespunzătoare ipotenuzei este 10 cm, iar lungimea
proiecţiei unei catete pe ipotenuză este 5 cm . Determinaţi lungimea proiecţiei celeilalte catete pe
ipotenuză şi lungimea ipotenuzei.

2) Considerăm dat triunghiul dreptunghic ABC cu m(‹ BAC) =90˚ şi ştim că are lungimile proiecţiilor
catetelor pe ipotenuză de 4 cm şi 16 cm. Aflaţi lungimile laturilor triunghiului şi a înălţimii
corespunzătoare ipotenuzei.

3) Un triunghi dreptunghic are înălţimea corespunzătoare ipotenuzei de 3√2 şi proiecţia unei catete pe
ipotenuză de 6 . Aflaţi lungimile catetelor.

4) Triunghiul dreptunghic ABC , m(‹A)= 90˚ are înălţimea AD = 6 cm, D (BC) şi m(‹DAC)= 60˚. Să se
calculeze perimetrul triunghiului ABC .

5) Într-un triunghi dreptunghic, o catetă are lungimea de 14 cm , iar proiecţia ei pe ipotenuză de 7 cm .


Calculaţi lungimea ipotenuzei, lungimea înălţimii corespunzătoare ipotenuzei şi lungimea celeilalte
catete.

6) Fie triunghiul TSU, dreptunghic în T, şi TV înălţimea corespunzătoare ipotenuzei. Lungimea unei


catete este de 4 3 cm şi proiecţia sa pe ipotenuză este 6 cm. Calculaţi folosind cele trei teoreme
învăţate:
a. Lumgimea ipotenuzei
b. Lungimea proiecţiei celeilalte catete
c. Lungimea celeilalte catete.

7) Într-un triunghi dreptunghic ABC, m A  90 0 , AD  BC , D  BC  şi DE  AB , E  AB  . Dacă


AC = 8 cm şi CD = 4 cm, calculaţi:
a. Lungimea ipotenuzei şi lungimea proiecţiei catetei AB pe ipotenuză.
b. Lungimea înălţimii corespunzătoare ipotenuzei.
c. Lungimea catetei AB.
d. Aria şi perimetrul triunghiului.
e. Lungimea segmentului DE
Rezolvati individual:
1* Într-un dreptunghi ABCD cu AB = 6cm şi BC = 6 3 cm se cere să se afle sin(  ACB).
Rezolvati in perechi:
2* Triunghiul dreptunghic ABC are înălţimea AD = 6cm, D  (BC) şi m(  DAC) = 300.

se calculeze perimetrul şi aria triunghiului.
Rezolvati in grup:

3* Soclul unei statui este în secţiune un trapez isoscel cu baza mare de 7,5m şi baza
mică de 2,5m , iar unghiurile de la bază de 450. Ca să găsească înălţimea potrivită pentru
statuia sa, sculptorul vrea să ştie ce înălţime are soclul.

A
1
2
3
4
5
6
7
8
B

Orizontal

1. Cea mai lunga latură a unui triunghi dreptunghic.


2.Poligonul cu trei laturi.
3. Matematician grec din Milet.
4. Materie de studiu în şcoală.
5. Ramură a matematicii.
6. Câtul neefectuat a două numere.
7. Triunghiul cu un unghi drept.
8. Altă latură a unui triunghi dreptunghic.

Vertical A-B: Numele unui matematician grec cunoscut şi pentru teorema care-i poartă
numele.

S-ar putea să vă placă și