Sunteți pe pagina 1din 5

Nume:

PLAN DE LECŢIE

Disciplina :Matematica
Profesor:Nenciu Cristina
Tema lectiei: Aplicatii practice ale fractiilor - Procente.
Tipul lectie: mixtă

Obiective operationale
La sfarsitul activitatii elevii vor şti :
a) cognitive:
 să definească raportul a două mărimi exprimate prin aceeaşi unitate de măsură;
 să recunoască un raport a două mărimi exprimate prin aceeaşi unitate de măsură ;
 să scrie un raport a două mărimi exprimate prin aceeaşi unitate de măsură ;
 să determine valoarea unui raport a două mărimi exprimate prin aceeaşi unitate de măsură ;
 să observe şi să denumească raportul procentual;
 să identifice situaţii practice în care apar procente;
 să recunoască procente;
 să determine procente;
 să transforme un raport oarecare într-un raport procentual.
b) afective:
 să participe responsabil la desfăşurarea activităţii;
 să dea dovadă de răbdare şi perseverenţă;
 să fie obiectivi;
 să dea dovadă de seriozitate intelectuală;
 să lucreze în echipă.
Metode si procedee: explicatia, conversatia, exercitiul, problematizarea, Turul galeriei, ciochinele
Resurse: a)materiale: -culegere Mate 2000+8/9(Anton Negrilă), Metodica predarii matematicii în gimnaziu;
-cretă albă, colorată,caiete de notiţe,planşă, fişe de lucru;
b)umane:-cursantii
-activităţi frontale,individuale, lucru in grupuri mici.
c)timp: 2 ore;
Nume:
DESFASURAREA LECTIEI:
Momentele Activitatea Activitatea elevilor Metode Resurse Evaluarea
lectiei Timp profesorului
1.Moment Creez conditiile Elevii isi pregatesc pe banca cartile si caietele conversaţia Catalogul Notarea
organizatoric 5’ optime necesare de matematica. clasei absenţelor
desfasurarii eficiente a
lectiei de matematica.
2.Verificare Verific modul de Prezinta caietele la coltul bancii. Conversatia Caietele de Frontala si
a temei 5’ efectuare al temei explicatia temă ale individuala
frontal si individual. elevilor
3.Captarea Prezint diferite hărţi , Măsoară distanţa între oraşele indicate. Activitate Prezentare
atentiei precizez distanţa reală Fac trasformări astfel încât cele două distanţe practică Power
între două oraşe şi cer să fie exprimate prin aceeaşi unitate de măsură. conversatia Point,
12’ măsurarea ei pe hartă. Observă relaţia dintre aceste distanţe şi scara observarea hărţi
indicată pe hartă. descoperirea
Ev. orala.

4.Anuntarea Voi anunţa tema şi Reproduc definirea raportului a două mărimi Expunerea, Tabla şi oral
temei 5’ obiectivele lecţiei, exprimate prin aceeaşi unitate de măsură explicatia creta
astfel încât acestea să
fie pe înţelesul
elevilor.
Voi defini raportul a
două mărimi
exprimate prin aceeaşi
unitate de măsură.
Nume:
5.Dirijarea 40’ Se prezinta metoda , -Elevii rezolvă exerciţiile pe fisa(30 min.) Lucrul în Poster,
învăţării "TURUL -Se procedează la verificarea fiselor la tablă echipă ambalaje,
GALERIEI- metoda (fiecare grupă în faţa posterului său), după care observaţia, articole
moderna de invatare se porneşte "Turul galeriei" (schimb de 5 min. conversaţia, statistice, Observarea
prin cooperare." fiecare). explicatia fişe de sistematica
=se parcurg etapele -Fiecare grupă îşi verifică fisele corectate de Turul galeriei lucru a elevilor
necesare desfasurarii celelalte grupe.
acestei metode : -Elevii se întorc în bănci şi reprezentanţii
Profesorul organizează grupelor prezintă rezultatele exerciţiilor şi observaţia, Evaluarea
cursantii pe grupe (4 modul prin care au ajuns la acestea. conversaţia, colectiva
grupe de câte 4 elevi ), Un elev contorizează greşelile fiecărei grupe. explicatia
le împarte fisele şi le Elevii scriu rezolvarile corecte.
explică cerinţele
exerciţiilor. Se
precizează că fiecare
grupă are cerinţe
identice.
Profesorul urmăreşte
şi corectează acolo
unde se impune.Se
stabilesc locurile şi
câştigătorii.
Nume:
6.Asigurare Profesorul scrie pe Elevii vor rezolva sarcinile din fişa de lucru. Activitate Programul Evaluare
a feed-back- 20’ tabla „Rapoarte, interactivă AeL scrisa
ului procente”, le Elevi voluntari vor completa ciochinele
incadreaza intr-un cerc
şi adresează elevilor Conversatia
următoarele întrebări: a a,b-termenii Explicatia
b raportului
1. Raportul dintre Exercitiul
a si b este……
2. Marimile a si b Raport,
procent
se e
numesc……..
3. p%=………….

Apoi voi cere elevilor Procent


să completăm
împreună un ciorchine
privind raportul şi
raportul procentual.
Voi face aprecieri Elevii fac aprecieri critice asupra lecţiei. Conversatia Manualul,
7.Incheierea asupra desfasurarii explicatia culegerea Ev. finala
activitatii 4’ lectiei, asupra de
cunostintelor elevilor. probleme
Profesorul fixează
tema pentru acasă a
elevilor
Nume:
Fişa de lucru

I.
1. De câte ori este mai mare lungimea decât lăţimea?...................
2. Care este raportul dintre lungime şi lăţime?.................
3. De câte ori este mai mică lăţimea decât lungimea?....................
4. Care este raportul dintre lăţime şi lungime?.................

II. În şcoala noastră sunt 90 de fete şi 75 de băieţi.

1. De câte ori este mai mare numărul fetelor decât cel al băieţilor?
..........................
2. Care este raportul dintre numărul fetelor şi numărul băieţilor?
....................................
III. Scrieţi rapoartele şi calculaţi valoarea lor pentru:

1. 35 şi 7.................................

2. 7,5 şi 1,84.........................

3. 1 / 2 şi 1 / 3 …............................

4. 25 m şi 35 km...........................

5. 3 q şi 15 kg................

IV. Scrieţi ca rapoarte procentele din figura alăturată :

V. Se consideră 96 g apă şi 4 g sare. Raportul dintre cantitatea de sare şi cantitatea de soluţie este
concentraţia soluţiei obţinute.
Care este concentraţia soluţiei? .............................

Ce înseamnă acest lucru?......................................

S-ar putea să vă placă și