Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Şcoala Gimnazială Nr.1, Comarna


Data: 22.X.2020
Clasa: a VIII-a
Profesor: Ungureanu Alina
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică-Algebră
Unitatea de învăţare: Intervale de numere reale. Inecuații în 
Titlul lecției: Inecuaţii de forma ax + b > 0, (≥, <, ≤) unde a, b   . Aplicații
Tipul lecţiei: Consolidarea cunoştinţelor
Durata: 50 min

Competențe specifice:

1.1. Recunoașterea apartenenţei unui număr real la o mulțime


2.1. Efectuarea unor operaţii cu intervale numerice reprezentate pe axa numerelor sau cu mulțimi definite printr-o
proprietate a elementelor ei
3.1. Utilizarea unor procedee matematice pentru operații cu intervale și rezolvarea inecuațiilor în ℝ
4.1. Folosirea terminologiei aferente noţiunilor de mulțime, de interval numeric și de inecuații
5.1. Interpretarea unei situaţii date utilizând intervale și inecuaţii
6.1. Rezolvarea unor situaţii date, utilizând intervale numerice sau inecuații

Competențe derivate:

C1: să enumere proprietăţile relaţiei de inegalitate;


C2: să rezolve inecuaţii de forma ax + b > 0, (≥, <, ≤) unde a, b   şi reductibile la această formă;
C3: să reprezinte geometric (pe axa numerelor reale) mulţimea soluţiilor;
C4: să reproducă şi să aplice (în situaţii simple) proprietăţile inegalităţilor de numere reale;

Strategia didactică:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, observaţia, expunerea.


Mijloace materiale: fişe de lucru, markere, prezentare PPT, videoproiector
Forme de organizare: frontal, individual.
Forme de evaluare: observare sistematică, verificare prin sondaj, apreciere verbală.

Bibliografie:

1) Programa școlară nr. 3393/28.02.2017.


2) Savu, C., Caba, G., , Teodorescu, E., Popoiu, D., MATEMATICĂ, manual pentru clasa a VIII-a, Ed.Teora, 2005.
3) A., Negrilă, M., Negrilă, MATE2000+6∕7 clasa a VIII-a , Ed. Paralala 45, Pitești.
4) Galbură , A., Leonte,, A., MATEMATICĂ, manual preparator pentru gimnaziu, Editura Niculescu, 1998.
5) Negrilă, A., Negrilă, M., Matematică, Mate2000+Inițiere, Algebră, Geometrie, Editura Paralela 45, Pitești, 2020.
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE C.D.
LECŢIEI ∕ Forme de
Activitatea Activitatea Metode Mijloace organi-
DOZARE Evaluare
profesorului elevilor zare
1 2 3 4 5 6 7 8
1. Moment -Pregătirea lecţiei cu cele Se pregătesc pentru conversaţia Frontal
organizatoric necesare: planşe , cretă; lecţie.
(1’) -se verifică dacă sunt elevi
absenţi
2.Verificarea temei -prin sondaj, se verifică dacă -verifică dacă au rezolvat explicaţia Caietele de Frontal verificarea
(3’) elevii au întâmpinat dificultăţi corect tema. teme prin sondaj
în rezolvarea temei.
3.Captarea atenţiei C2 -se realizează prin intermediul -răspund la întrebările Conversaţia Prezentare Frontal verificarea
(1’) întrebării: „care sunt adresate de către profesor PPT prin sondaj
simbolurile specifice videoproiector
inecuaţiilor ?”
4.Anunţarea -anunţă subiectul lecţiei şi îl -notează titlul lecţiei pe Conversaţia Creta Frontal
subiectului şi a scrie pe tablă ,,Inecuaţii de caiet şi sunt atenţi la Tabla Observare
obiectivelor forma ax + b > 0, (≥, <, ≤) obiectivele anunţate Markere sistematică
(1’) unde a, b   . Aplicaţii”.
- comunică elevilor obiectivele
stabilite .

5.Reactualizarea C1 Reactualizarea cunoștințelor se În mare parte o inecuaţie Conversaţia Creta Frontal


cunoştinţelor C2 face cu ajutorul unei prezentări se rezolvă ca şi o ecuaţie Tabla Individual
(5’) Power Point. adică se face separarea Explicaţia Prezentare Observare
Facem o scurtă recapitulare a termenilor schimbând PPT Sistematică
regulilor de bază pentru semnele pentru termenii
rezolvarea de inecuaţii. ce trec dintr-o parte în
alta a inegalităţii.
Relaţia de inegalitate se Apreciere
păstrează de obicei, verbală
excepţie făcând situaţia în
care în faţa necunoscutei
există semnul minus. În
acest caz , inecuaţia se
înmulţeşte cu -1,
înmulţire în urma căreia
se schimbă atât semnele
termenilor inecuaţiei cât
şi sensul inecuaţiei.
Avem următoarele
mulţimi de soluţii:
1. Dacă x<a atunci
S= (-∞, a)
2. Dacă x≤a , atunci
S=(-∞, a]
3. Dacă x>a , atunci
S= (a, +∞)
4. Dacă x≥a , atunci
S= [a, +∞)

6. Asigurarea C1 Profesorul propune spre Câte un elev prezintă la Exerciţiul Markere Frontal Observare
feedback-ului C2 rezolvare exerciții din fișa de tablă succesiv câte un Individual Sistematică
(35’) C3 lucru. exerciţiu rezolvat. După Expunerea
C4 prezentarea exerciţiului Apreciere
rezolvat, elevii pot apresa verbală
întrebări sau sugestii.
7. Evaluarea Elevii care s-au remarcat sunt Elevii sun atenți. Aprecierea Frontal
cunoştinţelor notaţi în funcţie de criteriile de verbală Individual
(2’) notare.
8. Încheierea lecţiei Tema pentru acasă: -notează în caietele de Conversatia Fişe de lucru Frontal
(2') -exerciţiile rămase nerezolvate notiţe tema. Explicaţia
din toate fişele de lucru
ANEXA 1
FIȘĂ DE LUCRU

1. Rezolvați inecuațiile:
a) 2x-3≤-7, x ℝ

b) 4x+1≥2x-3, x ℤ

c) 2x+1≥-5x-6, x ℕ

d) -4x-5<2x+7, x ℝ

e) 7x-3≤-2x+15, x ℕ

f) ,x ℕ

2. Rezolvați în R inecuațiile:
a) 4x – 10 < 30; b) 6x – 12  30; c) – 3x + 7 > - 5; d) – 3x + 2  - 7;
e) 2x + 1  11; f) – 5x + 4 < - 16; g) 6x + 11 < - 7; h) 7x – 12  30; i) 2x – 5  7

3. Rezolvați în R inecuațiile:
a) 2(x + 3) < x – 5; b) 3(x – 2) > 2(x + 1); c) 2(x – 4)  3(x – 1);
d) 3(x – 2)  x + 8; e) 7x + 4 < 3(x + 8); f) 5(x + 1)  3(x + 3); g) 3(x – 1) > 2x + 9;
4. Rezolvați în R inecuațiile:
a) 4(3x + 2) – 14x > 69 – 3(2x + 3); b) 19x + 22 > 4(3x + 4) + 13;
c) 7x – 9(2x + 3) < 4(3x + 8) – 13; d) 5x – 2(x + 7)  5(2x + 5) + 3

5. Rezolvați în R inecuațiile:
9  5 x  2( x  3) 3( x  4)  5( x  4)
a)  2; b) 3
3 2
2(1  x)  3 x  5 3  5 x  2(3 x  1)
c)  1; d ) 2
2 4
6. Rezolvați inecuațiile: a) 3(x + 5) + 2∙ 3 x  1 + 2x – 7 < 5(x + 1) + 9, x N
b) 5(x + 2) -3∙ 2x  5 +2(x + 3)  7(x + 3) – 14, x Z
2x  5 3 x  13
7. Determinați x  N* pentru care x .
4 6

S-ar putea să vă placă și