Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 1, Comarna


Clasa: a V-a
Data: 22.X.2020
Disciplina: Matematică
Profesor: Ungureanu Alina-Petronela
Tema lecției: Reguli de calcul cu puteri
Tipul lecției: asimilare de noi cunoștințe
Durata: 50 min

Competente specifice:
CG1-1. Identificarea caracteristicilor numerelor naturale şi a formei de scriere a unui număr
natural în contexte variate
CG2-1. Utilizarea operaţiilor aritmetice şi a proprietăţilor acestora în calcule cu numere
naturale
CG3-1. Selectarea şi utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operaţiilor cu numere naturale
CG4.1.Exprimarea în limbaj matematica unor proprietăți referitoare la comparări, aproximări,
estimări și ale operațiilor cu numere naturale
CG5-1. Deducerea unor proprietăţi ale operaţiilor cu numere naturale pentru a estima sau
pentru a verifica validitatea unor calcule

Competențe derivate:
a)cognitive:
C1 Să efectueze ridicări la putere
C2 Să scrie un număr natural ca o putere
C3 Să aplice în calcule regulile de calcul cu puteri
C4 Să schimbe baza unei puteri pentru a putea utiliza regulile de calcul cu
puteri
b) psihomotorii:
CP1 Să așeze corect în pagină 
CP2 Să scrie lizibil pe caiete și la tablă
c) afective :
CA1 Să fie atenți
CA2 Sa participe afectiv la lecție
CA3 Să –si dezvolte interesul pentru studiul matematicii

Strategii didactice: 
Metode si procedee: explicația, conversația, exercițiul, brainstorming.
Mijloace de realizare: manual, fişe, cretă, culegere, markere.
Forme de organizare: frontală, individuală
Forme de evaluare: observare sistematică, verificare prin sondaj, aprecierea verbală

Bibliografie:

1. Programa școlară nr. 3393/28.02.2017.


2. Perianu M., Stănică C., Smărăndoiu Ș., Matematică: manual pentru clasa a V-a , Bucureşti,
Editura Art, 2017.
3. Tudor I.,Matematică, Algebră, Geometrie, MATE2000+ Inițiere, clasa a V-a, ediția a 4-a,
revizuită, Pitești, Ed. Paralela 45, 2020.
Metode şi
Etapele lecţiei C.D. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Forme de
procedee
evaluare
1. Moment Profesorul face prezenţa şi asigură liniştea în clasă în Elevii sunt atenţi şi au conversaţia
organizatoric(1′) vederea începerii lecţiei. caietele şi manualele pe
bănci.
2. Verificarea Lecţia anterioară a fost „Puterea cu exponent natural Elevii răspund la întrebări: Conversația observare
lecţiei CP1 a unui număr natural. Pătratul unui număr natural”. 1. Cu ajutorul puterilor sistematică
anterioare (10′) CP2 1.Cum putem scrie mai simplu , prescurtat, un produs 2. Ridicarea la putere este o Explicația
CA1 cu factorii egali ? înmultire repetată verificare prin
CA2 2.Ce este operația de ridicare la putere ? 3. Un număr natural nenul se sondaj
CA3 3.Cum se poate scrie un număr natural diferit de zero poate scrie ca o putere cu aprecierea
C1 ca o putere ? exponentul 1. verbală
C2 4.Orice număr natural nenul ridicat la puterea zero 4. 1
este......... ?

3. Anunțarea CA1 Anunţă titlul lecţiei noi şi îl scrie pe tablă: „Reguli de Elevii sunt atenți și notează Conversația observare
temei noi și a CA2 calcul cu puteri”. titlul lecției sistematică
obiectivelor (2’)
4. Pregătirea Rezolvă pe tablă următorul exerciţiu pentru a Elevii sunt atenţi şi notează Conversaţia
lecţiei noi CP1 introduce o regulă de calcul cu puteri: pe caiete titlul lecţiei şi explicația observare
(5′) CP2 23 ∙ 22 = 2 ∙ 2 ∙ 2 ∙ 2 ∙ 2 = 25 = 23+2 exemplul scris pe tablă. sistematică
CA1 Se observă că atunci când înmulţim două puteri cu
CA2 aceeaşi bază obţinem o putere care are aceeaşi bază
CA3 iar ca exponent suma exponenţilor celor două puteri.
C1 Le spune elevilor că aceasta este una dintre reguli şi
C2 că celelalte pot fi demonstrate asemănător.

5. Predarea Profesorul le dictează elevilor regulile şi, pentru Elevii sunt atenţi şi notează
lecţiei noi fiecare, face exemple pe tablă. pe caiete.
(15′) 1. Pentru a înmulţi două puteri cu aceeaşi bază conversația
CP1 scriem baza şi adunăm exponenţii. observare
CP2 Oricare ar fi numerele naturale nenule a, m și n expunerea sistematică
a ∙ am = an+m
n

CA1 Exemple: 113 ∙ 117 = 113+7 = 1110 brainstorming


CA2 74 ∙ 720 ∙ 7 = 74+20+1 = 725 verificare prin
CA3 2. Pentru a împărţi două puteri cu aceeaşi bază explicația sondaj
scriem baza şi scădem exponenţii.
Oricare ar fi numerele naturale nenule a, m și n Elevii participă activ la lecţie. aprecierea
C1 an : am = an-m, n ≥ m verbală
C2 Exemple: 613 : 610 = 613-10 = 63 = 216
C3 320 : 317 : 33 = 320-17-3 = 30 = 1
C4 3. Pentru a ridica o putere la altă putere scriem
baza şi înmulţim exponenţii.
Oricare ar fi numerele naturale nenule a, m și n
(an)m = an ∙ m
Exemple: (52)3 = 52 ∙ 3 = 56
[(23)4]10 = 23 ∙ 4 ∙ 10 = 2120
4. Pentru a ridica un produs la o putere se ridică
fiecare factor al produsului la acea putere.
Oricare ar fi numerele naturale nenule a, b și n
(a ∙ b)n = an ∙ bn
Exemple: (3 ∙ 5)7 = 37 ∙ 57
(2 ∙ 5 ∙ 7)10 = 210 ∙ 510 ∙ 710
5. Pentru a ridica un cât la o putere se ridică atât
deîmpărțitul cât și împărțitorul la acea putere.
Oricare ar fi numerele naturale nenule a, b și n
(a : b)n = an : bn
(6 : 3)5 = 65 : 35

Obs. Regulile de calcul cu puteri pot fi aplicate


simultan în acelaşi exerciţiu.
Exemplu: 726 ∙ 720 : 716 : (74)7 = 726 + 20 – 16 : 74 ∙ 7 =
= 730 : 728 = 730 – 28 = 72 = 49
6. Asigurarea CP1 Profesorul propune spre rezolvare exerciţii din fișa de Câte un elev iese la tablă pt. Exerciţiul
retentie si CP2 lucru.(Anexa 1) fiecare exerciţiu şi îl rezolvă, observare
realizare CA1 cu ajutorul profesorului. Conversaţia sistematică
feedbacku-lui CA2 Explicația aprecierea
(15′) CA3 verbală
C3
C4 verificare prin
sondaj
7. Evaluarea Elevii care s-au remarcat sunt notaţi în funcţie de Conversația observare
cunoștințelor CA1 criteriile de notare. sistematică
(1’)
aprecierea
verbală
8. Tema pentru Tema pentru acasă: Elevii notează pe caiete şi conversaţia
acasă CA1 -exerciţiile rămase nerezolvate din toate fişele de sunt atenţi la indicaţiile
(1′) lucru profesorului.
ANEXA 1
FIȘĂ DE LUCRU

1. Folosind formula am · an = am + n , scrieți sub foma unei singure puteri:


a) 7879 · 7811 = d) 518 · 52 = g) 225 · 21 =
b) 10556 ·10565 = e) 213 · 22 = h) 66 · 69 =
c) 317· 33 = f) 108 · 1012 = i) 745 · 75 =
2. Folosind formula am : an = am - n , scrieți sub foma unei singure puteri:
a) 177 : 172 = d) 58 : 52 = g) 225 : 224 =
b) 1016 :106 = e) 213 : 213 = h) 610 : 69 =
c) 3117: 393 = f) 1788 : 1787 = i) 94 : 92 =
3. Folosind formula (am)n = am · n , scrieți sub foma unei singure puteri:
a) (217)3 = d) (58)10 = g) [(22)3]4 =
b) (153)4 = e) (213)5 = h) [(810)2]0 =
c) (333)3 = f) (78)20 = i) (94)2 =
4. Folosind formula am · bm = (a · b)m, scrieți sub foma unei singure puteri:
a) 23 · 53 = d) 212 · 22 =
b) 72 · 32 = e) 153 · 73 =
c) 252 · 12 = f) 104 · 105 =
5. Scrieţi folosind o singurǎ putere:
a) 135 · 136 · 13 = d) 52 · 57 : 51 = g) (112)10 · (113)4 : (112)11 · 113 =
b) 10119 : 10113 : 10110 = e) 4151 : 4121 · 1681 = h) (211)5 : (22)11 : 4 =
c) (75)12 = f) (33)10 : 329 · (32)3 = i) (58 · 77) : (55 · 74) =

S-ar putea să vă placă și