Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Clasa Pregătitoare A
Profesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
Clasa: Pregătitoare
Proiect didactic
Data: 19.02.2013
Aria curriculară: Consiliere şi orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea tematică: Poveştile ne învaţă
Subiectul: Familia mea
Forma de realizare: lecţie integrată
Tipul lecţiei: Predare-învăţare-evaluare
Competenţe specifice :
1.1 Identificarea unor trăsături personale elementare
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar
Competențe integrate:
DP 2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite
TIC 1.1. Recunoaşterea funcţiilor de bază ale diferitelor dispozitive digitale din mediul apropiat
1.2. Operarea simplă cu obiecte digitale (imagini, forme, sunete, simboluri grafice) în contexte specifice de învăţare
MM 2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare
ES 2.1. Recunoaşterea unor deprinderi de comportament moral-civic în grupurile de apartenenţă
2.2. Aplicarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte familiare
3.1. Relaţionarea pozitivă cu alţi membri ai grupului de apartenenţă, în rezolvarea unor sarcini simple de lucru
Obiective operaţionale:
a. Cognitive :
OC1: să descrie imaginea model;
OC2: să enumere membrii familiei din imaginea prezentată;
1
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” Bacău
Clasa Pregătitoare A
Profesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
b. Psiho-motorii:
OM1: să mânuiască materialul în mod organizat;
OM2: să-şi coordoneze mişcările pentru manevrarea corectă a instrumentelor de lucru;
OM3: să adopte o poziţie corectă în timpul lucrului.
c. Afective:
OA1: vor manifesta interes pentru înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor învăţate;
OA2: vor manifesta interes pentru decodificarea mesajului scris cu ajutorul unui sistem de simboluri.
RESURSE:
I. Metodologice
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, analiza, jocul didactic, brainstorming-ul, metoda ciorchinelui.
b) Mijloace de învăţământ: auxiliar, fişe, planşe didactice în format electronic, laptop, videoproiector.
c) Forme de organizare: frontală, pe grupuri, individuală.
II. Temporale
Ora are o durată de 50 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zisă și 15 minute activități recreative. Ora este a 2-a oră din totalul
de 4 ore al unității tematice.
III. Umane
Clasa are un număr de 24 elevi, care se caracterizează printr-o dezvoltare psihică și fizică normală, corespunzătoare vârstei.
2
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” Bacău
Clasa Pregătitoare A
Profesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
IV. Bibliografice:
● ştiinţifice:
- auxiliar didactic: Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu, Crinela Grigorescu, Camelia Coman, „ABC despre mine”, Clasa pregătitoare, Bucureşti,
Editura „ART”, 2012
● oficiale:
● metodico – didactice:
- Breben S., Gancea E., Ruiu G., Fulga M. - Metode interactive de grup - Ghid metodic - Editura Arves, Craiova
3
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” Bacău
Clasa Pregătitoare A
Profesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
Strategii
Conţinut – activităţi de învăţare
Nr. Momente Ob.
crt. Metode şi Mijloace de Moduri de Evaluare
Durata Op. Activitatea Activitatea procedee învăţământ organizare
învăţătorului elevilor
Pregăteşte cele - Elevii pregătesc
necesare pentru buna materialele ce le Observarea
desfăşurare a vor utiliza pe comporta-
activităţii: parcursul orei. mentului;
aranjarea
meselor
pregătirea
OA1 materialelor
didactice;
aerisirea salii Buline colorate Frontală, pe grupe
Moment
de clasă; Conversaţia
organizatoric 1’ Copiii vor fi repartizaţi Îndeplinesc Explicaţia
1. în cinci grupe, după cerinţa.
OA2 culoarea bulinei pe
care au ales-o (galben,
verde, rosu, albastru,
portocaliu).
Cei care au aceeaşi
culoare de bulină se
vor aşeza la echipa la
care găsesc bulina
reprezentativă. (Pe
parcursul lecţiei vom
lucra pe echipe)
2. Captarea şi OA1 Captarea atenţiei se Răspund la conversaţia
realizează printr-o ghicitoare -explicaţia; Interesul
orientarea
4
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” Bacău
Clasa Pregătitoare A
Profesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
5
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” Bacău
Clasa Pregătitoare A
Profesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
6
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” Bacău
Clasa Pregătitoare A
Profesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
pagina 40.
Iniţiază o discuţie cu
titlul Familia ta.
Obţinerea Solicită copiilor să Desenează în Conversaţia Observarea
deseneze activităţi pe caiete activităţile Auxiliar sistematică
performanţei şi
care le desfăşoară cu desfăşurate cu Explicaţia Individuală a elevilor.
conexiunea mama, cu tata. părinţii. Aprecieri
7. inversă (feed- globale şi
individuale.
back-ul) 6’
Activitatea practică: Răspund Conversaţia
Copiii au de lipit pe solicitărilor. Aprecieri
fişă (Anexa1) siluiete globale şi
umane decupate (tata, Se aşează la Coşuleţe, individuale.
mama, frate, sora). Îşi mese, aleg Explicaţia jetoane, lipici. Frontală şi
OC1
aleg din tăvi siluietele materialele. individuală
membrilor familiilor Realizează tema.
lor în funcţie din cine
este compusă familia Demonstra-
OC4
lor. ţia
Retenţia şi Îndrumă indirect
8. copiii, prin sugestii Exerciţiul
transferul 7’
pentru a finaliza
OA1
lucarea conform Individuală
cerinţelor. Solicită
elevilor să explice din
cine este compusă
familia lor şi dacă au
OM1
respectat cerinţele date
de învăţătoare.
Lucrările vor fi
aşezate într-o mini
expoziţie.
7
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” Bacău
Clasa Pregătitoare A
Profesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
8
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” Bacău
Clasa Pregătitoare A
Profesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici