Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Școala Gimnazială „Mexic”


Clasa: a V-a A
Aria curriculara: Matematica si ştiinţe
Obiectul: Biologie
Unitatea de învãţare: Relatii trofice
Profesor: Cocoșilă Adriana
Scopul lecţiei: este cunoasterea relatiilor trofice care se stabilesc intre speciile unei biocenoze, relatii ce pot fi infatisate sub forma lanturilor
trofice.
Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie:
 Sa defineasca lantul trofic;
 Sa intocmeasca lanturi trofice cu ajutorul imaginilor ;
 Sa argumenteze rolul lanturilor trofice;
Tipul lecţiei:lectie de dobandire de noi cunostinte;
Demersul didactic:
a) Resurse procedurale: observaţia, explicaţia, conversatia, descoperirea, demonstratia.
b) Resurse materiale:- planse cu diferite categorii trofice, manual, fise de lucru;

c) Forma de activitate: frontalã ,individuala


Evaluare:formative prin chestionare orala, fișă de lucru;
Locul desfasurarii:sala de clasa.
Bibliografie:
 Jeanina Cîrstoiu, Alexandra Dana Grasu – Manual de biologie pentru clasa a V-a, Edituta Litera
 Ciurchea Maria,Ciolac –Russu Anca,Iordache Ion-Metodica predarii stiintelor biologice,EDP,1982
 Viorel Lazar, Mariana Nicolae – Lectia forma de baza a organizarii procesului de predare-învãţare-evaluare la disciplina
biologie, Ed. Arves.
 MEN programa scolarã;

1
DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE LECTIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR


Organizarea clasei -Verifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarea lectiei; -Isi pregatesc cartile si caietele;
-Noteaza in catalog elevii absenti;
Pregateste materialul didactic necesar desfasurarii lectiei;
Verificarea cunostintelor Prin chestionare orala: Raspund la intrebari:
Profesorul adreseaza intrebări din lectia precedenta „Relatii in
ecosistem”, care trebuie sa stabileasca daca elevii stapanesc notiuni
despre biotop, biocenoza, ecosistem si tipurile de relatii care se
stabilesc intr-un ecosistem;
Captarea atentiei -Solicita elevilor sa urmareasca o plansa in care este prezentat un -Urmaresc imaginile.
lant trofic terestru, intrebandu-i ce stiu despre tipurile de vietuitoare - Isi expun parerile.
prezente pe plansa.

Anuntarea temei si obiectivelor - In urma observatiilor facute de elevi subliniaza faptul ca toate -Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele.
vietuitoarele unei biocenoze pot fi aşezate liniar constituindu-se un
lanţ trofic.
- Anunta tema lectiei”Lanturi trofice”;scrie titlul pe tabla si anunta
obiectivele.
Dirijarea invatarii - Explica elevilor, pe baza planselor, ce reprezinta relatiile trofice; Urmaresc activitatea profesorului si raspund solicitarii.
- Defineste relatiile trofice si evidentiaza faptul ca, in functie de
aceste relatii, vietuitoarele, se impart in trei categorii trofice:
producatori, consumatori si descompunatori; Urmaresc explicatiile.
- Defineste fiecare tip de categorie trofica;

Se gândesc şi emit diferite ipoteze.

Noteazã în caiete explicaţiile profesorului.

- Distribuie fiecarul elev cate o fisa cate doua sarcini de lucru: un


Obtinerea performantei elevilor lant trofic cu imagini la care trebuie sa traseze sageti si un joc de Primesc fesele, rezolva cerintele.
cuvinte. Raspund la intrebari.
- Inventariaza principalele informatii si solicita elevilor sa dea
raspunsuri clare pentru a verifica masura in care notiunile nou
prezentate au fost intelese corect si fixate de catre elevi.

2
Evaluarea performantei elevilor Prin chestionare orala pe tot parcursul lectiei, rezovarea cerintelor Se gandesc si rezolva exercitiile.
din fisele de activitate.

SCHEMA LECTIEI
Retele trofice

Retelele trofice - reprezinta cele mai importante relatii care se stabilesc intre vietuitoare, bazate pemodul de hranire.

- grupeaza vietuitoarele in trei categorii, numite categorii trofice.

3
1. Producatori – plantele verzi si unele microorganisme
– produc substante organice din substante anorganice
2. Consumatorii – sunt de trei tipuri: - consumatori primari (C1) – consuma substante organice furnizate de producatori
– animalele ierbivore (lacusta, melc, soarece, iepure, caprioara, vaca etc.)

- consumatori secundari (C2) – consuma substante organice produse de consumatorii primari

– animale carnivore ( soparla, uliul, vulpe, lup etc.)

-...consumatori tertiari (C3) – consuma substante organice produse atat de producatori, cat si de
consumatorii secundari
– animale omnivore (porc, urs, maimuta etc.)
3. Descompunatorii – bacteriile si ciupercile descompunatoare

– descompun organismele moarte (plante si animale), pe care le transforma in substante anorganice, care imbogatesc
solul.

Producatori Consumatori(C1-C2-C3)

Descompunatori

FIȘĂ DE LUCRU

RELAȚII TROFICE
1. Relații bazate pe modul de hrănire;

I. Completati jocul de cuvinte 2. Descompun organisme moarte;


3. Se hranește cu plante verzi;
4. Produc substanțe organice din substanțe anorganice;
R E
5. Sunt de trei tipuri:C1, C2, C3;
6. Se hranesc cu consumatori primari;
4
7. Se hranesc cu consumatori secundari;
L I
I
A
T

II. Asociati corect imaginile cu denumirile corespunzatoare.

CONSUMATORI PRIMARI PRODUCĂTORI CONSUMATORI TERTIARI CONSUMATORI SECUNDARI

S-ar putea să vă placă și