Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

la Biologie
Elaborat de: PRISCARU GHEORGHE,
L.T. N.Casso, s.Chicreni, r-nul Sngerei.
Clasa a VI-a
Tema: Comportamente de reproducere la plante.
Tipul leciei Lecie de asimilare a cunotinelor noi.
Obiective operaionale:
1. s identifice organele de reproducere masculine, feminine n baza informaiei din text, imagine;
2. s compare organele de reproducere feminine i masculine n baza desenului din manual;
3. s estimeze, n baza informaiei obinute, importana reproducerii la plante.
Timp 45 min.
Strategii didactice: Activitate n grup, activitate frontal; lucru cu tabelul, comparaia, analiza.
Mijloace didactice: Mulaje flori, plane.
Desfurarea activitii
Etapele leciei
1
1. Moment
organizatoric
a) captarea ateniei
b) enunarea
obiectivelor
operaionale

Obiectivele operaionale
2

La sfritul leciei elevii vor fi


capabili:
1. s identifice organele de
reproducere masculine,
feminine n baza informaiei
din text, imagine;
2. s compare organele de
reproducere feminine i
masculine n baza desenului din
manual, a planei;

Copyright Centrul Educaional Pro Didactica, 2004

Activitatea profesorului
3
Includ casetofonul cu un ctec
despre flori, apoi anun tema
leciei.

Activitatea elevului
4
Elevii ascult cntecul
i noteaz tema n
caiete.

Prezint obiectivele pe tabl.

Elevii noteaz
obiectivele n caiet.

Evaluare
5

3. s estimeze, n baza informaiei


obinute, importana
reproducerii la plante.
2. Reactualizarea
cunotinelor necesare
desfurrii leciei

3.Comunicarea
cunotinelor noi

O1. S identifice organele de


reproducere masculine, feminine
n baza informaiei din text,
imagine.

O2. s compare trsturile


distinctive ale organelor de
reproducere la diverse plante n
baza informaiei din text;

Propun elevilor s analizeze


tabelul Polenizarea la plantele
cu flori i s rspund la
ntrebarea:
Ce elemente ale plantelor atrag
insectele?
Propun elevilor s realizeze
sarcinile didactice, lucrnd cu
textul n grupuri. (4 grupuri)
1.Citii textul (p. 93).
2. Desenai floarea (p. 94).
3. Indicai prile componente
ale florii.
Propun elevilor s completeze
structura florii (mulaj) cu
organele feminine (gr. 1, 2),
masculine (gr. 3, 4).
Propun elevilor s realizeze
urmtoarele sarcini:
1. Analizai particularitile
florii de mce i ridiche.
2. Completai schema.
Deosebiri
Criterii
Fl. de mce
ridiche

Copyright Centrul Educaional Pro Didactica, 2004

Elevii analizeaz
tabelul i rspund la
ntrebare.

Interpretm
importana florii
n viaa plantei
prin activitate
frontal

Elevii rezolv
sarcinile didactice n
grup.

Verificm
corectitudinea
completrii
structurii florii
prin evaluarea
reciproc

Elevii rezolv
sarcinile didactice
lucrnd n grupuri.

Liderul unui
grup prezint
rspunsul la
tabl, iar
celelalte grupuri
confrunt
propriul rspuns
cu cel prezentat
la tabl

Fl. de

4. Fixarea cunotinelor
i realizarea feedbackului

O3. s estimeze importana


reproducerii la plante.

5.Tem pentru acas

Copyright Centrul Educaional Pro Didactica, 2004

Propun elevilor s formuleze un


enun despre importana
reproducerii la plante.

Elevii rezolv
sarcinile didactice i
prezint rspunsurile.

Propun elevilor s rezolve


urmtoarele sarcini:
1. S studieze tema:
Comportamente de reproducere
la plante.
2. a) S rezolve ex. 1, 2, 4, p. 96,
97.
b) s estimeze oral
importana polenizrii
artificiale;
c) s scrie un eseu cu tema:
Importana reproducerii la
plante.

Elevii noteaz
sarcinile didactice.

Estimm
importana
reproducerii la
plante prin
analiza
rspunsurilor

S-ar putea să vă placă și