Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE NVMNT: Grdinia cu P.P. Floarea Soarelui Craiova


EDUCATOARE: Ionescu Dorina-Mihaela
GRUPA: Mijlocie C Lalele
TEMA: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
SUBTEMA: Mijloace de transport
TEMA ZILEI: Eu spun una tu spui multe (DLC)
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: de predare, consolidare
SCOPUL ACTIVITII:
Informativ: Dezvoltarea capacitii de exprimare oral, valorificnd cunotine acumulate, de
nelegere i utilizare corect a semnificaiilor structurilor verbale orale.
Formativ: Participarea la activiti de grup, n calitate de vorbitor i auditor; Implicarea n
activiti socio- umane avnd ca scop finalizarea temei propuse.
Educativ: Educarea trsturilor pozitive de voin i caracter i formarea unei atitudini pozitive
fa de sine i fa de ceilali.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
Cognitive:
s disting singularul de pluralul substantivelor;
s transforme singularul n plural i invers;
Afective:
s manifeste interes pentru activitate;
Psiho-motorii:
s-i menin o poziie corect pe scunele.
RESURSE PROCEDURALE: conversaia, observaia, problematizarea, munca n echip,
explicaia, demonstraia, jocul, aprecierea.
RESURSE MATERIALE:
DLC: CD-ul Peripeiile lui Chi, jetoane cu unul/ mai multe mijloace de transport, co, siluete
de maini, avione, vapoare, elicoptere, plane ce nfieaz cele trei medii (terestru, acvatic,
aerian), zar, buline roii, clopoel, fluier, jetoane, cutie plin cu masinue, trenuri, vapoare de
jucrie, ecusoane cu unul/ mai multe imagini cu mijloace de transport.
Sarcina didactic: Folosirea corect a singularului i pluralului n vorbirea curent.
Regulile jocului: Copiii aleg un jeton din co, denumesc imaginea i gsesc pluralul acestora.
Copiii alctuiesc propoziii folosind corect substantivele la numrul singular i plural.
Elemente de joc: surpriza, ntrecerea, ochi nchii, micarea, aplauze, stimulente, numrtori.
FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal i pe grupuri
EVALUARE: continu i final
BIBLIOGRAFIE:
Revista nvmntului precolar, Nr. 3-4/2005,
Revista nvmntului precolar, Nr. 1-2/2012,
Curriculum pentru nvmntul precolar-prezentare orientativ, Editura Didactica Publishing
House, Bucureti, 2009,

DESFURAREA ACTIVITII
NR.
CRT.

EVENIMENTUL DIDACTIC

MOMENT ORGANIZATORIC

CONINUTUL ACTIVITII
Asigurarea condiilor optime
necesare desfurrii activitii.
Pregtirea materialelor necesare

STRATEGII
DIDACTICE

EVALUARE
(INSTRUMENTE I
INDICATORI)

CAPTAREA ATENIEI

REACTUALIZA
REA CUNOTINELOR
DOBNDITE ANTERIOR

ENUNAREA SCOPULUI I A
OBIECTIVELOR

PREZENTAREA
CONINUTULUI I
DIRIJAREA NVRII

la fiecare centru de activitate.


Asigurarea unui climat
educaional favorabil.
Captarea ateniei se realizeaz Elementul
printr-o scurt vizionare a
surpriz
prezentriii mijloacelor de
transport de pe CD-ul
Conversaia
Peripeiile lui Chi.
Copiii prezint cteva
Conversaia
caracteristici ale mijloacelor de
transport.
Le voi prezenta copiilor jocul
pe care l vom desfura,
spunndu-le c se numete Eu
spun una, tu spui multe i
explicndu-le
obiectivele
propuse pe nelesul lor.
Precizarea regulilor de joc
- Dup cum tim, toate jocurile
au reguli. Vom proceda aa: voi
alege un copil cuminte, el va
veni n fa, va extrage un
element , il va denumi. Vom
cuta apoi mai multe elemente
identice. Apoi, cu ajutorul
cuvintelor magice Eu spun
una, tu spui multe, va preciza
pluralul acelui element. De
exemplu: eu spun main, tu
spui maini.
b). Realizarea jocului de prob
- Se execut o dat jocul de
prob de ctre unul dintre copii
pentru a observa dac
explicaiile au fost nelese. n
caz contrar, se vor explica din
nou regulile.
c). Realizarea jocului propriuzis
Un copil va alege un element
din coule, l va denumi, va
cuta printre obiecte alte
elemente identice, denumindule cu ajutorul cuvintelor

i-au nsuit
sarcina pentru
realizarea
obiectivelor

Povestirea

Explicaia
Conversaia

Se urmrete interesul i atenia manifestat de copii


n timpul expunerii
regulilor

Demonstraia

Exerciiul

Instructaj verbal
Exerciiul
Conversaia

Se urmrete interesul, atenia i


implicarea copiilor manifestat
n timpul jocului

magice. La fiecare rspuns


corect, vor fi stimulai cu
aplauze. n caz contrar, vor bate
din picioare o dat.
Varianta 1 : ntr-o cutie sunt
aezate mai multe jucrii
(mijloace dde transport- maini,
locomotive, avioane etc.).
Copilul ales, cu ochii nchisi, va
extrage un obiect. Apoi, l va
denumi, i va atribui o nsuire
(exemplu: main albastr), iar
apoi, cu ajutorul cuvintelor
magice, va gsi pluralul
obiectului respectiv. La fiecare
rspuns corect, vor fi stimulai
cu aplauze. n caz contrar, vor
bate din picioare o dat.

ASIGURAREA FEED-BACK-

EVALUAREA

ULUI

Conversaia
Conversaia
Explicaia
Demonstraia
Exerciiul

Varianta 2 : Folosind un zar ce


are pe feele sale imagini cu
mijloace de transport, copiii le
vor denumi. Copiii vor arunca
cu zarul cu ajutorul cuvintelor
magice Eu spun una tu spui
multe vor indica forma de
plural, sau daca este necesar,
vor indica forma de singular. La
fiecare rspuns corect, vor fi
stimulai cu aplauze. n caz
contrar, vor bate din picioare o
dat.
Copiii sunt apreciai pentru
cunotinele lor i sunt invitai
Explicaia
s se grupeze pe criteriul Eu
spun una, tu spui multe. La
Demonstraia
semnalul meu (fluier 1 dat),
fiecare copil va trebui s i
aleag perechea : ex. copilul
care are n piept jetonul cu un
Jocul
avion, va trebui s mearg la
copilul care are n piept jetonul
cu mai mule avioane.
Evaluarea se va face printr-o Explicaia

Se urmrete
corectitudinea
rspunsurilor.
Corectarea
Observarea
comportamentului

Observarea
comportamentulu
i

NCHEIEREA ACTIVITII

fi individual.
Fac aprecieri asupra felului n
care au lucrat copiii i le ofer
medalioane cu avioane, care
vor servi drept material pentru
unul din jocurile liber alese din
etapa a III-a.

Aprecieri
verbale,
stimulente

S-ar putea să vă placă și