Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 22.II.2019

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială “Sfinții Trei Ierarhi” Hanu Conachi

CLASA: I

CANDIDAT EXAMEN: Dicu Georgiana

ARIA CURRICULARĂ: Consiliere și orientare

DISCIPLINA DE ÎNVĂTĂMÂNT: Dezvoltare personală

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: “Toți oamenii au emoții”

SUBIECTUL LECȚIEI: “Emoții de bază”

TIPUL LECȚIEI: Formare de abilități și aptitudini

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

DOMENII INTEGRATE:DP (Dezvoltare personală)

MM (Muzică și mișcare)

CLR (Comunicare în limba română)

DURATA: 45 minute

1
COMPETENȚE SPECIFICE:

DP: 1.1. – Prezentarea unor trăiri personale elementare, în contexte variate;

2.1. – Asocierea emoțiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal și paraverbal.

MM: 2.1. – Cântarea individuală sau în grup, asociind mișcarea sugerată de text și de ritm.

CLR: 2.3. – Participarea cu interes la dialoguri simple în contexte de comunicare.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:

DP: O₁ - să identifice emoțiile de bază (bucurie, tristețe, frică, furie);

O₂ - să asocieze o etichetă verbală expresiei emoționale;

O₃ - să verbalizeze ideile față de unele situații de viață;

O₄ - să descopere emoțiile proprii în diferite situații;

MM: O₅ - să interpreteze colectiv cântecul;

CLR:O₆ - să participe cu interes la dialoguri.

2
STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ȘI PROCEDEE: Conversația, Explicația, Jocul didactic, Metoda R.A.I..

MIJLOACE DIDACTICE: Semaforul emoțiilor, cârlige, palete de emoții, fețe vesele.

FORME DE ORGANIZARE: Frontal, individual.

FORME DE EVALUARE: Observare sistematică, aprecieri verbale, aplauze.

BIBLIOGRAFIE:

*** Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice: Programă pentru disciplina Dezvoltare personală, clasa I, București, 2014;

*** Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice: Programă pentru disciplina Muzică și mișcare, clasa I, București, 2014;

*** Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice: Programă pentru disciplina Comunicare în limba română, clasa I, București, 2014;

Pașca, Maria Dorina, (2004). Povestea terapeutică, Târgu Mureș: Editura Ardealul.

3
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE
ETAPELE Ob.
LECȚIEI op.
METODE MIJLOA FORME
ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVILOR ȘI -CE DE
CADRULUI DIDACTIC PROCE DE ORGANI
-DEE ÎNVĂȚA -ZARE
-RE

1. Asigur condițiile necesare pentru Elevii se pregătesc pentru ora Conversația Frontal.
buna desfășurare a lecției. de Dezvoltare personală.
MOMENT
ORGANIZA
-TORIC

(1 minut)

2. Voi dirija o conversație cu elevii, Elevii participă cu interes la Conversația Frontal. Aprecieri
CAPTAREA despre ceea ce am citit la ora de discuție și răspund la întrebări. verbale.
ATENȚIEI Comunicare în limba română și
anume “Povestea curcubeului”:
(5 minute) - Cum se simte Zâna Curcubeu?
- Cum erau steluțele când au vazut

4
O₆ că nu mai puteau urca pe cer?
- Viețuitoarele cum se simțeau,
trăind într-o lume colorată?
Voi invita elevii să spună cum se Elevii agață cârlige la Conversația Semaforul Individual. Observare
simt astăzi, agățând câte un cârlig semaforul emoțiilor. emoțiilor. sistematică.
cu numele lor la semaforul
emoțiilor. Cârlige.

3. - Astăzi, la ora de Dezvoltare Elevii ascultă cu atenție Explicația. Frontal.


ANUNȚAREA personală, vom vorbi despre emoții explicațiile.
TEMEI precum bucuria, tristețea, uimirea,
ȘI A frica, emoții pe care le trăim cu
OBIECTIVE toții în diferite situații.
-LOR - Pe parcursul orei vom recunoaște
(1 minut) diferite emoții, le vom denumi și le
vom interpreta.

4. Voi citi elevilor o scurtă Elevii sunt atenți la poveste și Poveste.


DIRIJAREA povestioară și voi dirija o răspund la întrebările adresate: Frontal.
ÎNVĂȚĂRII conversație pe baza acesteia
(20 minute) (ANEXA 1):
- Ce face Ilinca înainte de a pleca - Ilinca, în fiecare dimineață, Conversația Aprecieri
spre școală, în fiecare dimineață? se privește în oglindă. Individual. verbale.
O₁ - Ce emoție trăia ea? - Ilinca era fericită.
- Pe voi ce vă bucură mult? Dați- Numesc elevi care vor spune

5
mi exemple! ce îi face fericiți.
- Ce făcea Ilinca în drum spre - Ilinca, în drum spre școală,
școală? cânta.
- Haideți să cântăm și noi un Elevii cântă cântecul. Cântec. Observare
cântecel vesel. Frontal. sistematică.
O₅ Invit copiii să interpretăm cântecul
“Dacă vesel se trăiește”
(ANEXA 2).
- Este posibil să fim tot timpul Elevii răspund la întrebare. Conversația
fericiți? Frontal.
- Pentru a vedea cum ne simțim în Elevii sunt atenți la explicații. Conversația
alte situații, vă propun următorul Frontal.

joc: “Ce simți dacă …?”

EXPLICAREA REGULILOR
JOCULUI
O₂ Le explic copiilor regulile jocului: Elevii sunt atenți la explicații. Explicația. Observare
- Voi numi un elev și o să precizez Frontal. sistematică.
O₃ o ipostază în care el ar putea fi.
Trebuie să spună cum se simte în Joc
O₄ acea situație. didactic.

JOCUL DE PROBĂ
Invit un elev și îi adresez Elevul răspunde la întrebare. Conversația Aprecieri
următoarea întrebare: Individual. verbale.
- Ce simți dacă … afară plouă? Joc
didactic. Aplauze.

6
JOCUL PROPRIU – ZIS
Realizez jocul, dând următoarele
situații:
- Ce simți dacă …
* bunicii vin în vizită;
* părinții pleacă fără tine la
cumpărături; Elevii vin și spun ce simt în Conversația Aprecieri
* ți s-a furat jucăria preferată; situațiile date. Individual. verbale.
* doamna învățătoare îți dă multe
teme; Joc Aplauze.
* un câine vine spre tine, lătrând; didactic.
* mâine mergeți în excursie la
munte;
* te cerți cu un prieten;
* câștigi la un concurs;
* primești multe cadouri de ziua ta.

5. COMPLICAREA JOCULUI
OBȚINEREA Elevii care vin în față vor trebui să Elevii numiți aleg paleta, în Conversația
PERFORMAN aleagă dintre paletele cu emoții, funcție de situația ce este
-ȚEI O₂ paleta corespunzătoare situației indicată. Joc Palete Individual. Aprecieri
indicate: didactic cu verbale.
(8 minute) * rămâi blocat în lift; emoții.
* s-ar termina apa potabilă; Aplauze.
* vezi o casă în flăcări;
* vezi o nuntă.

6. Cu ajutorul metodei R.A.I. solicit Elevii participă cu interes la Metoda Minge. Frontal. Observare

7
FIXAREA copiilor să răspundă la întrebarea: acest joc. R.A.I.. sistematică.
CUNOȘTIN O₂ “Când te-ai simțit …”, urmând să
-ȚELOR completeze ei emoția și să arunce
mingea unui coleg care să le
(7 minute) răspundă la întrebare.
O₃ La rândul său, colegul răspunde la
întrebare, adresează altă întrebare și
aruncă mingea unui coleg.
O₄ Pornesc eu jocul și adresez
întrebarea:
“Când te-ai simțit bucuros?” și
arunc mingea unui elev.

7. Apreciez activitatea elevilor, din Elevii ascultă cu atenție Conversația Stimulente. Frontal. Aprecieri
ÎNCHEIEREA timpul lecției și le ofer câte o față aprecierile și primesc verbale.
ACTIVITĂȚII veselă. recompensele. Individual.
- Copii, Zâna Curcubeu este tot
(3 minute) mai aproape să își amintească tot
ceea ce știa și vă oferă câte o față
veselă.

8
ANEXA 1

În fiecare dimineață, înainte de a pleca spre școală, Ilinca se privește în oglindă. Îi place felul în care bunica îi aranjează părul.

Asta o face să zâmbească. Zâmbind, se simte fericită.

În drum spre școală, cântă un cântec vesel.

Câtă bucurie!

9
ANEXA 2

Dacă vesel se trăiește

-după auz-

Dacă vesel se trăieşte, bate aşa (bateți din palme)


Dacă vesel se trăieşte, bate aşa
Dacă vesel se trăieşte, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se trăieşte, bate aşa.

Dacă vesel se trăieşte, fă aşa (pocniți degetele)


Dacă vesel se trăieşte, fă aşa
Dacă vesel se trăieşte, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se trăieşte, fă aşa.

Dacă vesel se trăieşte, calcă aşa (bateți cu piciorul în pământ)


Dacă vesel se trăieşte, calcă aşa
Dacă vesel se trăieşte, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se trăieşte, calcă aşa.

Dacă vesel se trăieşte, bine e (bateți din palme)


Dacă vesel se trăieşte, bine e (pocniți din degete)
Dacă vesel se trăieşte, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se trăieşte, bine e.(batem cu piciorul în pământ)

10
Dacă vesel se trăieşte, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se trăieşte, bine e. ( repetăm toate gesturile)

11

S-ar putea să vă placă și

  • Fisa en II 2023 Citit
    Fisa en II 2023 Citit
    Document2 pagini
    Fisa en II 2023 Citit
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • Probleme
    Probleme
    Document2 pagini
    Probleme
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • ACTIVITĂȚI
    ACTIVITĂȚI
    Document7 pagini
    ACTIVITĂȚI
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • 6 Proiect Integrat
    6 Proiect Integrat
    Document25 pagini
    6 Proiect Integrat
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • Descompune Și Compune Numerele
    Descompune Și Compune Numerele
    Document1 pagină
    Descompune Și Compune Numerele
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • 5 DP
    5 DP
    Document11 pagini
    5 DP
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • Masurarea Lungimilor
    Masurarea Lungimilor
    Document1 pagină
    Masurarea Lungimilor
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • Z Z
    Z Z
    Document2 pagini
    Z Z
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • FISA
    FISA
    Document2 pagini
    FISA
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • Regele Ferdinand
    Regele Ferdinand
    Document2 pagini
    Regele Ferdinand
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • 5 DP
    5 DP
    Document11 pagini
    5 DP
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • Elemente de Geometrie
    Elemente de Geometrie
    Document5 pagini
    Elemente de Geometrie
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • 5 DP
    5 DP
    Document11 pagini
    5 DP
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • 6 Proiect Integrat
    6 Proiect Integrat
    Document25 pagini
    6 Proiect Integrat
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • Educatie Ecologica
    Educatie Ecologica
    Document4 pagini
    Educatie Ecologica
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • Test 2
    Test 2
    Document13 pagini
    Test 2
    Anonymous SX3Sk7
    Încă nu există evaluări
  • PAMANTUL
    PAMANTUL
    Document19 pagini
    PAMANTUL
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • Ghid Curriculum Primare Rom 5
    Ghid Curriculum Primare Rom 5
    Document272 pagini
    Ghid Curriculum Primare Rom 5
    Sandu Tabac
    100% (1)
  • Campiile
    Campiile
    Document2 pagini
    Campiile
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • Alexandru Ioan Cuza
    Alexandru Ioan Cuza
    Document16 pagini
    Alexandru Ioan Cuza
    Mihaela Georgiana
    Încă nu există evaluări
  • PRIMĂVARA de Vasile Alecsandri - PPSX
    PRIMĂVARA de Vasile Alecsandri - PPSX
    Document15 pagini
    PRIMĂVARA de Vasile Alecsandri - PPSX
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • 0 Podisuri Mihaela
    0 Podisuri Mihaela
    Document2 pagini
    0 Podisuri Mihaela
    Maria Popescu
    Încă nu există evaluări
  • Evaluare Fractii
    Evaluare Fractii
    Document3 pagini
    Evaluare Fractii
    Alexandra Diana
    100% (1)
  • MEM. 2docx
    MEM. 2docx
    Document2 pagini
    MEM. 2docx
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • MEM
    MEM
    Document2 pagini
    MEM
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • Fractii Echivalente Powerpoint
    Fractii Echivalente Powerpoint
    Document14 pagini
    Fractii Echivalente Powerpoint
    Alexandra Diana
    100% (1)
  • PRIMĂVARA de Vasile Alecsandri - PPSX
    PRIMĂVARA de Vasile Alecsandri - PPSX
    Document15 pagini
    PRIMĂVARA de Vasile Alecsandri - PPSX
    Alexandra Diana
    Încă nu există evaluări
  • Fractii Test
    Fractii Test
    Document1 pagină
    Fractii Test
    Ecaterina Bejan
    Încă nu există evaluări
  • Fractii Test
    Fractii Test
    Document1 pagină
    Fractii Test
    Ecaterina Bejan
    Încă nu există evaluări