Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Prof.: Tudor Madalina Maria

Nivelul de vârstă/ grupă: Grupa mică

Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă?

Tema proiectului: Magia sărbătorilor de iarnă

Subtema: Obiceiuri și tradiții

Tema activității: Bradul împodobit

Forma de realizare: Lipire

Tipul activității: formare deprinderi și priceperi

Domeniul de activitate: Domeniul Om și Societate/ Activitate practică

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

C2 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);

C3 Activare și manifestare a potențialului creativ.

COMPORTAMENTE VIZATE:

C2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență ;

C2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți;

SCOPUL: Formarea deprinderilor de a integra și asambla prin lipire elementele într-o


compoziție unitară, dezvoltarea imaginaţiei creatoare prin realizarea unor lucrări
originale, educarea simţului estetic.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Pe parcursul și la sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili:

 O1- să identifice materialele de lucru primite;


 O2- să utilizeze corect materialele de lucru puse la dispoziție ;
 O3- să combine în mod creativ materialele pentru realizarea cerinței;

1
 O4- să ducă activitatea la bun sfârșit.

SARCINA DIDACTICĂ:

 Metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul.


 Resurse materiale: cartoane colorate verzi sub formă de brăduț, lipici, globulețe
decupate din hârtie colorată, păpușa zâna Iarnă, planșe ilustrative-brad
împodobit, servețele umede, coșulețe pentru materialul individual.
 Forme de organizare: frontal și individual
DURATA: 15 minute

LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă

BIBLIOGRAFIE :
 Curriculum pentru educația timpurie-2019
 Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învățământul preșcolar- editura
Delta Cart Educational- 2009
 Activități integrate în grădiniță - ghid metodic, editura Carminis

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Nr.cr ETAPELE CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE/


t ACTIVITĂȚII DIDACTICE METODE ȘI
INDICATORI
1. Momentul Se asigură
organizatoric condiţiile optime
desfăşurării
activităţii:
-aerisirea sălii de
grupă;
-pregătirea
materialului
didactic și
așezarea într-un
mod accesibil
tuturor
preșcolarilor;
-organizarea
mobilierului.

2
2. Captarea Captarea atenției se Metode didactice: Frontală
atenției realizează prin expunerea conversația.
unei povești scurte pe care Resurse materiale: Stimularea
o vor afla de la Zâna Iarnă: Păpușa Zâna interesului
„ Chiar în ajunul Iarnă, planșe pentru
Crăciunului, într-o pădurice ilustrative-bradul activitate și a
de la marginea satului în împodobit. capacității de
care zăpada albă scânteia concentrare.
ca prin magie, se Observarea
ascundea un brăduț comportamentului
acoperit de fulgi mari de verbal şi non-
nea. Privind cu tristețe verbal.
spre casele frumos
luminate, în care copilașii
se pregăteau să-l
întâmpine pe Moș Crăciun,
decorând brazii cu
globulețe strălucitoare,
brăduțul nostru a început
să plângă și se gândea:
„Oh,ce frumos ar fi să am
și eu o familie care să mă
îmbrace atât de frumos,
care să se bucure de
mirosul meu, care să-mi
pună în vârf o stea mare și
strălucitoare,care
simbolizează înălțimea
până la stele!”. Plângea
atât de tare încât un
spiriduș care trecea prin
apropiere l-a auzit și s-a
oprit lângă el. După ce a
ascultat povestea bradului,
s-a întristat foarte tare și
i-a promis că îl va face
fericit. Astfel, prin puterile
sale magice, a făcut cele
mai frumoase decorațiuni,
a luat bradul și l-a dus în
casa unor copilași sărmani
care nu mai simțiseră
niciodată magia
Crăciunului. Cu ochii în
lacrimi de bucurie, copilașii

3
au început să
împodobească bradul, iar
mirosul lui dătător de puteri
stăruia în casa care acum
era plină de viață. Astfel,
brăduțul a simțit bucuria,
s-a simțit iubit și unic
pentru că a ajuns într-o
familie specială.’’
3. Actualizarea Se va purta o scurtă Metode didactice:
cunoştinţelor conversaţie despre conversația,
obiceiul de a împodobi un explicația.
brad în așteptarea lui Moș
Craciun.

4. Anunțarea Păpușa Zâna Iarnă anunță Metoda didactică: Globală –


temei și a tema („bradul împodobit”) explicația, observația.
obiectivelor și obiectivele pe înțelesul conversația. Sunt atenţi
copiilor: „Astăzi vom și descoperă
descoperi magia materialele
sărbătorilor de iarnă puse la
împodobind împreună dispoziție.
bradul de Crăciun care va
fi bucuros să ajungă în
familia voastră! Sunt sigură
că vom face cele mai
frumoase lucrări!”
5. Prezentarea Intuirea materialului: Metode didactice: Evaluare
conținutului Copiii vor fi solicitaţi să explicaţia, frontală și
și dirijarea recunoască şi să descrie demonstația. individuală
învățării materialele de pe mese: asupra
suprafaţa de lucru, Resurse materiale: creativității și
globulețele din hârtie cartoane colorate originalității în
colorată mai groasă aflate verzi sub formă de utilizarea
în coșulețele individuale, brăduț, lipici, materialelor.
lipiciul, suportul sub formă globulețe de
de brăduț, servețelele dimensiuni mari
umede. decupate din
Explicarea şi cartoane colorate,
demonstrarea modului păpușa zâna
de lucru: Educatoarea va Iarna.
prezenta copiilor modul de
lucru, insistând asupra
tehnicii de mânuire a
lipiciului, a globulețelor din
cartoane și a suportului de

4
lucru. Demonstrează cum
trebuie să lucreze şi le va
atrage atenţia copiilor că
trebuie să facă o lucrare
frumoasă şi curată, pentru
ca Zâna Iarnă să fie
mulțumită. Educatoarea
mai explică o dată modul
de lucru.
Va executa cu copiii
exerciţii de încălzire a
muşchilor mici ai mâinii:
" Batem, batem palmele/
Mişcăm degeţelele/ Ne
lipim pălmuţele,
Pumnişorii îi răsucim / Şi
apoi îi învârtim.", apoi
urează copiilor ‘’Spor la
lucru’’.

Executarea lucrărilor:
Pe tot parcursul activităţii
educatoarea va urmări
îndeaproape modul de
executare al lucrării
(sugestii, explicaţii
suplimentare, corectarea
poziţiei la masa de lucru),
va stimula copiii în
realizarea temei şi îi va
îndruma pe cei care
întâmpină greutăţi.

În timpul lucrului asigură


climatul favorabil muncii
independente prin
audierea unor colinde.
(O,brad frumos)

6. Asigurarea Zâna iarnă invită copiii să Metoda didactică: Evaluare orală


transferului și își prezinte lucrările. Se conversația individuală și
a retenției adresează copiilor întrebări globală
legate de activitatea
desfăşurată: „- Ce am
realizat noi astăzi? – Un
brăduț împodobit, - Ce
culori au globulețele
5
folosite de noi? –Roșu, alb,
galben.
7. Evaluarea Se așează lucrările la tablă Metoda didactică:
și se face o evaluare conversația
globală a lor, braduții sunt
mulțumiți că au primit Aprecieri
podoabe, că toți copiii s-au generale
străduit să-i împodobească despre modul
cât mai frumos. de implicare în
8. Încheierea Se fixează tema activității Metoda didactică: activitate,
activității desfășurate și li se spune conversația, recompense( g
copiiilor că Moș Crăciun a explicația lobulețe din
văzut cât de frumos au materiale
lucrat și acum le ecologice).
pregătește daruri.
Zâna Iarnă își ia la
revedere de la copii și le
promite să mai revină și cu
alte ocazii!

6
7

S-ar putea să vă placă și