Sunteți pe pagina 1din 6

Vizat,

Prof. înv. primar: Stan Adriana

Proiect de lecție

Unitatea de învățământ: Colegiul Național „Radu Negru”


Data: 29.11.2022
Clasa: a II-a C
Profesor: Lechovolea Mădălina-Cristina
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea tematică: Vin sărbătorile
Tipul lecției: consolidare și sistematizare
Conținutul învățării: Propoziția/Enunțul, Intonația propozițiilor.

Competențe cheie:

2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;


3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute;
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare.

Competențe specifice:
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple - formularea unore mesaje simple;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
4.1. Scrierea literelor de mână;
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse.
Obiective operaționale:
1. Să recepteze mesajul transmis;
2. Să identifice intonația potrivită propozițiilor date;
3. Să identifice greșelile din textul dat și să-l transcrie corect;
4. Să compună propoziții care au în componența lor cuvinte care încep cu aceeași literă;
5. Să identifice cuvintele lipsă dintr-un text;
6. Să formuleze întrebări pentru propozițiile date.

Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: Conversația, exercițiul, explicația,
Mijloace didactice: auxiliarul, caietul de clasă,
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, în perechi
Resurse de timp : 50 minute
Resurse umane: 20 elevi
RESURSE BIBLIOGRAFICE

 Programa școlară aprobată de Ministerul Educației Naționale pentru Limbă și comunicare , clasa I, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03. 2013

SCENARIU DIDACTIC

ETAPELE TIMP DESFĂȘURAREA LECȚIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUAR


ACTIVITĂȚII E
ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVULUI METODE ȘI
PROCEDEE MIJLOACE FORME DE
PROFESORULUI
DIDACTICE ORGANI-
ZARE
MOMENT 1 min Profesorul roagă elevii să-și Elevul își scoate din ghiozdan manualul de Conversația frontal Observația
ORGANIZATORIC materiale sistematică
pună pe pupitru manualul de Comunicare în limba română, caietul mic de
necesare
Comunicare în limba română, clasă și caietul de teme. pentru
caietul mic de clasă și caietul activitate
de teme.
CAPTAREA O1 3 min Se realizează printr-un joc- Elevii spun un cuvânt cu ultima silabă din Conversația Frontal Observația
ATENȚIEI sistematică
Fazan cuvântul de dinainte. Dacă nu are nici o opțiune
de a forma un cuvânt cu ultima silabă din
cuvântul spus de dinainte, iese din joc.
Câștigătorul va fi cel care va rămâne ultimul în
joc.
ANUNȚAREA 2 min Astăzi vom vorbi despre Copii sunt atenți la spusele d-nei învățătoare. Conversația Tabla frontal Observația
TEMEI ȘI A sistematică
OBIECTIVELOR Propoziția/Enunțul, Intonația
propozițiilor.

La sfârșitul lecției fiecare din


voi va ști:
1. Să recepteze mesajul
transmis;
2. Să identifice intonația
potrivită propozițiilor
date;
3. Să identifice greșelile
din textul dat și să-l
transcrie corect;
4. Să compună
propoziții care au în
componența lor
cuvinte care încep cu
aceeași literă;
5. Să identifice cuvintele
lipsă dintr-un text;
6. Să formuleze întrebări
pentru propozițiile
date.

PREDAREA DE NOI O1 15 min O comunicare orală sau scrisă Elevii sunt atenți la cele spuse. Exercițiul Auxiliarul Frontal Observația
CUNOȘTINȚE Explicația Individual sistematica
se numește propoziție. Conversația
La sfârșitul propoziției care
comunică o informație sau o
constatare se pune punct.
La sfârșitul propoziției prin
care se întreabă ceva se pune
semnul întrebării.
Propoziția se intonează
ținând seama de semnele de
punctuație. De exemplu: Ai
fost la cumpărături?

Reține!
Propoziția este o comunicare
spusă sau scrisă.
Primul cuvânt din propoziție
O1 se scrie întotdeauna cu literă
inițială mare.

Se aplică exerciții din


auxiliar:
1. Citește propozițiile cu
intonația potrivită, 1. Elevii sitesc cu intonație potrivită
respectând semnele de propozițiile date.
puctuație.
 Ce carte ai citit?
 Am citit „Crăiasa
Zăpezii” de Hans
O2
Christian Andersen.

2. Activitate în perechi. 2. A sosit iarna. Ninge cu fulgi mari și


Descoperiți greșelile pufoși. Peste întreaga natură s-a
și transcrieți corect așternut o plapumă albă și moale de
propozițiile. zăpadă.

3. Scrie câte o propoziție 3. a. Diana dorește două dude;


formată din patru
cuvinte în care fiecare b. Moș Martin morăie morocănos
cuvânt să înceapă cu: mereu.
a) Litera d
O3
b) Litera m

O4
OBȚINEREA O5 10 min 1. Completează Plantele medicinale sunt un izvor de sănătate. Conversația Auxiliarul Individual
PERFORMANȚEI Exercițiul
propozițiile cu Acestea vindecă multe boli. Cu ajutorul lor
cuvintele vom crește mari și sănătoși.
corespunzătoare,
scrise pe fulgi.
Verifică-te singur.
ASIGURAREA O6 5 min 2. Citește cu atenție Cine răstoarnă carul mare? Conversația Auxiliarul În perechi
RETENȚIEI ȘI Exercițiul
ATRANSFERULUI propozițiile de mai jos Buturuga mică răstoarnă carul mare.
și formulează pentru Cine valorează mai mult decât un sac cu bani?
fiecare câte o Un prieten valorează mai mult decât un sac cu
întrebare. bani.
Cine are picioare scurte?
Minciuna are picioare scurte.
TEMA PENTRU 2 min Se dă ca temă pentru acasă cu Elevii notează tema în caietul de clasă. Conversația Caietul de Frontal
ACASĂ Explicația clasă
explicații ex 4,5,pg.60 din
auxiliar
APRECIERI 2 minute Bravo elevi! Ați fost atenți și Conversația Frontal
Și feedback
cooperativi. Vă felicit!
Ce părere ai despre această
lecție?
V-a plăcut?
Ce nu v-a plăcut?

S-ar putea să vă placă și