Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecție

Unitatea de învățământ: Colegiul Național „Radu Negru”


Data: 12.12.2022
Clasa: a II-a C
Profesor: Lechovolea Mădălina-Cristina
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea tematică: Vin sărbătorile!
Tipul lecției: consolidarea cunoștințelor
Conținutul învățării: Probleme care se rezolvă prin una sau două operații
Competențe generale: 1. Utilizarea numerelor în calcule elementare
Competențe specifice: 1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferență, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, cât,
deîmpărțit, împărțitor, , =, +, -, ·, :)

Obiective operaționale:
1. Să răspundă la întrebări;
2. Să citească clar și expresiv;
3. Să rezolve probleme cu o singură operație;
4. Să rezolve probleme cu două operații.
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: conversația, exercițiul , problematizarea
Mijloace didactice: tabla, manualul, caietul de teme, caietul de clasă.
Forme de organizare: frontal
Resurse de timp : 50 minute
Resurse umane: 19 elevi
RESURSE BIBLIOGRAFICE
1. Programa școlară aprobată de Ministerul Educației Naționale pentru Matematică și explorarea mediului , clasa I, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.
2013
2. I. Neacșu, Didactica matematicii în învățământul primar, Ed. Aiud, Craiova, 2010

SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE OB. T. ACTIVITATEA PROFESORULUI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


ACTIVITĂȚII
ACTIVITATEA ACTIVTIATEA Metode și Mijloace Forme de
PROFESORULUI ELEVULUI procedee didactice organizare
MOMENT 1 Se vor pregăti materialele Elevii vor pregăti materialele Conversația Caietul de Frontal Observarea
ORGANIZATORIC min necesare pentru lecție. Se va pentru lecție. clasă sistematică
asigura un climat de ordine și Manualul
disciplină în vederea desfășurării Instrumente
în bune condiții a lecției. de scris

VERIFICAREA 5 Se verifică tema cantitativ și Elevii corectează cu creion Conversația Caietul de Frontal Observația
TEMEI DE ACASĂ min calitativ. colorat, de culoare verde, Exercițiul teme sistematică
Luați, vă rog, un creion de greșelile făcute la exerciții.
culoare verde și notați greșelile.
Cine are 3 greșeli?
Cine are 2 greșeli?
Cine are o greșeală?
CAPTAREA O1 2 Se realizează printr-o ghicitoare Conversația Observația
ATENȚIEI min Răspunde la ghicitoare sistematică
Dintr-un coș, Diana a luat
75 de ciorchine de struguri, 75-25=50
pentru prietenii ei.
Șapte i-a dat lui Andrei,
Iar 25 lui Mihai. 50-19=31.
19 ciorchine de struguri a oprit,
Iar restul au mucegăit.
Scrie dacă ai aflat, Dana a aruncat 31 de ciorchine
Câte ciorchine de struguri a de struguri.
aruncat?
ANUNȚAREA 2 Astăzi la lecția de Matematică și Conversația Tabla Frontal Observația
TEMEI ȘI A min Explorarea mediului vom vorbi sistematică
OBIECTIVELOR
tot despre Probleme care se
rezolvă prin una sau două
operații. La sfârșitul lecției veți
consolida modul de rezolvare a
unor probleme care se rezolvă
prin una sau două operații.
REACRTUALIZARE O1 2 Cum rezolvăm o problemă? Pentru a rezolva o problemă Conversația Frontal Observația
A CUNOȘTINȚELOR min trebuie să aflăm datele sistematică
cunoscute ale problemei și ce ni
se cere. Apoi să vedem prin câte
exerciții se rezolvă.
Se scrie data și titlul pe tablă
CONSOLIDAREA, O1 10 Debutează cu niște probleme de Conversația Tabla Frontal Observația
FIXAREA min rezolvare orală: Exercițiul Manualul sistematică
CUNOȘTINȚELOR
ASIMILATE
Problemati- Caietul de
ANTERIOR Într-o cofetărie sunt 222 de zarea clasă
amandine și 333 de savarine
Câte prăjituri sunt? Sunt 555 de prăjituri în cofetărie.

Pe un lac sunt 300 de nuferi. Se iau


85. Câți nuferi rămân pe lac?
Rămân 215 nuferi pe lac.
Se lucrează probleme din manual.
Deschideți manualul la pagina 43.
O2 Scrieți data și titlul lecției.
Citește……., te rog, problema 7. Elevii deschid pagina 43 din
manual.
Elevii scriu data și titlul lecției.
Elevul citește problema.
O3 Problema 7.
Compuneți probleme având ca
teme:
 Pagube produse de
vânarea abuzivă;
 Poluarea unei păduri;
 Tăierea excesivă de copaci.
Vă rog să construiți o problemă
având ca repere:
1. 783 de urși vânați
235 mai puțini mistreți
vânați.
într-o pădure au fost vânați 783 de
urși cu și cu 566 mai puțini mistreți.
Câte animale au fost vânate?

Ce știm? Știm că 783 de urși au fost vânați.


Ce nu știm? Nu știm câți mistreți au fost vânați.
Și câte animale au fost vânate în
total.

Rezolvare

Care este prima întrebare? 1) Câți mistreți au fost vânați?


783-566=217 mistreți
Care este a doua întrebare? 2) Câte animale au fost
vânate?
783+217=1000 animale
Care este răspunsul? R: 1000 de
animale

OBȚINEREA O2 7 Vă rog să compuneți o problemă cu Conversația Tabla Frontal Observația


PERFORMANȚEI min următoarele date, având ca reper Exercițiul Manualul sistematică
pădurea: Problemati- Caietul de
zarea clasă
- Anul trecut - 920 de saci cu În pădurea Vadului, anul trecut s-
PET-uri. au strâns 920 de saci de PET-uri. Iar
- Anul acesta – cu 635 mai anul acesta, cu 635 de saci mai
puțini saci cu PET-uri. puțini.
Câți saci cu PET-uri. s-au strâns
anul acesta?
Ce cunoaștem? Cunoaștem că anul trecut s-au
strâns 920 de saci cu PET-uri.
Ce nu știm? Nu știm câți saci cu PET-uri. s-au
strâns anul acesta.

Rezolvare:

1) Câți saci cu PET-uri. s-au


strâns anul acesta ?
920-635=285 (saci cu PET-uri.)
R: 285 de saci cu PET-
uri.
O4
ASIGURAREA O2 5 Vă rog să construiți o problemă Conversația Tabla Frontal Observația
RETENȚIEI ȘI A min având ca temă defrișarea pădurilor. Exercițiul Manualul sistematică
TRANSFERULUI
Folosiți aceste date în problemă: Problemati- Caietul de
- 356 de stejari zarea clasă
- 245 de mesteceni

Într-o pădure s-au tăiat 356 de


stejari și cu 245 de mesteceni mai
mulți.
Câți copaci au fost tăiați în total?

Ce știm? Știm că 356 de stejari au fost tăiați.


Ce nu știm? Nu știm câți mesteceni au fost
tăiați.
Ce trebuie să aflăm? Trebuie să aflăm câți copaci au fost
tăiați în total.

O4 Rezolvare
Care este prima întrebare? 1) Câți mesteceni au fost
tăiați?
356+245=601 (mesteceni)
Care este a doua întrebare? 2) Câți copaci au fost tăiați în
total?
356+601=957 (copaci în total)
R: 957 copaci în total

ASIGURAREA O2 10 Citește ….., te rog, problema 11 Din cei 632 de arțari dintr-un oraș, Conversația Tabla Frontal Observația
RETENȚIEI ȘI A min s-au curățat 345 de arțari în prima Exercițiul Manualul sistematică
TRANSFERULUI
zi, 130 de arțari în a doua zi, iar în a Problemati- Caietul de
treia zi, restul arțarilor. Formulează zarea clasă
întrebarea problemei și rezolvă în
două moduri.

Ce știm? Știm că în oraș sunt 632 de arțari.


Mai știm că în prima zi s-au curățat
345 de arțari , iar în a doua zi 130.
Ce nu știm? Nu știm câți arțari s-au curățat în a
treia zi.

Ce întrebare formulăm problemei? Câți arțari au fost curățați în a treia


zi?

Care este prima întrebare? Rezolvare


O3 1) Câți arțari s-au curățat în
prima și a doua zi?
345+130= 475 (în prima și a doua
O4
Care este a doua întrebare? zi)
2) Câți arțari au fost curățați
în a treia zi?
632-475=157 (în a treia zi)
R: 157 în a treia zi
TEMA PENTRU 2 Se dă ca temă cu explicații: Elevii notează tema pe caietul Conversația Caietul de Frontal Observația
ACASĂ CU min problemele 8,9 din manual, pg.43 de clasă. clasă sistematică
EXPLICAȚII

FEEDBACK ȘI 2 Ce v-a plăcut în această lecție? Conversația Frontal Observația


APRECIERI min Ce nu v-a plăcut în această lecție? sistematică

S-ar putea să vă placă și