Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 08.11.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Ș C OAL A G I MNAZ I AL Ă N R .28
CLASA: A III- A
ARIA CURRICULARĂ: M A TE MAT I C Ă ȘI ȘT I I NȚ E
DISCIPLINA: M A T E M A T I C Ă
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: O R DI NE A E FE CT UAR I I OPE R AȚ I I L OR ȘI FOL OSI R E A PA R A N T E Z E L O R .P R O B LE M E
SUBIECTUL LECŢIEI :O R D I N E A E F E C T UĂ R II OP E R AȚ IIL OR . P A R A NT E Z E R O T U N D E
TIPUL LECŢIEI: C O N SO L I D A R E
PROPUNATOR : M O V I L E A N U C R I ST I NA
ÎNVĂȚĂTOARE: B E R D I L A A N ICA
P RO F E SO R C OO R D O N A T O R : C ACIUC V IO RICA

Competențe specifice:
2.4. Efectuarea de adunări și scăderi de numere naturale în concentrul 0 – 1 000 000;
2.5. Efectuarea de înmulțiri de numere în concentrul 0 – 1 000 000și de împărțiri folosind tabla înmulțirii, respective tabla împărțirii;
5.1. Utilizarea terminologiei specifice și a unor simboluri matematice în rezolvarea și / sau compunerea de probleme cu raționamente
simple
5.3. Rezolvarea de probleme cu operații aritmetice studiate, în concentrul 0 – 1 000 000;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – să identifice ordinea efectuării operațiilor și folosirea parantezelor;


O2 - să aplice corect algoritmul de rezolvare a exerciţiilor şi problemelor propuse care presupun respectarea ordinii efectuării
operaţiilor ;
O3 – să efectueze calcule, ordinea efectuării operațiilor și folosirea parantezelor;
O4 - să rezolve probleme aplicând etapele corespunzătoare problematizării ;

Strategia didactică:
Resurse

a. procedurale – metode şi procedee-conversaţia,expunerea,exerciţiul, instructajul verbal problematizarea, observația.


- forme de organizare-frontal, individual

b. materiale –caiete ,manual,fisa de lucru.

Bibliografie
 Iliana Dumitrescu, Nicoleta Ciobanu, Alina Carmen Birta, Vasile Molan, Matematica pentru clasa a III-a, Editura CD PRESS,2021
 Programa scolara pentru disciplina matematica clasa a III-a – a IV-a, nr 5003/02.12.2014
Nr. Durata Conţinuturile activităţii instructiv-educative
Crt Etapele lecţiei Obsv.
Activitatea invatatorului Activitatea elevului Metode si Forme de
procedee organizare
1 Moment organizatoric 1min Se pregăteşte materialul didactic şi Se pregătesc pentru Instructaj verbal Activitate
se asigură climatul necesar lecţie. frontală
desfăşurării lecţiei.

2 Verificarea temei 5min Se verifica oral tema, cantitativ si Copiii răspund Conversaţia Activitate
calitativ. Elevii se autocorectează. Se întrebărilor Explicaţia frontală
fac aprecieri verbale și se dau adresate.
explicații acolo unde este cazul.
3 Captarea atenţiei 2 min Se organizează jocul Problemă- Elevii sunt Jocul Didactic Activitate
ghicitoare entuziasmați și frontală
Pentru un concurs de Mate ascultă cu atenție Explicatia
Eu rezolv, zilnic, probleme: ghicitoarea și
Dacă într-o zi fac zece răspund.
Şi-ncă două pentru teme,
Spune, câte se adună,
În caiet, pe săptămână?

4 Anunţarea temei şi a 3min Se comunică elevilor tiltlul lectie Elevii își deschid Explicatia Frontal
obiectivelor si se noteaza pe tablă:„Ordinea manualele,noteaza Observare
efectuării operaţiilor .Paranteze titlul în caiete. sistematica
rotunde.”

5 Dirijarea învăţării 20 min Dupa anuntarea titlului,vom face Elevii primesc fisa- Conversaţia
o scurta recapitulare a ordinii ciorchine,si Explicaţia Frontal
efectuarii operatiilor,elevii vor raspunzand Problematizarea
primi fisa-ciorchine unde vom intrebarilor vom
complete fisa.
actualiza notiunile teoretice.
(anexa1)
De retinut:
Inmultirea si impartirea sunt Evaluare
operatii de ordinul al doilea. orala
Explicatia Frontal
Intr-un exercitiu se rezolva mai
intai operatiile de ordinul al
doilea,apoi operatiile de ordinul
intai.

Dupa ce ne-am asigurat o scurta


recapitulare se trece la rezolvarea
O1 Ex 1,pagina 38 din manual. Cate un elev va fi
Calculeaza dupa numit pentru a iesi
model,respectand codul culorii. la tabla. Explicatie
1000+705+112= Exercitiu
1705+112=1817 Frontal

3500-500+880=
3000+880=3880

1000-705-112=
295-112=183

Ex 2,pagina 38 din manual.


Conversatia
Observa modelul,calculeaza Elevii vor fi numiti
Exercitiu
respectand ordinea efectuarii pentru a rezolva
operatiilor. exercitiile.
6782-2456+1232+98=
O2 4326+1232+98=
5558+98=5656

a) 2302+2546+-3276+1023=
4848-3276+1023=
1572+1023=2595
Ex 3,pagina 38. Analizam datele Problematizarea
Un termen este 3210,iar al doilea cu problemei Converzatia Frontal
987 mai mare. Afla suma celor doi impreuna si apoi Individual
termini. Scrie si exercitiul
trecem la
problemei.
T1=3210
rezolvarea ei.
T2=t1+987
T1+ T2=?

R: 3210+987=4197(T2)
3210+4197=7407

3210+(3210+987)=7407

Ex 4,pagina 38.
La suma numerelor 2309 si Exercitiu Frontal
Solicit elevilor sa Explicatia
O3 1238,adauga diferenta numerelor Individual
lucreze individual
8763 si 6542.
pe caiet,apoi
Scrie rezolvarea intr-un exercitiu
folosind paranteleze rotunde. cineva va iesi la
table pentru a reda
(2309+1238)+(8763-6452)= problema.
4547+2221=6768

Ex 5,pagina 38. Dupa rezolvarea Exercitiu


Descazatorul este 4023,iar scazatorul exercitiului in
este cu 154 mai mic. Afla diferenta caiet,numesc un
celor doua numere. elev la table.
4023-(4023-154)=
4023-3896=154

6 Obținerea performanței O4 5min Ex 6,pagina 38. Se rezolva Conversatia Individual


Afla suma dintre diferenta individual,apoi se Explicatia
numerelor 4567 si 2533 si cel mai scrie rezolvarea pe
mic numar de patru cifre, care are pe table de catre un
locul sutel cifra 2. elev.
Scrie si exercitiul problemei.

(4567-2353)+1234=
2044+1234=3278

Ex 7,pagina 38.

Dupa parcurgerea acestor exercitii


propun elevilor sa lucram si
problema de la ex 11/39 .

Intr-o biblioteca sunt 1256,pe al


O4 doilea raft sunt cu 567 de carti mai
multe decat primul raft, iar pe al
treilea raft sunt 289 de carti mai
Se noteaza datele Problematizare Frontal
putine decat numarul cartilor de pe
problemei pe
primele doua rafturi. Cate carti sunt Conversatie
table,apoi invit un
pe cele trei rafturi? Exercitiu
elev pentru
rezolvare.
R1 1256 carti
R2=r1+567
R3=r1+r2
R1+R1+R3=?
7 Asigurarea retenției și 2 min Se organizează jocul ”Care e Joc didatic Conversația Frontal
transferului de semnul de operație care Explicatia Individual
cunoștințe lipsește?”(Anexa 2)

8 2 min Se fac aprecieri finale asupra lecţiei Ascultă aprecierile Frontal


Încheierea lectiei şi sunt menţionaţi elevii care s-au făcute. Individual
remarcat în activităţile realizate.

Anexa 1
Anexa 2

Joc didactic – „Care e semnul de operație care lipsește?”


Reguli:

se lucrează frontal;

elevii sunt apreciați individual;


x + -
timp de lucru: 3 minute.
Desfășurare:
2 9 140 27
elevii sunt atenți;
se prezintă desenul ( pe tablă);
învățătorul citește fiecare propoziție , iar elevii răspund.
Conținutul jocului:
Alege-l pe cel mai mic număr par, diferit de 0; ( 2 )

- mărește-l de 9 ori; (9 x 2 = 18)

- rezultatul obținut mărește-l cu 140; (18 + 140 = 158)

- micșorează noul rezultat cu 27. (158 – 27 = 131

Unește totul într-un singur exercițiu.

Se notează exercițiul pe tablă: 2 x 9 + 140 – 27 = 131

S-ar putea să vă placă și