Sunteți pe pagina 1din 22

Proiect de activitate

DATA: 30.10.2021
GRUPA: Mijlocie
PROFESOR COORDONATOR: Loredana Muntean
PROPUNĂTOR: Robu (Mateaș) Anca Cristina
Duca – Gheorghe (Liț ) Alexandra
Spătar (Matei ) Ștefania
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Estetic și Creativ (D.E.C) – Educație muzicală
TEMA ANUALĂ: Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?
TEMA PROIECTULUI: Tradiții și obiceiuri la români
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: Am plecat să colindăm
TIPUL DE ACTIVITATE: Predare-învățare
FORMA DE REALIZARE: Cântec;
DOMENII DE DEZVOLTARE: Dezvoltarea socio-emoţională
DENUMIREA ACTIVITĂȚII: Colinda: Domn, Domn să-nălțăm!
Joc cu text si cânt: „Bat din palme” - repetare
FORMA DE REALIZARE: Frontală
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2. Exprimarea orală a mesajului, a emoțiilor etc. (comunicare expresivă)

COMPORTAMENTE VIZATE:
1. Descoperă lumea înconjurătoare cu ajutorul auzului ( gălăgie, linişte, vorbit, cântat, obiecte din mediul înconjurător ) şi al sunetelor
muzicale;
2. Diferenţiază auditiv şi reproduc durata unor sunete din mediul înconjurător şi a sunetelor muzicale( lungi- scurte);
3. Cântă cu dezinvoltură în colectiv şi în grupuri mici, cântece pentru copii;
4. Asociază mişcări adecvate cântecelor cunoscute ( mişcări libere, mişcări sugerate de ritm sau de textul cântecului);
5. Ascultă cu plăcere fragmente din creaţii muzicale naţionale şi universale, corespunzătoare vârstei şi preocupărilor sale;

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL:
 Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral, a simţului ritmic, a memoriei auditive; consolidarea deprinderii de a asocia versurile
jocului cu mișcările proprii; educarea trăsăturilor pozitive de voință și atenției voluntare.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. – Să răspundă corect la întrebări ;
O2. – Să execute corect exerciƫiile de respiraƫie;
O3. – Să redea corect melodia și textul colindului „Domn, Domn să-nălțăm!”;
O4. – Să interpreteze și să execute mișcările sugerate de textul jocului,,Bat din palme”;
O5. – Să adopte o poziție corectă pe scăunel, în timpul interpretarii;

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.
MIJLOACE DIDACTICE: laptop, Youtube, planșe, imagini sugestive, tabla magnetică, instrumente muzicale – maracas și zornăitoare,
recompense – stickere.

DURATA: 20-25 min


BIBLIOGRAFIE:

1. ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani”, MECT, 2008;

2. https://www.youtube.com/watch?v=lWRD1IBh4r0&ab_channel=TraLaLa-Cantecesideseneanimatepentrucopii

3. https://www.youtube.com/watch?v=zafm9atm9dk&ab_channel=CanteceGradinita.ro

4..,,Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului în învățământul preșcolar 3-6/7 ani”, 2002, Tipografia Astra.
5. Dana J., Olga C., Ghid de practică pedagogică în învățâmântul primar și preșcolar, 2013, Editura Eikon , Cluj –Napoca.
Desfășurarea activității
ETAPELE O CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII EVALUARE
ACTIVITĂȚII DIDACTICE
METODE ȘI
PROCEDEE

1. Moment Voi asigura condițiile favorabile necesare - Conversația


organizatoric desfășurării activității muzicale.
- Așezarea copiilor în semicerc.
- Pregătirea materialul didactic necesar.

2. Reactualizarea Voi interpreta un fragment din cântecul „Bat din - Demonstrația Observarea
cunoștințelor palme” , iar copiii trebuie să îl recunoască din sistematică a copiilor
jocul cu text și cânt „Bat din palme”, voi realiza
împreună cu copiii mișcările în concordanță cu
textul cântecelului:
„Bat din palme”
„Bat din palme clap, clap, clap Aprecieri verbale
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și la horă noi pornim.

Și la dreapta uite-așa
Și la stânga tot așa
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și la horă noi pornim.”
3. Captarea O1 Dragi copii înainte să ajung la voi m-am întâlnit Observarea
atenției cu bunica mea, care mi-a dăruit acest costum comportamentului copiilor.
- Conversația
popular și mi-a transmis un mesaj pentru voi,
prin
O care vă roagă să păstrați datinile românești - Explicația
și1să vă pregătiți cât mai bine pentru colindat. Aprecieri verbale.
Dar vreau să vă întreb:
- Care sunt obiceiurile din timpul iernii,
știți voi să-mi spuneți?
(Colindatul și uratul)
- Când se merge cu colinda?
- Dar cu uratul?

4. Anunțarea Astăzi la Activitatea muzicală vom învăța - Conversația Observarea


temei împreună colinda „Domn, Domn să-nălțăm!”, comportamentului copiilor
având ca scop păstrarea tradițiilor și cunoașterea
colindelor. Vom face câteva exerciții de încălzire
a vocii.

5.Dirijarea învățării Dragii mei, vreau să vă spun că, obiceiurile


O2 populare din timpul iernii ocupă un loc important - Conversația Observarea
în folclorul românesc. Colindul este un cântec comportamentului copiilor
O5
străvechi, de urare a gazdelor de către cetele de
colindători, cu prilejul sărbătorilor de Crăciun. - Explicația

Voi atrage atenția asupra poziției corecte a


corpului în timpul interpretării: spatele drept,
lipit de spătarul scăunelelor, mâinile pe
O2 genunchi. - Demonstrația
Activitatea de educaţie muzicală debutează cu
exerciţii de încălzire a vocii sub pretextul reglării
respirației și mobilității corzilor vocale:
- ,,Haideţi să ne ridicăm în picioare și să ne - Exerciţiul
imaginăm cum umflăm balonul,( inspirăm aer pe
nas, eliminăm aerul afară pe guriță), suflăm
lumânarea, (de două ori) cum mirosim noi o
floare? Inspirăm și dăm aerul afară pe guriță.”
Urmează câteva vocalize:
mi-re-do; - Conversația
do-re-mi-re-do;
O3 sol-fa-mi-re-do.
-Aţi auzit vreodată sunetul unui şarpe? Haideţi
să facem şi noi ca el: ssss ssss … . Aprecieri verbale

Le voi citi textul și le voi explica elevilor


cuvintele necunoscute. Observarea
comportamentului copiilor
Pentru predarea noului colind, le voi prezenta Explicația
mai întâi imagini (Anexa 1) care reprezintă
diferite elemente din conţinutul textului, le voi
explica cuvintele necunoscute:
- boier = om bogat
- veșmânt = haină nouă
- să-nălțăm= slăvit

Voi interpreta colindulul model: Domn, Domn


să-nălțăm! în întregime, iar copiii vor asculta cu
O
atenţie.
3
- Youtube
Domn, Domn să-nălțăm!
- Demonstrația
Am plecat să colindăm
Domn, Domn să-nălțăm!
Când boierii nu-s acasă.
Domn, Domn să-nălțăm! [x 2]

Și-au plecat la vânătoare - Conversaţia


Domn, Domn să-nălțăm!
O4 Să vâneze căprioare.
Domn, Domn să-nălțăm! [x 2]

Căprioare n-au vânat


Domn, Domn să-nălțăm!
Și-au vânat un iepuraș
Domn, Domn să-nălțăm! [x 2]

Să facă din blana lui - Conversaţia


Domn, Domn să-nălțăm!
Veșmânt frumos Domnului.
Domn, Domn să-nălțăm! [x 2]
- Youtube
Voi recita versurile colindului nou, pe care îl
voi repeta cu toți copiii.
Le voi cere copiilor să interpreteze împreună
cu mine colindul, mai întâi prima strofă iar apoi
următoarele. Le voi da tonul(2 și...), urmărind
respectarea semnalului meu și a ritmului.
Se urmărește în interpretarea cântecului de
către copii, corectitudinea pronunțării, - Exercițiul
tonalitatea, ritmul, expresivitatea până la finalul
cântecelului.

6.Obținerea O4 Voi împărți copiii în două grupe: grupa - Conversația Observarea


performanței merelor și grupa nucilor. comportamentului
Grupa merelor vor interpreta doar versurile Aprecieri verbale
O - Explicația
colindului, fără refren, iar grupa nucilor vor
1
cânta refrenul Domn, Domn să-nălțăm!x2

- Demonstrația

7.Asigurarea O - Conversația Observarea


retenției 3
Fiecare grupă va interpreta colindul astfel: comportamentului
grupa merelor va urmări instrumentul - Explicația
O
macaras
4 interpretânt primele două
strofe, iar grupa nucilor va urmări instrumentul Aprecieri verbale
zornăitoare interpretând următoarele două strofe - Demonstrația
O3 (Anexa 2).
Vom aprecia fiecare grupă în parte prin aplauze.
Voi adresa copiilor întrebări
referitoare la activitatea desfăşurată - Conversația
în cadrul zilei de astăzi:
-V-a plăcut activitatea pe care am
desfășurat-o împreună?
-Care este titlul colindului învățat de noi
astăzi?

8.Evaluarea Voi face aprecieri individuale şi de grup asupra - Conversația Aprecieri verbale
performanței modului de participare a copiilor la activitate și individuale și de
O
asupra modului de comportare a copiilor. grup.
9.Încheierea Toți copiii vor fi recompensați cu stickere - Recompense
activității simbolizând cheia sol. - Conversația
Anexa 1
Anexa 2 Instrumentele muziale

MACARAS ZORNĂITOARE

S-ar putea să vă placă și