Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Data:
Obiectul: Informatică şi T.I.C.
Clasa:a V-a
Profesor:Nedelcu Elena-Cristina
Subiectul lectiei: Drepturi de autor
Tipul lectiei: ȋnsuirea de noi cunoştinţe
Durata: 50 minute
Competenţe specifice:
Utilizarea eficientă şi în condiţii de siguranţă legalã a produselor inregistrate cu drepturi de autor
Obiective operaţionale:
O1-să descrie noţiunea de copyright
O2-să identifice simbolul specific pentru copyright
O3-să enumere categoriile care fac parte din legea dreptului de autor
O4-să exemplifice citarea din diferite surse(autor, adresa paginii web, data publicarii)

Metode, procedee şi tehnici didactice:


conversaţia frontală şi individuală, explicaţia, expunerea, descoperirea dirijată, exerciţiul
rezolvare de probleme
Resurse educaţionale:
Manual clasa a VI-a - Ed. Sigma, calculator, videoproiector, fişă de lucru, caiet, tabla
Mijloace de învăţare:
Laptopuri, conexiune la Internet

Desfăşurarea lecţiei

Nr. Evenimente Metode, Conţinuri Activitatea Activitatea


instrucţionale procedee, profesorului elevului
tehnici
Conversaţi Se stabileşte prezenţa şi
1 Moment a se Notez absenţii. Pregatesc
organizatoric verifică dacă sunt Verific dacă sunt materialele
(5 min) asigurate condiţiile asigurate condiţiile necesare .
didactico-materiale utile didactico-materiale
desfăşurării lecţiei. utile desfăşurării
lecţiei.

Conversaţi
Recapitularea a Care sunt avantajele Rãspund la
2
unor frontală, utilizarii Internetului? Adresez întrebări. întrebarile
cunoştinţe conversaţia puse de
anterioare euristică. Care sunt dezavantajele profesor.
(5 min) utilizarii Internetului?
(notă prin care se
specifică
numele
autorului sau
3 a paginii web
Anunţarea Expunerea Anunţ titlul lecţiei şi îl și data
Conversa scriu pe tablă. publicării). Scriu titlul
titlului
Enunţ obiectivele -Licența lecţiei pe
lecţiei ţia
(3 min) şi scopul lecţiei de reprezintă un tablã
frontală drept de folosire
zi.
a unor aplicații
informatice
achiziționate
contra cost de la
un autor.
Produsele
informatice, în
4 Comunicarea - Dreptul de autor sau funcţie de legea
noilor Expunerea copyright este o dreptului de Notez pe
cunostiinţe modalitate autor, se pot
. tablã ideile
(17 min) legală de protejare încadra în
Conversa principale.
împotriva copierii următoarele
ţia categorii:
frontală neautorizate și a
a)Aplicaţii/
Descrierea plagiatului electronic programe
al creațiilor artistice, gratuite
literare sau știinţfice (freeware) sunt
care au fost acele aplicaţii
publicate sau nu. pentru care
- . Orice creație dreptul de autor
intelectuală este este
recunoscută și
înregistrat, dar
protejată, chiar dacă proprietarii nu
ea nu a fost publicată solicită nici un
sau finalizată. -După fel de plată, ca
înregistrarea urmare, aceste
dreptului de autor, se produse pot fi
recomandă folosirea utilizate
simbolului © pentru gratuit.
avertizarea persoanelor b)Aplicaţii/
asupra programe de
caracterului prob
protejat al (shareware) sunt
creației.
-Orice copiere
ulterioară a
fișierului, reprezintă
o încălcare a
dreptului de
autor.
-În cazul utilizării
anumitor informații
din anumite creații
protejate de dreptul
de autor, se va
specifica sursa acestora
printr-o citare
i a a de p r e li R a r e i e o
e p a le o a z e . i .
u f S
l test t m l a z e
i e e i v e
a, r o F
c
c grat f n g e l a
Notează în caiete titlul a i i c l n
uit, e ş v m
ţ f l C o u o
lecţiei. o î i a
i o o r a t P
peri n e r
Oi l n n e e
oad r d r
(3 min) o i e c c a
ă e r e
î s c a l t z
limi i g e i a
n i u ă
tată t i p f z t
r s g
de s t i i u e
e e i l l
tim t u i d
g g ş o
p. r i e
i n l e b
a u n v
s Vari u u l d N
Notează explicaţiile t r e a i
t anta m i o e o
date de profesor. C a a l i
r grat a e s t
d n r ă c
a uită i p o a e
( e ţ
t conţ d d r p r
a a a
u p a e
O e ine u e P e e E z
o p u c d r a
b t u a f ă
c seri ă b ă e a c u
s Ce o l n e
e de l v s el ţ t a c
e c r, u
i o f e i v t î
rest c i
r o e c g ă u ut u n
ricţi r r vi v
v f r ş n o a
i de a f u i i
e d at u i p r c
a func u u . sa t
r o u r l a e a
ţ ţion n î a
ă m a o r a
alita f it c m t i
6 i a r r t
u e, i i
a te. o i ţi e e i f e
t d e i
, Lice s n o a f c i t
i t a f e d ş e
nţa n i
l r e c e e
treb s a o p p
e i c c t l
uie o c l r u
x z t u a o t
cum u f a a Not e u s r
p a a r e
păr m t r s are i e e e
t t m
l ată. p w e t a . z
e
d d
o ă
i c)A a n a ele e
.
e c e a
r r e .
c plic r u vilo ( o
i a n a l l
a aţii/ e o r. A e n
l t d n u
prog ) f u n v c
ţ o e a c
(4 min) ram , e m e i l
i r e cu
. r p r P
d)A r i x u
a plat d e u
n t a d
p p ă
, (reta e e e 1 p e d
o l g
il p l ) a n a
s i a o
c soft r e r t t
i c r p
war o d c ă e
o a a o e
b e) t u .
n i ţ ri r
sunt e n r d
7. v i te a S s e
l apli j ţi . Se
i ţ e u
e i caţii a i pre i
/ l p
r t înre t d ciz i P
p f r r
s a gistr e eaz .
r e a o
t ate u ă V
a o c r
e ce d tem e
ţ g ti e
Anexa 1

FISA DE LUCRU

1. Noteazã avantajele pe care le prezintã copyright-ul:

_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________

2. Realizați, pe echipe, o scurtă prezentare a termenilor: drept de autor, shareware, freeware, licență .
Fiecare echipă va prezenta termenul ales.

_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________

3. Cautã pe Internet date despre Ion Creanga. Copiazã acel text ȋntr-un fişier Word specificȃnd drepturile de
autor corespunzãtoare.
Siguranţa pe internet

Clasa a VI-a ____

Data:_________________

FIŞĂ DE LUCRU

Noteazã ȋn fiecare monitor de mai jos avantajele şi


dezavantajele utilizãrii Internetului(avantajele vor fi
trecute ȋn monitorul de culoare roşie;dezavantajele vor fi
trecute ȋn monitorul de culoare albastrã).

Pentru fiecare imagine de mai jos noteazã ce regulã din


codul de conduitã(neticheta/netiquette) a fost
ȋncãlcatã:
IMAGINEA 1.

_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________

IMAGINEA 2.

_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________

IMAGINEA 3.

______________________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
Vizualizaţi cu atenţie parolele din imaginile de mai
jos. Argumentaţi ȋn minim 5 rȃnduri diferenţa dintre cele
douã parole(avantaje/dezavantaje):

__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________

De ce este bine sã utilizãm parole diferite pentru conturi


diferite?
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________

Descrie o situaţie ȋn care anti-virusul este foarte


important atunci cȃnd navigãm pe Internet.
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________

S-ar putea să vă placă și