Sunteți pe pagina 1din 9

Formatarea paragrafelor

Proiect didactic
Disciplina: Informatica Clasa: a-VII-a Data: 22.02.2011 Durata: 45 min Profesor: Ababii Cristina Subiectul leciei: Formatarea paragrafelor Tipul leciei: lecie de structurare a cunotiinelor

Obiectivul cadru: aplicarea proprietilor paragrafelor la formatarea textelor;

Obiective operaionale: La sfritul leciei elevul va fi capabil: Ob1.s utilizeze corect terminologia formatrii paragrafelor (paragraf, aliniere, identare, fr a utiliza manualul;

Ob2.s analizeze proprietile paragrafelor cu ajutorul opiunei Paragraph i Borders and (chenare si umbrire) a meniului Format a aplicaiei Microsoft Word, obiectivul va fi atins d formatarea unei fraze vor fi folosite 4 proprieti din cele 6 existente;

Ob3.s formateze corect un fragment de text conform modelului de cerine propus de pro ajutorul aplicaiei Microsoft Word, obiectivul va fi atins dac vor fi respectate 2 cerine din propuse n fi; Strategii didactice: Metode si procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, problematizarea, lucru cu

Mijloace de nvmnt: calculator, proiector, manual, fie de lucru, aplicaia Micros

Bibliografie:

1. Anatol Gremalschi, Iurie Mocanu, Ion Spinei Informatica, Manual pentru VII-a, editura tiina 2. Popescu Eugen, Matei Daniel Iniiere n Microsoft Word

Etapele leciei Obiective


1. Momentul organizatoric

Activitatea profesorului
Salut elevii. ntreb:Cum dispoziia astzi? Verific prezena elevilor

Activitatea elevilor
Elevii m salut. mi rspund la ntrebare.

Strategii didactice

2. Comunicare temei noi i trezirea intersului fa de noua lecie

Cu toi tim c am nceput sa studiem o aplicaie destul de interesant i care va va fi de folos pe viitor i anume aplicaia Microsoft Word. Am spus c formatarea n Word exist la nivel de caracter, paragraf i pagin. Data trecut am nvat cum are loc procesul de formatare la nivel de caracter, respectiv astzi vom studia formatarea la nivel de paragraf.

Elevii se pregtesc pentru lecie. Elevii Conversaia ascult cu atenie i noteaz tema nou n caiet.

3. Activitatea de predare

Ob1

ntrebare: Ce este un paragraf? Pentru a fi mai uor nelese, textele mari se mpart n fragmente mai mici care se i numescparagrafe. De obicei fiecare paragraf cuprinde un anumit subiect, iar trecerea de la un paragraph la altul marcheaz schimbarea subiectului. n aplicaia Microsoft Word sfritul unui paragraf se indic prin acionarea tastei <Enter>. Proprietile principale ale unui paragraf snt: Alinierea; Identarea;

Elevii dau o explicaie proprie.

Explicaia

- Identarea primei linii; - Spaiul dintre liniile paragrafului; Spaiul de dinainte

i de dup paragraf; Efecte speciale la nivel de paragraf. Cu ajutorul proiectorului le demonstrez elevilor aplicaia dat i le analizez fiecare din proprietile paragrafelor. Aliniereacaracterizeaz modul n care snt aranjate pe orizontal Elevii liniile unui paragraf: la ascult i i stnga, la dreapta, pe fac notie. centru sau pe ambele pri. Aceste opiuni snt prezentate i n tabelul din manualul vostru n tabelul 4.4(art i la proiector).

Demonstrarea

Identareacaracterizeaz poziia pe orizontal a marginilor fiecrui paragraf(art la proiector). Opiunile de identare snt prezentate i n tabelul 4.5.Identarea poate fi : la stnga, la dreapta i identare special care se efectueaz dup prima linie a paragrafului.

nc o proprietate a paragrafului este spaiul dintre liniile paragrafului i spaiul dinainte i dup

paragraf. Spaiul dinainte i dup paragraf este suplimentar i se adaug respectiv naintea primei linii i dup ultima linie a paragrafului. Setrile fcute n fereastra de dialog Paragraf vor aciona desigur asupra paragrafelor selectate sau, n lipsa unei astfel de selecii asupra paragrafului n interiorul caruia se afl punctul de inserare. Efectele speciale asupra Elevii paragrafelor se seteaz ascult cu atenie. cu ajutorul opiunii Borders and Shading care permite : ncadrarea paragrafelor n diverse tipuri de chenare, umbrirea paragrafelor etc.

4. Consolidarea materialului nou n practic

Ob2

Fiecare lansm aplicaia Elevii Microsoft lanseaz aplicaia. Word: Start>Programs->Microsoft Office ->Microsoft Word. Din meniulFormat alegem opiuneaParagraph.

Problematizarea

Un elev va analiza iari aceast fereastr.

Pentru a verifica proprietile paragrafelor elevii scriu o fraz la dorin i seteaz proprietile pentru a vedea efectele lor

Elevul analizeaz fereastra.

Pentru accesul mai rapid la unele opiuni din fereastra Paragraph

Elevii scriu fraza i analizeaz efectele.

se realizeaz prin intermediul barei de instrumente de formatare. (o indic la proiector)

Elevii ascult i o analizeaz bara fiecare la calculatorul lui.

5. Partea practic

Ob3

Repartizez fiecrui o fi. Pe fi este redactat un fragment de text neformatat, i cer elevilor s-l culeag acest text, i s-l formateze conform cerinelor cerute n fi. (fia se anexeazAnexa1)

Elevii Lucru cu fia primesc fia, o analizezeaz.

M apropii de fiecare elev i verific corectitudinea ndeplinirii nsrcinarii.

Elevii culeg textul i-l formateaz conform

cerinelor.

6. Totalurile leciei

mpreun cu elevii totalizez materialul. Elevii raspund la ntrebri. ntrebari: 1.Care sunt proprietile paragrafelor? 2.Cu ajutorul crei aplicaii se editeaz un text n calculator? 3.Numii opiunile de aliniere i identare a unui paragraf? 4.Explicai termenul de formatare a paragrafelor?

7. Tem pentru acas

Tema pentru acas este: Ex.12 pag.96

Elevii vor nota tema pentru acasa n caiet.

S-ar putea să vă placă și