Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

CLASA: a VI-a
PROFESOR: Mutu Marcela
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Numere întregi
SUBIECTUL: Adunarea numerelor întregi; proprietăţi
DATA: 13.11.2020
TIPUL: Lecție de însușire de noi cunoștințe
Timp: 45 minute

Competenţe specifice:
CG1-4. Identificarea caracteristicilor numerelor întregi în contexte variate

CG2-4. Utilizarea operaţiilor cu numere întregi şi a proprietăţilor acestora

CG3-4. Aplicarea regulilor de calcul şi folosirea parantezelor în efectuarea operaţiilor cu numere întregi

Obiective operaționale: După parcurgerea lecției elevul va fi capabil :


O1- Să identifice caracteristicile numerelor întregi în contexte variate
O2- Să utilizeze operația de adunare cu numere întregi și proprietățile acestora
O3- Să identifice și să aplice regulile de calcul în efectuarea adunării cu numere întregi
O4- Să folosească parantezele în efectuarea adunării cu numere întregi

Metode și procedee: conversația, explicația,exercițiul,descoperirea.


Metode de evaluare: observarea sistematică, analiza răspunsurilor.

Mijloace de învățământ : cretă, tabla, fișe de lucru.


Forme de organizare : individual, frontal.

Bibliografie: Manualul de matematica clasa a 6-a, I. Achiri, A. Braicov, O. Șpuntenco, Editura Prut , 2017.
Activitatea Strategia didactica
Etapele lecției Ob.
op Metode de
evaluare

profesorului elevului Mijloace Metode și Forme de


de procedee organizare
învățământ
1.Moment Profesorul notează absenții şi Conversația
organizatoric verifică dacă sunt condiţii optime
pentru desfăsurarea lecţiei.
(1min)

2.Verificarea Profesorul verifică prin sondaj Elevii colaboreaza la Tabla Conversați Frontal
temei realizarea temei cantitativ și verificarea temei . +cretă a
calitativ.
(3min) Sub îndrumarea Explicația
profesorului, elevii
rezolvă la tablă exercițiile Exercițiul
din temă la care au
întâmpinat dificultăți.

3.Captarea Profesorul adresează câteva Elevii răspund la întrebări . Conversați Frontal Observare
atenției,anun întrebări: E1 : Mulțimea numerelor a sistematică
țarea temei întregi se notează cu Z .
1.Cum notăm mulțimea numerelor E2: Numerele întregi Analiza
și a
întregi? pozitive sunt numerele răspunsurilor
obiectivelor
naturale care au în fața lor
(4min) 2.Cum recunoaștem numerele întregi semnul ”+” sau nu au nici
pozitive? Dar negative? un semn.
E3 : Numerele întregi
negative le recunoaștem
după semnul ”-” scris în
fața numărului. Observare
sistematică
E4: Modulul unui număr
întreg x este distanța de Analiza
la origine la punctul ce îi răspunsurilor

3. Ce este modului( valoarea corespunde numărului x


absolută) a unui număr întreg x ? pe axa numerelor.

E5: -2 și +2

Planșă
4. Dați exemple de numere opuse. obiective

Astăzi vom învăța prima operație cu Elevii notează titlul lecției


numere întregi și anume ” Adunarea în caiete.
numerelor întregi”.

Profesorul notează titlul la tablă și


prezintă obiectivele lecției.

4.Predarea- O1 Profesorul împarte fiecărui elev fișa Elevii participă activ la Fișa de Conversația Individual Observare
învațarea de lucru Descoperă , apoi adresează predarea noilor lucru sistematică
noilor câteva întrebări ajutătoare: cunoștințe. Aceștia Descoperă
Analiza
cunoștințe descoperă cu ajutorul
Cu ajutorul elevilor, se va identifica şi Descoperirea răspunsurilor
exercițiilor de pe fișa de
(18min) O3 enunţa regula de adunare a lucru regulile ca calcul Frontal
numerelor întregi pozitive, negative şi pentru adunarea
a numerelor întregi de semne diferite. numerelor întregi.
Individual
Conversația
Elevii analizează fișa de Observare
lucru individual pentru 2 sistematică
minut iar apoi timp de 2
minute, descoperă Descoperirea Analiza
regula/fac schimb de idei și răspunsurilor
notează pe fișa de lucru.
Explicația
E1: Când adunãm douã
1.Ce observaţi? Care este regula de numere pozitive rezultatul
adunare a numerelor întregi pozitive? va avea semnul „+” iar
numerele se adunã.
2.Dar a celor negative?
E2: Când adunãm douã
3.Care este regula de adunare a numere negative rezultatul
numerelor de semne diferite? va avea semnul „-” iar
numerele se adunã.
Frontal
E3: Când adunãm douã
numere de semne diferite,
4. Care este rezultatul adunării a două rezultatul va avea semnul
numere întregi opuse? celui mai mare în modul iar
numerele se scad..
Ex : (+2)+(-2)= ?
E4: Zero (0).
Planșă
Profesorul notează la tablă
Elevii notează pe caiete Prop.
Proprietățile adunării numerelor
regulile descoperite pentru adunării
întregi.
-asociativitatea operația de adunare a
-comutativitatea numerelor întregi și
-element neutru proprietățile.

5.Fixarea și O1 Profesorul propune un joc pentru Frontal Observare


consolidarea O2 consolidarea cunoștințelor. Elevii sunt atenți la sistematică
cunoștințelor regulile jocului.
O3 ”Războiul numerelor întregi ! ” Analiza
(17min) Notează exercițiile răspunsurilor
O4 Acesta propune spre rezolvare propuse. Cretă
următoarele adunări cu numere
Tablă
întregi : Rezolvă împreună cu
profesorul adunările.
(+3)+(+2)=
(+3)+(+2)= +5
(+5)+(-3)=
(+5)+(-3)=+2
(-8)+(+4)=
(-8)+(+4)=-4
(-6)+(-6)=
(-6)+(-6)=-12
(+3)+(-3)=
(+3)+(-3)=0

În continuare, se vor rezolva Fișă de


lucru
exerciții de pe fișa de lucru. Elevii rezolvă la tablă
exercițiile de pe fișa de
Efectuati: Exercițiul Frontal
lucru.
a) (+3)+(+4)
b) (-2)+(+5) Conversația
c) (-4)+(+8)
d) (-5)+(+5) Explicația
e) (-11)+(-11)
f) (-7)+3 a) (+3)+(+4)=+7
g) 9+(-6) b) (-2)+(+5)=+3
h) 0+(-15) c) (-4)+(+8)=+4
i) 0+(-31) d) (-5)+(+5)=0
j) -21-24 e) (-11)+(-11)=-21
k) 14-26 f) (-7)+3=-4
l) -25+35 g) 9+(-6)=+3
m) -23-33 h) 0+(-15)=-15
n) 38-25 i) 0+(-31)=-31
o) 15-19 j) -21-24=-45
p) (-7) + (-9) + (+6) +(-13) + k) 14-26=-12
(-21) = l) -25+35=+10
m) -23-33=-56
n) 38-25=+13
o) 15-19=-4

p)(-7) + (-9) + (+6) +(-13) + (-


21) =(-16)+(-7)+(-21)=-44

6. Asigurarea Ce am învăţat noi astăzi? Elevii răspund la întrebări. Conversați Analiza


Feedback-ului a răspunsurilor
Calcul rapid: +5+(-16)
(1min)

7. Aprecieri Profesorul (notează) face aprecieri Elevii iau la cunoștință Conversați


legate de activitatea elevilor la oră. aprecierile. a
(30”)

8. Tema Exerciţiile din fişã care au rãmas Elevii notează tema Conversați
pentru acasă nerezolvate se dau ca temã pentru pentru acasă. a
acasã.
(30”)

S-ar putea să vă placă și