Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Profesor: Creciun gabriel


Disciplina: Informatica
Clasa: a VIII-a
Data: 05.X.2022
Durata: 45 min
Tema lecției: Formatarea caracterelor
Tipul lecției: Lecție de structurare a cunoștințelor

Competențe specifice Colectarea, păstrarea şi prelucrarea informaţiei cu ajutorul aplicaţiilor software specializate
Subcompetenețe - aplicarea operaţiilor specifice editării textelor;
specifice - utilizarea instrumentelor de corectare gramaticală a textelor.

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

1. să aplice corect terminologia formatării caracterelor (formatare, font, stil de afişare,


dimensiune) fără a utiliza manualul;
2. să analizeze proprietăţile caracterelor cu ajutorul opţiunei Font a aplicaţiei Microsoft
Obiectivele operaționale
Word, obiectivul va fi atins dacă la formatarea unei fraze vor fi folosite cel puțin 3
proprietăţi;
3. să formateze corect un fragment de text conform modelului de cerinţe propus de profesor
cu ajutorul aplicaţiei Microsoft Word, obiectivul va fi atins dacă vor fi respectate 4 cerinţe
din cele 6 propuse în fişă;
Strategii didactice

Metode și procedee didactice Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, fișa de lucru


Forma de organizare Frontală
Mijloace de Manualul, caietul, tabla, calculatorul, proiectorul
învățământ
1. Anatol Gremalschi, Grigore Vasilache, Ludmila Gremalschi, INFORMATICĂ, Manual pentru calsa
a 7-a. Știința, 2012.
Surse bibliografice 2. Curriculum pentru învăţămîntul gimnazial, clasele a VII-IX-a.
Etapele Timp Obiective
Metode și procedee
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
didactice
lecției (min)
 Salută elevii.
 Verifică prezența elevilor.  Salută profesorul.

 Cu toţi ştim că majoritatea informaţiei este în  Se pregătesc pentru lecție.


formă scrisă. Pentru ca o informaţia să fie
citeaţă, trebuie să întrunescă care va cerinţe
ergonomice, cum ar fi: aranjarea corectă a
Evocarea 6 min textului în pagină, dimensiunea textului să fie  Elevii ascultă cu atenţie şi Conversaţia
lezibilă, evidenţierea noţiunilor-cheie, etc. notează tema nouă în caiet.
În scopul îndeplinirii acestor cerinţe este benefică
studierea capitolului care îl începem astăzi
“Introducerea şi editarea textelor”.Astăzi vom
studia prima temă din cadrul acestui capitol:
“Formatarea caracterelor”.
Realizarea 15 O1
sensului min  Pentru editarea unui text se utilizează caractere.  Elevii ascultă cu atenție şi îşi fac Explicaţia
Pentru editarea textului cu calculatorul se notiţe în caiete.
utilizează aplicaţia Microsoft Word.
 Cu ajutorul proiectorului demonstrează elevilor
aplicaţia dată şi le analizează opţiunea Font din
meniul Format al aplicaţiei prin explicarea
fiecăruia din proprietăţi.
 Pentru a crea un text lezibil, asupra
caracterelor se stabilesc următoarele
proprietăţi: font, stil de afişare, dimensiune,
culoare de afişare, efecte speciale.
 Ce înţelegeți voi prin noţiunea de Font?

 Concretizează împreună cu elevii noţiunea de


font: Font-ul reprezintă un set complet de
caractere ce au un aspect grafic unitar. Iată
câteva exemple de tipuri de fonturi: Arial,
Verdana, Times New Roman, etc. (le indică
la proiector).
 Stilul de afişare specifică modul în care Demonstrarea
caracterele vor fi afişate. Există următoarele
stiluri (le indică la proiector): Regular, Italic
(înclinat), Bold (îngroşat), Underline (subliniat).
 Dimensiunea caracterelor se măsoară în
puncte, un punct fiind egal cu 0,351 mm. Se
cuprinde în intervalul 8-72 (indică la proiector).
 Caracterele pot fi afişate în diferite culori
 Elevii dau o definiţie proprie.
şi fiecărui caracter i se poate atribui efecte
speciale (indică la proiector).
 Deci, procesul de stabilire a
proprietăţilor enumerate asupra
caracterelor se numeşte formatare.
Reflecție 18 O2
Problematizarea
min  Propune elevilor să treacă la calculatoare.
 Elevii lansează aplicaţia.
 Fiecare lansăm aplicaţia Microsoft Word:
Start->Programs->Microsoft Office -
>Microsoft Word.
 Din meniul Format alegem opţiunea Font.
 Pentru a verifica proprietăţile, cu toţii alegem din
fereastră: Times New Roman, size: 14, style:
Italic, color: red, efecte: subliniat şi cu umbră.
 Elevii scriu fraza şi
 Pe suprafaţa de lucru scriem fraza: “Afară este analizează efectul.
iarnă.” (o scrie la calculatorul său, care este
conectat la proiector).
 Elevii ascultă şi analizează
 Pentru accesul mai rapid la unele opţiuni din bara fiecare la calculatorul lui.
fereastra Font, se realizează prin intermediul
barei de instrumente de formatare (o indică la
O3 proiector).  Elevii efectuează această însărcinare.
Lucru cu fişa
 Dacă avem nevoie, de exemplu, ca cuvântul
“iarnă” să fie îngroşat, selectăm cuvântul
şi alegem din bara de instrumente B (bold).  Elevii primesc fişa, o analizezează.
 Elevii culeg textul şi-l
 Repartizează fiecărui elev o fişă.
 Pe fişă este redactat un fragment de text formatează conform cerinţelor.
neformatat, şi cere elevilor să culeagă acest
text şi să-l formateze conform cerinţelor cerute
în fişă (Anexa1).
 Se apropie de fiecare elev şi verifică
corectitudinea îndeplinirii însărcinarii.
Extindere 6 min  Elevii răspund la întrebările Conversaţia
 Împreună cu elevii totalizează materialul temei. profesorului.
Adresează întrebari:
1. Care sunt proprietăţile caracterelor?
2. Cu ajutorul cărei aplicaţii se editează
un text în calculator?
3. Numiţi stilurile de afişare.  Elevii notează tema pentru acasă
4. Explicaţi termenul de formatare. în caiet.
 Spune elevilor tema pentru acasă:
Ex: 11, 12 pag. 91, de efectuat o caracterizare
proprie formatată cu toate proprietăţile studiate.
Anexa 1
FIȘĂ DE LUCRU

1. Încărcaţi în aplicaţia Microsoft Word textul dat. Formataţi caracterele din acest text după cum urmează:
- Titlul: Arial, 14 puncte, Bold, tote literele mari, culoarea fontului roşie;

- Textul de bază: Times New Roman, 12 puncte, Regular, culoarea fontului neagră;

- Numele autorului: Courier New, 10 puncte, Italic, cu efect de umbră, culoarea fontului albastră.

Luceafărul
(Mihai Eminescu)

A fost odată ca-n poveşti, "O, eşti frumos, cum numa-n vis
A fost ca niciodată, Un înger se arată,
Din rude mari împărăteşti, Dară pe calea ce-ai deschis
O prea frumoasă fată. N-oi merge niciodată;

Şi era una la părinţi Dar nu mai cade ca-n trecut


Şi mândră-n toate cele, În mări din tot înaltul
Cum e Fecioara între sfinţi - "Ce-ţi pasă ţie, chip de lut,
Şi luna între stele.

2. Editați textul de mai jos:

ȘOAPTA VÂNTULUI

Vântul iernii de la munte


Într-o seară ne-a adus
Praful stelelor mărunte
Și la gemuri ni l-a pus.

A-nvelit apoi tot drumul


Cu covoare de mătase,
Destrămând sub ceruri fumul
Hornurilor de pe case.

Și-n văzduh zburând hoinarul


Printre fulgii cei ușori
I-a stins lunii felinarul,
Ascunzând-o după nori.

Noapte bună, noapte bună!


Șoapta lui până la noi
A venit ca să ne pună
Vise albe-n perne moi.

Formatați textul astfel:


- Titlul: font Times New Roman, dimensiunea 16,bold, culoarea roșu;
- Prima strofă: font Arial, dimensiunea 14,italic, culoarea verde;
- A doua strofă: font Calibri, dimensiunea 12, bold, culoarea portocaliu;
- A treia strofă: font Lucida Calligraphy, dimensiunea 14, culoarea roz;
- A patra strofă: font Times New Roman, dimensiunea 12, subliniat, culoarea negru.
-

S-ar putea să vă placă și