Sunteți pe pagina 1din 5

Colegiul Economic „Francesco Saverio Nitti” Timișoara profesor: Sebeșan Daniela Camelia

PROIECT DIDACTIC
DATA:
CLASA: a X-a E
MODUL: Etică și comunicare profesională
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Tehnici promoționale
TEMA: Caracterizarea elementelor de identificare a firmei
(laborator tehnologic) Obiective operaționale :
TPUL LECȚIEI: de formare de priceperi și deprinderi - să enumere elementele care ajută la formarea
STRATEGII DIDACTICE: imaginii unei firme;
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe - să enumere elementele de identificare ale
Metode şi procedee: conversaţia, explicația, exercițiul, unei firme;
problematizarea - să descrie elementele de identificare ale unor
Mijloace didactice: videoproiector, calculatoare, fișe de lucru firme găsite pe internet;
BIBLIOGRAFIE: - să formuleze concluzii.
*** Comerț, Manual pentru clasa a X-a – filiera tehnologică,
profil servicii, Editura CDPress, București, 2010
Costea, C. – Afaceri comerciale. Abordări moderne, Editura All
Beck, București, 2005;
Corcos, M. – Tehnici de vânzare eficiente, Editura Polirom,
Iași, 2008.
Zaltman, G. – Cum gîndesc consumatorii. Aspecte esențiale
pentru studiile de piață, Editura Polirom, Iași, 2007.
Strategii didactice
Nr. Momentele
Conţinutul ştiinţific al lecţiei Durata Metode si Forme de Mijloace
crt. lecţiei
procedee organizare didactice
1. Moment Pregătirea celor necesare desfașurării în
organizatoric bune condiții a lecției. Efectuarea prezenței și 3 conversaţia frontal
evidențierea aspectelor de disciplină școlară.
2. Captarea atenției Profesorul citește un material al autorului
Zaltman G.: „cum gîndesc consumatorii”, 2 explicația frontal carte
respectiv despre rolul memoriei și imaginației
individuale în construcția imaginii unei firme.
3. Anunţarea temei Se anunță tema lecției, Caracterizarea
şi comunicarea elementelor de identificare a firmei și obiectivele 2 explicația frontal
obiectivelor stabilite a fi atinse pe parcursul lecției.
4. Fixarea și Profesorul solicită elevilor răspunsuri la
sistematizarea următoare probleme: 5 conversaţia
cunoștințelor „Definiția imaginii firmei”. explicația frontal planșă
a) Recapitularea „Tipologia imaginii firmei”. exerciţiul
cunoștințelor „Enumerarea elementelor care ajută la formarea
imaginii unei firme”.
„Enumerarea elementelor de identificare a unei
firme”.
b) Demonstrarea Profesorul trimite Fișa de lucru de pe
de către profesor a serverul central pe calculatorul fiecărui elev. 5 explicația frontal videoproiector
modului în care Profesorul prezintă etapele pe care elevii le exerciţiul calculatoare
trebuie să vor urma în activitatea independentă.
procedeze elevii în
Accesarea paginii http://www.paginiaurii.ro/;
activitatea
Stabilirea unui domeniu de activitate;
independentă
Selectarea unor firme;
Identificarea paginii web. a acesteia;
Descrierea elementelor de identificare în fișa
de lucru.
Caracterizarea elementelor de identificare a
firmelor găsite.

c) Activitatea Profesorul solicită elevilor să realizeze


independentă a sarcina de lucru. 20 explicația pe grupe videproiector
elevilor calculatoare
fișe de lucru
d) Analiza Elevii prezintă elementele de identificare ale
rezultatelor firmelor. 5 conversația, frontal videproiector
activității și Profesorul solicită menționarea câtorva problematiza calculatoare
elaborarea aspecte emoționale specifice firmelor analizate rea fișe de lucru
concluziilor din perspectiva compoziției elementelor de
identificare.
Elevii răspund sarcinii propuse.
Profesorul propune câteva concluzii
referitoare la caracteristicile mărcilor analizate
(atribute, avantaje, valori, personalitate).
Elevii trimit fișa de lucru pe serverul
profesorului.
e) Stimularea Prezentați pe caiet elementele de identificare
imaginației ale unei firme de transport rutier de persoane 5 exercițiul individual
imaginare.

5. Încheierea lecției Voi face aprecieri referitor la modul în care s-


au implicat și comportat elevii în timpul lecției. 3 explicația frontal
Voi recompense prin nota elevii ale căror conversația
răspunsuri au fost notabile.
Model Fișa de lucru (se trimite de pe serverul profesorului pe calculatoarele elevilor/se colectează în final pe serverul
profesorului și se analizează gradul de indeplinire al sarcinilor elevilor):

Numele și prenumele

FIȘA DE LUCRU

Căutati pe Internet firme cunoscute de voi și completați tabelul de mai jos, introducand informațiile în rubricile specificate.

Firma 1.
Denumirea:

Logo:

Slogan
publicitar:

Culori:

Firma 2.
Denumirea:

Logo:

Slogan
publicitar:

Culori:
Firma 3.
Denumirea:

Logo:

Slogan
publicitar:

Culori:

Firma 4.
Denumirea:

Logo:

Slogan
publicitar:

Culori:

S-ar putea să vă placă și