Sunteți pe pagina 1din 3

Colegiul Economic „Francesco Saverio Nitti” Timișoara profesor: Sebeșan Daniela Camelia

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a X-a D
MODUL: Etică și comunicare profesională
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Comunicarea profesională și Obiective operaționale :
negocierea vânzării - să identifice nevoile și motivațiile reale ale
TEMA: Argumentarea vânzării clientului
TPUL LECȚIEI: de fixare și sistematizare a cunoștințelor - să descrie blocajele ce pot să apară într-un
STRATEGII DIDACTICE: dialog comercial,din două încercări
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi - să stabilească rolul întrebărilor folosind
Metode şi procedee: conversaţia, explicația, exercițiul, tennica pâlniei.
problematizarea, jocul de rol
Mijloace didactice: planșe, videoproiector, prezentări power-
point, fișe de lucru
BIBLIOGRAFIE:
*** Comerț, Manual pentru clasa a X-a – filiera tehnologică,
profil servicii, Editura CDPress, București, 2010
Strategii didactice
Nr. Momentele
Conţinutul ştiinţific al lecţiei Durata Metode si Forme de Mijloace
crt. lecţiei
procedee organizare didactice
1. Moment Pregătirea celor necesare desfașurării în
organizatoric bune condiții a lecției. Efectuarea prezenței și 3 conversaţia frontal
evidențierea aspectelor de disciplină școlară.
2. Captarea atenţiei Voi propune un joc de rol între vânzător și
client, dialog inițiat pe baza unor planșe, cu 5 conversaţia
tema: Cum reușim să cunoaștem nevoile și explicația frontal planșe
motivațiile reale ale cumpărătorului? exerciţiul

3. Anunţarea temei Voi anunța tema lecţiei: Argumentarea


şi comunicarea vânzării 2 explicația frontal
obiectivelor Se noteazaă titlul lecției la tablă și în caiete.
La finalul lecției, elevii vor identifica nevoile și
motivațiile reale ale clientului, vor descrie
blocajele ce pot să apară într-un dialog
comercial, vor stabili rolul întrebărilor folosind
tennica pâlniei.
4. Comunicarea/ Se va realiza prin prezentarea lecției în
însușirea noilor PowerPoint și prin învățare prin descoperire. conversaţia frontal videproiector
cunoștințe Observați importanța instalării unui dialog 25 explicația individual prezentare
pentru a scoate la suprafață nevoile, exerciţiul PPT
preocupările, îndoielile unui client ? problematiza
Se prezintă secvențial schema lecției la rea
tablă.
Elevii descoperă, analizează, compară,
stabilesc concluziile și notează în caiete.
Schema este prezentată frontal sub forma
unor diapozitive PowerPoint.
5. Fixarea și Voi distribui elevilor câte o fișă de lucru. În
sistemaarea perechi, elevii vor rezolva sarcinile prevăzute de 12 exercițiul în perechi fișa de lucru
cunștințor către aceasta.

6. Încheierea lecției Voi face aprecieri referitor la modul în care s-


au implicat și comportat elevii în timpul lecției. 3 explicația frontal
Voi recompense prin nota elevii ale căror conversația
răspunsuri au fost notabile.

S-ar putea să vă placă și