Sunteți pe pagina 1din 5

Unitatea de învâțământ: Liceul Tehnologic de Servicii ,,Sfântul Apostol Andrei” Ploiesti

Profesor: Bucălău Andreea

PROIECT DE LECȚIE

Clasa: a XI- a C
Data: 23- X- 2019
Modulul: Tehnologie comercială
URÎ 13: Gestionarea unităţii comerciale
Subiectul lecției: Echipamentul de prezentare şi vânzare
Tipul lecției: Mixtă
Locul de desfășurare: Sala de clasă
Durata: 50 minute
Rezultatele învățării
Cunoștințe Abilități Atitudini

13.1.3.Precizarea atributelor unui punct de 13.2.5. Schiţarea punctului de vânzare 13.3.1. Asumarea responsabilităţii în
vânzare conform atributelor necesare proiectarea independentă a unui punct de
vânzare în conformitate cu atributele dorite
Obiective operaționale:
1. Elevul trebuie să descrie cele trei elemente ce constituie suprafaţa comercială. Nu sunt acceptate omisiuni.
2. Elevul trebuie să definească amenajarea sălii de vânzare având caietul închis.
3. Elevul trebuie să precizeze minim 4 elemente de mobilier comercial din cele 6 prezentate de profesor
4. Elevul trebuie să enumere cele trei utilaje de prezentareşi desfacere a mărfurilor. Nu sunt acceptate omisiuni.

Metode și tehnici moderne: Conversaţia euristică, metoda cubului- utilizată pentru fixarea cunoştinţelor
Mijloace de învățământ: material prezentat de profesor, caiete de elev, tabla,
Surse bibliografice: Suport de curs ,,Tehnici Comerciale” Conferenţiar universitar dr. Mihaela Costandache
Forma de organizare a activității: frontală, individuală, pe echipe.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele lecției Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode și Modalități


alocat elevilor mijloace de de
învățământ evaluare
utilizate
1. Moment 1 minut Profesorul adresează salutul către clasă, realizează Elevii se pregătesc Conversația
organizatoric prezența și asigură condițiile psihopedagogice de pentru începerea
începere a lecției (captarea atenției) activității
2. Verificarea 10 Profesorul adresează întrebări clasei Elevii răspund la Activitate Evaluare
cunoştinţelor minute referitoare la lecţiile precedente: întrebări listând în frontală orală
anterioare 1. Care sunt elementele de design exterior rubrica ,,Ştiu” Conversația
ale unei unităţi comerciale? informaţiile
2. Ce este faţada magazinului ? care sunt cunoscute.
tipurile cunoscute?
3. Ce este firma sau emblem unităţii
comerciale?
4. Care sunt caracteristicile constructive
ale vitrinelor?
5. Care sunt elementele de design
interior?
3.Anunțarea 2 minute Profesorul notează pe tablă titlul noii lecţii: Elevii notează în Conversația
titlului lecției ,,Echiapemntul de prezentare şi vânzare” şi enunţă caiete
noi și enunțarea obiectivele ce urmează a fi atinse.
obiectivelor
lecţiei
4. Comunicarea 30 Profesorul începe expunerea noilor conținuturi: Elevii notează în Activitatea
noilor minute Suprafaţa comercială se poate diviza în funcţie caiete noile frontală,
conținuturi, de mărimea şi profilul magazinului, vechimea cunoștințe. Conversația,
organizarea și clădirii, modul de realizare a construcţiei (unul sau Explicația.
dirijarea mai multe niveluri)
învățării 1. Sala de vânzare, în cadrul căreia are loc
procesul de vânzare a mărfurilor;
2. Spaţiul pentru rezerva de mărfuri destinat
păstrării stocurilor;
3. Spaţii auxiliare, după caz, în funcţie de profilul
magazinului:

Amenajarea sălii de vânzare constă în


asigurarea echipamentului comercial, stabilirea
fluxurilor de circulaţie a clienţilor, implantarea
raioanelor de vânzare, prezentarea mărfurilor.
Echipamentul comercial este format din
mobilier şi utilaje comerciale

Mobilierul comercial este format din ansamblul


elementelor materiale utilizate pentru expunerea
mărfurilor:
- dispozitive de perete: rafturi, dulapuri, cuiere,
sertare, casete;
- gondole pentru prezentări libere cu rafturi,
dulăpioare, grătare;
- containerele speciale şi alte tipuri de recipienţi,
cum ar fi: cutii, coşuri;
- stenderele (suporţii din bare metalice) pentru
expunerea articolelor de îmbrăcăminte pe umeraşe
sau prinse cu inele, cârlige etc;
- mese, scaune.

Utilaje de prezentare şi desfacere a


mărfurilor:
- utilaje de bază ale sălii de vânzare: case de
marcat, mijloace de transport;
- utilaje specifice sectorului nealimentar: aparate
pentru încercat şi verificat articolele electrocasnice,
baterii, becuri, aparate de măsură, standuri de
încercări, pupitre pentru audiţii muzicale, maşini
pentru călcat, refrişat, fasonat, festonat, cusut şi
brodat articole de confecţii, ţesături, perdele,
covoare, mochete, lenjerie de pat etc;
- utilaje specifice sectorului alimentar: vitrine
frigorifice, maşini pentru tăiat, cântărit, ambalat,
marcat.

5. Obținerea 5 minute Profesorul împarte clasa de elevi în grupe formate Elevii preiau Cubul
feedback-ului și din câte şase elevi. Fiecaruia dintre elevii sarcina propusă de Activitate în
consolidarea componenţi ai unei grupe îi revine ca rol să profesor echipă.
cunoștințelor efectueze una dintre feţele cubului, după cum Constituie feţele
urmează: Faţa 1: Scopul mobilerului comercial, cubului
Faţa 2: Dispozitive de perete, Faţa 3: Gondole,
Faţa 4: Containere speciale, Faţa 5: Stendere,
Faţa6: Mese, Scaune.
6.Fixarea 5 minute Se fixează noile conținuturi, profesorul îi roagă Elevii preiau Activitate Evaluare
cunoștințelor pe elevi să desemneze un raportor al grupei care să sarcina propusă de frontală orală
prezinte cubul efectuat. Se aduc completări şi profesor. Prezintă Conversația
precizări acolo unde este cazul asupra modalităţii ceea ce au lucrat.
de lucru
7. Aprecieri 2 minute Profesorul face aprecieri asupra activității elevilor. Notează tema Conversația Se
Tema pentru Anuța tema de gândire pentru data viitoare: pentru acasă apreciază
acasă Care credeţi că este rolul utilajelor de prezentare şi verbal
desfacere a mărfurilor? elevii care
s-au
remarcat pe
parcursul
orei

S-ar putea să vă placă și