Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

LICEUL TEHNOLOGIC”TIU DUMITRESCU” MIHĂILEŞTI

MODULUL: ACTIVITĂŢI ÎN COMERŢ

CLASA: a-IX-a A

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:ORGANIZAREA LOCULUI DE MUNCĂ ÎN ACTIVITĂŢILE COMERCIALE

COMPETENŢA SPECIFICĂ: ASUMAREA DE ROLURI PRIVIND SARCINILE MERCHANDISINGULUI.

LECŢIA: TEHNICI DE ETALARE A MĂRFURILOR ÎN MAGAZINE ŞI ÎN VITRINE

TIP LECŢIE: MIXTĂ, ASIMILARE SAU DOBÎNDIRE DE CUNOŞTINŢE ŞI DEPRINDERI

DURATA: 50 MINUTE

ANUL: 2020-2021

LOC DESFĂŞURARE: SALA DE CLASĂ

PROFESOR: IONIŢĂ ELENA-MARIANA

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1-Sa definească operaţia de etalare.

O2- Să ştie să prezinte caracteristicile etalării.

O3- Să efectueze corect o etalare de mărfuri în vitrină şi pe raftul unui magazin alimentar.

STRATEGII DIDACTICE:

 METODE ŞI PROCEDEE DE INSTRUIRE: Conversaţie, explicatie, expunere, demonstraţie,


exerciţii practice, studiu de caz.
 RESURSE MATERIALE: Caietele şi portofoliile elevilor, fişa de lucru, coli de flipchart,
tabla, marker, videoproiector cu leptop.
 EVALUARE: Observare curentă, evaluare orală.
 FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, individuală, pe grupe.
 BIBLIOGRAFIE:
1. Suport de curs de Instruire practică Activităţi în comerţ;
2. Stoica N., Economia şi organizarea producţiei, Editura Didactică, Bucureşti, 1995.
SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTELE ACTIVITATE PROFESOR ACTIVITATE ELEVI METODE ŞI MATERIALE


LECŢIEI PROCEDEE DIDACTICE
ETAPE-TIMP
Momentul Salută clasa, se face Salută, Conversaţie Catalog
organizatoric. prezenţa, Comunică elevii absenţi, de
2 minute. Se asigură condiţii Se pregătesc de lecţie. acomodare.
didactice şi materiale
pentru desfăşurarea
lecţiei.
Verificarea şi Elevii sunt evaluaţi din Sunt atenţi, Conversaţie Tablă,
actualizarea lecţia anterioară: Răspund la întrebări: Expunere, marker.
cunoştinţelor 1.Definiţi locul de 1.Este zona sa de activitate în Dialog. Caiete,
anterioare. muncă al vînzătorului ? cadrul sălii de vînzare, dotată cu Portofolii.
10 minute. 2.Ce cuprinde suprafaţa mobilier şi utilaje adecvate
locului de muncă? păstrării anumitor stocuri de
3.Care sunt condiţiile de mărfuri, efectuării unor operaţii
care trebuie să se ţină de prelucrare şi pregătire pentru
cont în dimensionarea vînzare.
locurilor de muncă? 2.Este împărţită în spaţiul de
4.Ce presupune mărfuri existent în magazin şi
organizarea ştiinţifică a spaţiul necesar desfăşurării
locului de muncă? muncii vînzătorilor.
3.Sunt:mărimea şi configuraţia
sălii de vînzare; profilul şi forma
de vînzare; felul şi dimensiunile
mărfurilor comercializate;
cantitatea de mărfuri care
trebuie să se găsească la locul
de muncă.
4. Dotarea cu mobilier şi utilaje
de mare randament;
dimensionarea corectă a
frontului de lucru; număr optim
de lucrători într-un anumit
spaţiu; condiţii normale de
lucru, condiţii optime de
păstrare şi prezentare a
mărfurilor.
Prezentarea Se scrie titlul lecţiei pe Notează în caiete titlul lecţiei şi Expunere, Tablă,
titlului şi a tablă,,Tehnici de etalare obiectivele acesteia. marker,
obiectivelor a mărfurilor în magazine videoproiec-
lecţiei. şi în vitrine” şi tor cu
3 minute. obiectivele lecţiei. leptop.

Transmiterea Se prezintă Notează în caiete explicaţiile Explicaţie, Prezentare


noilor caracteristicile şi rolul făcute de profesor, Conversaţie, film pe
cunoştinţe. etalării. Apoi se descrie Sunt atenţi, dovedesc interes, Demonstraţi videoproiec-
20 minute. modul de etalare a pun întrebări. e, tor cu
produselor în vitrina tehnici de
unui magazin şi se dau etalare.
exemple.După aceea se
trece la explicarea
modului de etalare a
mărfurilor pe rafturile
unui hipermarket, se
dau exemple.
Fixarea Fiecare elev primeşte Primesc fişa de lucru, ascultă Explicaţie, Fişa de
cunoştinţelor, cîte o fişă de lucru, în indicaţiile profesorului, şi Invăţare prin lucru,
Feed-back. care se cere să prezinte rezolvă sarcinile de lucru cooperare, Tablă,
13 minute. tipuri de etalări întîlnite individual sau în perechi. Fişa de lucru. marker.
la agentul economic
unde se desfăşoară
stagiul de practică.
Profesorul dă indicaţii,
se plimbă prin clasă,
elimină blocaje,
răspunde întrebărilor
elevilor. Pe măsură ce
termină de rezolvat
elevii îşi prezintă
lucrarea. La final
profesorul formulează
observaţii, aprecieri şi
recomandări.
Sunt notaţi elevii care s-
au remarcat pe
parcursul lecţiei.
Tema pentru Se dă spre rezolvare un Notează tema, sunt atenţi la Explicaţie, Suport de
acasă. studiu de caz. explicaţiile profesorului. Dialog. curs.
Se dau indicaţii
2 minute. necesare rezolvării.

S-ar putea să vă placă și