Sunteți pe pagina 1din 7

Colegiul Economic „Francesco Saverio Nitti” Timișoara profesor: Sebeșan Daniela Camelia

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a X-a D
MODUL: Etică și comunicare profesională
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Tehnici de comunicare Obiective operaționale :
TEMA: Procesul de comunicare - să definească noțiunea de comunicare ;
TPUL LECȚIEI: de omunicare/ însușire de noi cunoștințe - să recunoască elementele unui proces de
STRATEGII DIDACTICE: comunicare ;
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi - să descrie procesul de comunicare ;
Metode şi procedee: conversaţia, explicația, exercițiul, - să definească fiecare componentă a
problematizarea procesului de comunicare ;
Mijloace didactice: planșă, videoproiector, prezentări power- - să diferențieze conexiunea directă de
point, fișe de lucru conexiunea inversă.
BIBLIOGRAFIE:
*** Comerț, Manual pentru clasa a X-a – filiera tehnologică,
profil servicii, Editura CDPress, București, 2010
Strategii didactice
Nr. Momentele
Conţinutul ştiinţific al lecţiei Durata Metode si Forme de Mijloace
crt. lecţiei
procedee organizare didactice
1. Moment Pregătirea celor necesare desfașurării în
organizatoric bune condiții a lecției. Efectuarea prezenței și 3 conversaţia frontal
evidențierea aspectelor de disciplină școlară.
2. Captarea atenţiei Voi prezenta elevilor o imagine care redă
procesul de comunicare (anexa 1). 5
conversaţia frontal planșă
explicația
exerciţiul
problematiza
rea
Voi iniția o discuție pornind de la imaginea
expusă, urmând ca elevii să descrie acțiunea
reprezentată de către aceasta. (Ce reprezintă
imaginea? Ce fac cele două personaje? Care din
cele două personaje vorbește? Ce face celălalt
personaj?, etc)
3. Anunţarea temei Pornind de la răspunsurile elevilor, voi
şi comunicarea propune tema lecţiei: Procesul de comunicare. 2 explicația frontal
obiectivelor Se noteazaă titlul lecției la tablă și în caiete.
La finalul lecției, elevii vor defini noțiunea de
comunicare, vor numi și vor defini elementele
procesului de comunicare.
4. Comunicarea/ Voi dirija un dialog cu elevii pe baza
însușirea noilor următoarelor întrebări: Ce comunicăm? De ce conversaţia frontal
cunoștințe comunicăm? Unde comunicăm? Cum 25
comunicăm?
Pe baza răspunsurilor date de către elevi,
stabilim împreună definiția comunicării: frontal videproiector
conversaţia
Comunicarea este procesul prin care se schimbă prezentare
explicația
informative între indivizi, utilizându-se un sistem PPT
exerciţiul
comun de simboluri, semen sau comportamente.
Voi expune slide-ul PPT cu definiția pe care
elevii o notează pe caiete.
conversaţia
Vom relua discuția asupra acțiunii frontal planșă
explicația
reprezentată de planșa utilizată în captarea
problematiza
atenției, urmând să notăm pe aceasta fiecare rea
component a procesului de comunicare.
Învățarea va fi din nou dirijată printr-o serie de
întrebări, care îi va ajuta pe elevi să descopere
aceste componente și să le definească:
Ce face primul personaj? (vorbește, transmite,
emite) = emițător; Ce transmite? (cuvinte, anunț,
informație, mesaj) = mesajul; Cui transmite?
(interlocutorului, destinatarului) = receptor; etc
Continuăm discuția în acest mod, până când conversaţia frontal
toate elementele vor fi descoperite, notate pe explicația
planșă și definite (emițător, mesaj, codificare, exerciţiul
canal de comuinicare, decodificare, receptor,
răspuns, feed-back, zgomot sau perturbație).
Pentru fiecare noțiune voi rula câte un slide frontal videproiector
care conține definiția fiecărei componente în prezentare
parte. Elevii vor nota pe caiete conținutul PPT
respectiv.
Pe baza aceleiași planșe, respectiv a 5 explicația frontal planșă
descrierii conexiunii directe, voi îndemna elevii exerciţiul
să descopere și conexiunea inversă (răspunsul conversaţia
5. Fixarea și Voi distribui elevilor câte o fișă de lucru, care
sistemaarea va conține schema procesului de comunicare. În 7 exercițiul în perechi fișa de lucru
cunștințor perechi, elevii vor completa pe aceasta,
denumirea componentelor procesului de
comunicare.
6. Încheierea lecției Voi face aprecieri referitor la modul în care s-
au implicat și comportat elevii în timpul lecției. 3 explicația frontal
Voi recompense prin nota elevii ale căror conversația
răspunsuri au fost notabile.
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3

FIȘĂ DE LUCRU

Completați schema cu componentele procesului de comunicare :

S-ar putea să vă placă și