Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Drd.
LECŢIA DE PREDARE-ÎNVĂŢARE (MIXTĂ)
PROIECT DIDACTIC
A. REPERE GENERALE
Şcoala:
Cadru didactic:
DISCIPLINA: Biologie
Data : 22.10.2022
Unitatea de învăţare (capitolul) : „Circulația”
Subiectul lecţiei: (al temei de predat) „Circulația sângelui și grupele sangvine”
Tipul lecţiei: Mixtă (predare-învaţare)
Durata : 50 min.
B. COMPETENŢE SPECIFICE
1
E. DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII PE SECVENŢE DE INSTRUIRE
Strategii de predare-
Evaluare
învăţare
Secvenţele Obiective Conţinutul
Mijl.
Lecţiei operaţionale ştiinţific al temei MO
Metode de
C
învăţ.
1. Momentul Voi face prezenţa şi voi consemna absenţele. cv F Capacitatea de
organizatoric Elevii îşi vor pregăti cele necesare pentru concentrare a
(2 min.) desfăşurarea activităţii. atenţiei
Voi asigura un climat de ordine şi disciplină.
2. Verificarea Se verifică efectuarea temei: cv Fl1 F Capacitatea de
temei pentru a) cantitativ; În acest timp li se va da ex I rezolvare a
acasă (3-5 elevilor o fişă de muncă sarcinilor temei
min.) independentă (cu sarcini relativ
uşoare). Se verifică munca
independentă.
b) calitativ- Dacă sunt chestiuni
neînţelese, se vor rezolva la tablă.
3. Verificarea -Se va face o verificare a cunoştinţelor Cv F Capacitatea de a
lecţiei teoretice, precum şi a elementelor practice expl I explica tipurile de
anterioare (adresând întrebări pe rând elevilor, în celule existente în
(7-10 min.) funcție de așezarea lor în bănci); organismul animal.
-Explicarea limbajului ştiinţific;
-Corelaţii interdisciplinare;
-Aplicaţii practice.
4. Captarea Voi prezenta o planşă (un material concret, o pbl pl. 1 F Capacitatea de
atenţiei secvenţă de pe DVD, etc). Pe marginea reactualizare a
(5 min.) materialului prezentat, voi purta o mică cunoștințelor
convorbire pentru a reactualiza cunoştinţele anterioare privind
anterioare ale elevilor legate de tema structura de bază a
„Circulația sangvină” şi pentru a le trezi compoziției
interesul pentru tema nouă. sângelui.
2
5. Anunţarea Voi anunţa titlul temei şi planul temei, el voi cv fd F Capacitatea de
subiectului scrie pe tablă, iar elevii în caiete. Voi anunţa conştientizare a
lecţiei noi şi a obiectivele operaţionale pe înţelesul elevilor. obiectivelor temei
obiectivelor Le voi face precizări privind modul de noi.
operaţionale desfăşurare a activităţii. Le împart fişele de
(1-2 min.) documentare.
6. Predarea O1 Folosind fișa de documentare, fiecare elev va cv Fd, F Capacitatea de a
temei noi Să definească sintetiza definițiile următoarelor noțiuni: Fl 1 I defini cu limbaj
(15-20min.) Utilizând „ciruclație”, „sistemul circulator sangvin”, propriu conceptele
limbaj de care se vor consemna în fișa de lucru nr. 1. de “cirulație”,
specialitate Voi discuta definițiile reținute și le voi nota ”sistemul circulator
termenii de pe tablă și elevii pe caiete. sangvin”.
„circulație” și Etimologie
să noteze TIM
diferențele Film 3D
dintre Dicționare, inclusiv on line
„eritrocit”, Alcătiuască enunțuri cu cuvintele și
„leucocit”, și expresiile noi
„trombocit”
O2 Elevii vor realiza o observare în grup a Obs Mat G Capacitatea de a
Să observe caracteristicilor definitorii ale elementelor natural descrie trăsăturile
caracteristicile figurate ale sângelui şi vor completa fişa de F obs. F caracteristice ale
elementelor lucru. Fiecare grup va prezenta elementele Fl1 elementelor figurate
figurate ale observate, concluziile principale vor fi scrise ale sângelui.
sângelui și să pe tablă.
completeze
fișa de lucru
O3 Elevii vor fi grupați câte 4 în 6 grupe. exp Fd, G Capacitatea de a
Să observe la Fiecare grupă va primi materialele didactice Fl 1 explica modul de
microscop necesare desfășurării experimentului. lucru pentru
elementele Profesorul demonstrează etape desfășurarea
figurate ale experimentului și conținutul fiecărei etape. experimentului și
sângelui. Prezinta aceste etape cu ajutorul unei planșe. de a explica fiecare
Elevii repetă etapele și după aceea trec la etapă în parte,
realizarea lui. alături de
-Se vor scrie la tablă ideile principale (şi importanța ei.
3
elevii pe caiete)
7. Fixarea a) Elemente teoretice tabel Fişă de I Capacitatea de a
cunoştinţelor Să completeze Le voi pune la dispoziție o imagine și cu lucru cu rezolva corect
şi tabelul cu un tabel alăturat, pe care elevii să îl tabel sarcinile fișei de
priceperilor informațiile completeze cu ajutorul cunoștințelor lucru și de a explica
(5-7 min.) acumulate pe acumulate pe parcursul lecției. în fața clasei
parcursul orei. etapele unui
b) Practic experiment, astfel
Un elev (dintre cei care se anunță) va încurajând vorbitul
explica etapele desfășurării liber.
experimentului care a avut loc și va fi
răsplătit cu un punct în plus la
următoarea evaluare scrisă-de tip test
(acest lucru va fi dezvăluit după ce elevul
va răspunde la întrebare, pentru a vedea
cu adevărat dacă interesul elevilor este
autentic, sau bazat pe obținerea de
calificative satisfăcătoare)
8. Tema Voi face precizări în legătură cu conţinutul expl F Capacitatea de
pentru acasă temei pentru acasă şi voi rezolva concret un înţelegere a
(2-3 min.) element al acesteia. sarcinilor temei
pentru acasă
9. Evaluarea Voi face aprecieri generale şi individuale în Cv F Voi acorda note
finală (1-2 legătură cu participarea elevilor la activitate. I justificându-le
min.)
4
Anexe
a) PLANUL TABLEI
CIRCULAȚIA
Circulația reprezintă comunicarea dintre organele unui organism vegetal sau animal se realizează pe seama acestei funcţii.
Circulația la mamifere
Mediul intern al mamiferelor este alcătuit din lichidele aflate în interiorul corpului:
lichidul interstiţial;
limfă;
sânge.
6
b)Fișa de documentare
plasmă sangvină 55%
Eritrocite 4,5 – 5 mil/mm3 de sânge
Neutrofile 65%
Eozinofile 2-4%
COMPOZIȚIA SÂNGELUI
elemente figurate 45% Leucocite 6-8 mii/mm3 de sânge Bazofile 1%
Limfocite 25%
Monocite 7%
Trombocite 150-300 mii/mm3 de sânge
GRUPELE SANGVINE
Grupă de sânge Aglutinogen (în hematii) Aglutinină (în plasmă) Proporție la rasa albă
Alfa
OI - 47%
Beta
A II A Beta 41%
B III B Alfa 9%
AB IV AB - 3%
7
Circulaţia
Inima poate fi considerată o dublă pompă care deserveşte o circulaţie dublă şi completă (sângele cu oxigen nu se amestecă cu sângele cu
dioxid de carbon): circulaţia mare (sistemică) şi circulaţia mică (pulmonară):
3. Răspundeți cu adevărat sau fals, la următoarea afirmație: Grupa sangină O I este considerată donator universal. ____
3. miocard 4. cordaje
5. 6.
7. 8.
11. 12.
17. 18.
19. 20.
21. 22.
10
d) Planşa A4
11
Menționați forma fiecărei celule și funcția
acesteia în cadrul corpului uman.
a) Celulele sanguine roșii (hematiile)
Formă:
Funcție:
b) Monocitele:
Formă:
Funcție:
c) Eozinofilele:
Formă:
Funcție:
d) Limfocitele:
Formă:
Funcție:
e) Neutrofilele:
Formă:
Funcție:
f) Bazofilele:
Formă:
Funcție:
g) Trombocitele:
Formă:
Funcție:
12
LECŢIA DE RECAPITULARE (SISTEMATIZARE)
13
A. REPERE GENERALE
Şcoala: Colegiul Național ,,PETRU RAREȘ”, PIATRA NEAMȚ
Cadru didactic: Iordana STOICA
DISCIPLINA: Biologie
Data : 29.10.2012
Unitatea de învăţare (capitolul) : „Circulația”
Subiectul lecţiei: (al temei de predat) „Circulația sângelui și grupele sangvine”
Tipul lecţiei: de recapitulare (sistematizare)
Durata : 50 min.
B. COMPETENŢE SPECIFICE
Elevii vor fi anunţaţi din timp asupra temei de recapitulare, se va stabili planul de recapitulare, se va da o bibliografie minimală, se vor
stabili eventuale sarcini individuale (de grup).
14
Secvenţele Ob. Conţinutul Strategii de predare- Evaluare
lecţiei Operaţ. ştiinţific al temei învăţare
Metode Mijl. MOC
de
învăţ.
1. Momentul Voi face prezenţa şi voi consemna absenţele. cv F Capacitatea de
organizatoric Elevii îşi vor pregăti cele necesare pentru concentrare a
(2 min.) desfăşurarea activităţii. Voi asigura un climat atenţiei
de ordine şi disciplină.
2. Captarea Voi prezenta o planşă (un material concret, o pbl F Capacitatea de
atenţiei secvenţă de pe DVD, etc). Pe marginea reactualizare a
(5 min.) materialului prezentat, voi purta o mică cunoștințelor
convorbire pentru a reactualiza cunoştinţele anterioare
anterioare ale elevilor legate de tema privind
„Circulația sangvină” şi pentru a le trezi structura de
interesul pentru tema de recapitulare. bază a
compoziției
sângelui.
3. Anunţarea Voi anunţa titlul temei şi planul de cv fd F Capacitatea de
subiectului recapitulare, pe care le voi scrie pe tablă, iar conştientizare a
lecţiei noi şi a elevii în caiete. Voi anunţa obiectivele obiectivelor
obiectivelor operaţioanale pe înţelesul elevilor. temei noi
operaţionale Le voi face precizări privind modul de
desfăşurare a activităţii. Le impart fişele de
documentare.
4. Recapitularea O1 Expl G Capcitatea de a
cunoştinţelor Să definească explica
teoretice şi a termenul diferențierea
deprinderilor „circulație” și dintre tipurile
practice (20-25 menționând de celule pe
min.) diferențele baza
dintre Elevii vor consemna aceste toate aceste cunoștințelor.
„eritrocit”, elemente în caietele lor.
„leucocit”, și
15
„trombocit”.
O2 cv F Capacitatea de
I a defini cu
Să descrie limbaj
elementele elementele
celulare celulare
pe baza
cunoștințelor
acumulate în
ora precedentă.
O3 ex G Capacitatea de
Să explice a executa un
diferențele text de minim
dintre tipurile 3-4 rânduri
de celule pe folosind
baza unui text informațiile
propriu de 3-4 deja cumulate
rânduri la pe baza
sfârșitul orei recapitulării și a
orelor
anterioare.
6. Fixarea a) Elemente teoretice. Elevii vor completa ciorchinele Fişă I Capacitatea de
cunoştinţelor şi un mic test de evaluare . După ce voi de a rezolva corect
priceperilor strange testele, voi purta o discuţie cu lucru sarcinile
(5-7 min.) elevii pentru a vedea care sunt testului
răspunsurile corecte la sarcinile testului
(se poate imagina în reţea de calculatoare).
b) Practic
7. Evaluarea Voi face aprecieri generale şi individuale în cv F Voi acorda note
finală (1-2 min.) legătură cu participarea elevilor la activitate. I justificându-le
Nume si prenume:
Clasa:
16
TEST DE EVALUARE
8. Realizați un eseu liber în care să vorbiți despe rolul și funcția sistemului circulator. 2 pct
18