Sunteți pe pagina 1din 12

SUBSTANŢE COMPUSE-ACIZI

Proiect de lecţie
I. Date de identificare:
Instituţie: Şcoala
Clasa: aVIIIa
Nr. de ore: 2 ore pe săptămână
Data:
Disciplina:chimie
Unitatea de învăţare: Substanţe compuse-Acizi
Titlul lecţiei:Acizi –proprietăţi chimice;
Tipul de lecţie:comunicare de noi cunoştinţe
Timp: 50 min
Locul de desfăşurare: sala de clasa
Profesor :
II. Compentenţe specifice
1.2. Deducerea unor utilizări ale substanţelor chimice pe baza proprietăţilor fizico-chimice.
2.1. Analizarea, interpretarea observaţiilor/ datelor obţinute prin activitatea de investigare.
2.5. Formularea de concluzii şi de generalizări pentru punerea în evidenţă a proprietăţilor fizice şi chimice
ale substanţelor compuse.
3.3. Aplicarea regulilor/ legilor în scopul rezolvării de probleme.
5.1. Aprecierea avantajelor şi a dezavantajelor utilizării unor substanţe chimice.

III. Obiective operaţionale (la gimnaziu)


La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1.să prezinte proprietăţile chimice generale ale acizilor ;
O2.să descrie proprietăţile chimice ale acizilor ;
O3.să identifice particularităţile proprietăţilor chimice ale acizilor în diferite situaţii;
O4.să realizeze exerciţii de scriere a ecuaţiilor reacţiilor chimice care ilustrează
proprietăţile chimice ale acizilor.

IV. Resurse educaţionale:

Forme de organizare :
Metode şi procedee:. conversaţia, explicaţia, experimentul, jocul didactic,exerciţiul, învăţarea
prin descoperire.

Materiale: fişe de lucru, planşe,tabla;

Bibliografie : -Manual clasa aVIIIa,S.Fătu,F. Stroe,C.Stroe,Corint.

-culegere chimie,C.Gheorghiu,EDP.

-Chimie anorganica,E.Golisteanu,Niculescu.

1
SUBSTANŢE COMPUSE-ACIZI

IV. SCENARIU L DIDACTIC


Nr. Etapele C.d./ Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Timp Evaluar
crt lecţiei∕ O.o. Metode Mijloace Forme e
. Evenimentele didactice de de
instruirii învăţare organi
zare
1. Moment - -noteză absenţele; -anunţă absenţele; conversaţie catalog frontal 2 Compor
organizatoric -se pregătesc în bănci tamentul
-creeză atmosfera propice
activităţii didactice; pentru lecţie;
-organizeză colectivul clasei;
-verifică existenţa
mijloacelor didactice;
2. Verificarea O5 -adresează întrebări din lecţia -răspund la intrebări; -Conversaţia -Caiete frontal 5 Răspun
temei şi anterioare:Acizi-proprietăţi -explicaţia -tablă surile la
reactualizarea fizice. -exerciţiul întrebări;
cunoştinţelor Ce proprietăţi fizice prezintă -prezintă spre verificare -
anterioare acizii studiaţi? tema comporta
-verifică tema prin sondaj mentul;

3. Captarea - -cere elevilor să prezinte pe -dau exemple de utilizări Prelegerea -SP; -frontal 2 Răspun
atenţiei scurt informaţiile din tema – ale acizilor; conversaţia - surile la
referat:Acid azotic- utilizări brainstorming individ întrebări;
practice; ual -
comporta
mentul;
4. Enunţarea - -notează titlul lecţiei pe tablă: -notează în caiete; -prelegerea; -tablă - 2 -luarea
titlului lecţiei Acizi-proprietăţi chimice; -sunt atenţi la explicaţii; -conversaţia -fişa de frontal; notiţelor;
şi a -anunţă modul de desfăşurare a lucru; -
obiectivelor lecţiei:pe fiecare fişă individ
informativă a acizilor, primită ual;
anterior,se vor completa
proprietăţile chimice
corespuzătoare, urmărind
schema generală
2
SUBSTANŢE COMPUSE-ACIZI

5. Comunicarea -notează pe tablă schema -notează schema -explicaţia; -Tablă, Frontal 35 Luarea
şi însuşirea O1 generală corespunzătoare generală în caiete; -exerciţiul; -caiete, ; notiţelor;
noilor proprietăţilor chimice ale -fişe; individ Participa
cunoştinţe acizilor, lăsând spaţii necesare ual rea la
scrierii ecuaţiilor reacţiilor efectua-
chimce pentru fiecare acid -conversaşia rea
O2 studiat; euristică; aplicaţiei
-lucrează şi participă
-face referire la planşele
active la notarea
prezente: scara de pH, seria
activităţii chimice acelor mai proprietăţilor chimice;
O3 importante metale,proprietăţi
chimce generale; -
-notează pe tablă proprietăţile algoritmizarea;
chimice ale acizilor: -notează ecuaţiile
-HCl: acţiunea asupra reacţiilor chimice
indicatorilor(turnesol şi corespunzătoare
fenolftaleină), reacţia cu proprietăţilor;
metalele cu caracter pronunţat
electropozitiv(Zn,Fe,Al),reacţia
cu oxizii metalici(CuO),reacţia
cu bazele-reacţie de
neutralizare(NaOH),reacţia cu
sărurile-reacţia de
recunoaştere(AgNO3), reacţia
de recunoaştere a carbonaţilor
(BaCO3);

-H2SO4 : acţiunea asupra


indicatorilor(turnesol şi
fenolftaleină), reacţia cu
metalele cu caracter pronunţat
electropozitiv-diluat(Zn,Fe),
reacţia cu metalele cu caracter
slab electropozitiv-concentrat-
în 2 etape(Cu),reacţia cu oxizii
metalici-
diluat(CaO,CuO),reacţia cu
-lucreză cu
3
SUBSTANŢE COMPUSE-ACIZI

bazele-reacţie de responsabilitate în
neutralizare(Cu(OH)2),reacţia aşezarea notiţelor în
cu sărurile-reacţia de pagină;
recunoaştere(BaCl2),reacţia de
recunoaştere a carbonaţilor
(CaCO3),reacţia de obţinere a
HCl(NaCl)

-HNO3: acţiunea asupra


indicatorilor(turnesol şi
fenolftaleină), reacţia cu
metalele cu caracter pronunţat
electropozitiv-diluat(Fe),
reacţia cu metalele cu caracter
slab electropozitiv-concentrat-
în 2 etape(Cu),reacţia cu oxizii
metalici-diluat(CuO),reacţia cu
bazele-reacţie de
neutralizare(Cu(OH)2),reacţia
cu sărurile-CuCO3),,; -completează notiţele în
-cere elevilor să îşi noteze
fişa de lucru nr. 1.
proprietăţile chimice în fişa de -conversaţia,
lucru nr1; -răspund solicitărilor de explicaţia
-solicită elevii la egalarea a scrie ecuaţii ale
ecuaţiilor reacţiilor chimice. reacţiilor chimice.

-cere elevilor să analizeze cu -analizează cu atenţie -explicaţia; Tablă -frontal -


O4 atenţie proprietăţile acizilor aplicaţia efectuată; -conversaţia caiete răspunsu
studiaţi şi să scoată în evidenţă -dau exemple de acizi; euristică; rile la
proprietăţile –dezoltând -scriu formulele .exerciţiul întrebări;
generalităţi; corespunzătoare; -luarea
notiţelor;

4
SUBSTANŢE COMPUSE-ACIZI

6. Fixarea -solicită elevilor să răspundă la -răspund la întrebări; -conversţia -notiţele; -frontal 3 Răspuns
cunoştinţelor intrebări: examinatorie; ul la
noi Ce proprietăţi chimice prezintă întrebări;
acizii?

7. Temă -sunt atenţi la explicaţii, -conversaţia; -catalog - 2 Comport


Indicaţii -lecţia la pagină59-61. -se autoevaluează; -explicaţia; frontal; amentul;
pentru -referat :Acidul sulfuric utilizări -prezintă carnetele de - Modalita
învăţare. practice; note; individ tea de
Aprecierea -de scris: ual; autoeva
lecţiei p.63, ex1,2, luare;
-notează 2-3 elevi mai activi;

5
SUBSTANŢE COMPUSE-ACIZI

aVIIIa Schema tablei

Acizi- proprietăţi chimice


HCl, H2SO4, HNO3.

1) Acţiunea asupra indicatorilor-proprietate comună


a) acid + turnesol(violet) = roşu
b) acid + fenolftaleină(incolor) = incolor.
2) Acid + metal cu un puternic caracter electropozitiv(Al, Zn, Fe)= sare + H 2Î
-HCl
6HCl +2Al = 2AlCl3 + H2Î
2HCl + Zn = ZnCl2 +H2Î (obţinerea hidrogenului în laborator)
2HCl + Fe = FeSO4 + H2Î

- H2SO4
H2SO4dil + Zn = ZnSO4 + H2Î
H2SO4dil +Fe = FeSO4 + H2Î

-HNO3
HNO3dil + Fe = Fe(NO3)2 +H2Î

3) Acid + metal cu un slab caracter electropozitiv(Cu) = sare + oxid de nemetal în valenţa inferioară + H 2O
-HCl nu reacţionează cu Cu.
-H2SO4 concentrat reacţionează cu Cu în două etape, ecuaţia totală este:
2H2SO4conc + Cu = CuSO4 + SO2Î +2H2O

-HNO3concentrat reacţionează cu Cu în două etape, ecuaţia totală este:


8HNO3conc + 3Cu = 3Cu(NO3)2 + 2NOÎ +4H2O
2NO + O2 =2NO2Î (gaz brun-roşcat, toxic)

6
SUBSTANŢE COMPUSE-ACIZI

4) Acid + oxid metalic( CaO, CuO) = sare + H2O


-HCl
2HCl + CuO = CuCl2 +H2O (decaparea cuprului)

-H2SO4
H2SO4 dil +CaO = CaSO4 +H2O
H2SO4 dil +CuO = CuSO4 +H2O
(negru) ( soluţie albastră)

-HNO3
2HNO3 +CuO = Cu(NO3)2 +H2O

5) Acid + bază (NaOH, Cu(OH)2) = sare + H2O –proprietate comună- reacţie de neutralizare.
-HCl
HCl +NaOH = NaCl + H2O
- H2SO4
H2SO4 + Cu(OH)2 = CuSO4 +2H2O

-HNO3
2HNO3 +Cu(OH)2 = Cu(NO3)2 +2H2O
(pp albastru-gelatinos)
6) Acid + sărurile acizilor slabi(AgNO3, BaCO3,CaCO3, NaCl) = săruri + acizi slabi
-HCl
HCl + AgNO3 = AgCl + HNO3(reacţia caracteristică de recunoaştere a acidului clorhidric, ionului clorură Cl -)
(pp.alb-brânzos)
2HCl + BaCO3 = BaCl2 +H2CO3 (CO2 Î + H2O) (reacţie de recunoaştere a carbonaţilor)

-H2SO4
H2SO4 +BaCl2 = BaSO4 +2HCl (reacţia de recunoaştere a H2SO4, a SO42-)
(pp. alb)

7
SUBSTANŢE COMPUSE-ACIZI

H2SO4 +2NaCl= Na2 SO4 +2HClÎ (reacţie de obţinere a acidului clorhidric)


H2SO4 + CaCO3 = CaSO4 + H2CO3( CO2Î + H2O) (reacţie cu efervescenţă)

aVIIIa-Fişa de lucru nr 1 Acizi- proprietăţi chimice


8
SUBSTANŢE COMPUSE-ACIZI

Proprietatea HCl H2SO4 HNO3


chimică
generală
1)Acţiunea asupra
indicatorilor-proprietate
comună
a) acid + turnesol(violet) = roşu
b) acid + fenolftaleină(incolor)
= incolor.

2)Acid + metal cu un
puternic caracter
electropozitiv(Al, Zn, Fe)
= sare + H2Î

3)Acid + metal cu un slab Nu reacţionează -H2SO4 concentrat reacţionează cu Cu în HNO3concentrat reacţionează cu Cu în două
caracter două etape, etape, ecuaţia totală este:
ecuaţia totală este: 8HNO3conc + 3Cu = 3Cu(NO3)2 + 2NOÎ +4H2O
electropozitiv(Cu) = sare 2H2SO4conc + Cu = CuSO4+ SO2Î +2H2O 2NO + O2 =2NO2Î (gaz brun-roşcat, toxic)
+ oxid de nemetal în
valenţa inferioară + H2O

4)Acid + oxid
metalic( CaO, CuO) =
sare + H2O

5)Acid + bază (NaOH,


9
SUBSTANŢE COMPUSE-ACIZI

Cu(OH)2) = sare + H2O –


proprietate comună-
reacţie de neutralizare.

6)Acid + sărurile acizilor


slabi(AgNO3,
BaCO3,CaCO3, NaCl,
BaCl2,CuCO3) = săruri +
acizi slabi

Generalităţi

10
SUBSTANŢE COMPUSE-ACIZI

11
SUBSTANŢE COMPUSE-ACIZI

aVIIIa –Fişa de învăţare aVIIIa –Fişa de învăţare


1)Scara de pH 1)Scara de pH

2)Seria activităţii chimice a celor mai importante metale: 2)Seria activităţii chimice a celor mai importante metale:

3)Tăria acizilor: 3)Tăria acizilor:

12

S-ar putea să vă placă și