Sunteți pe pagina 1din 9

FORMULE CHIMICE

Proiect de lecţie
I. Date de identificare:
Instituţie:
Nr. de ore: 2ore pe săptămână
Data:
Disciplina: chimie
Unitatea de învăţare: Formule chimice
Titlul lecţiei: Formule chimice ale substanţelor compuse-exerciţii de scriere.
Tipul de lecţie: comunicare de noi cunoştinţe
Timp: 50 min
Locul de desfăşurare: sala de clasa
Profesor:

II. Compentenţe specifice:


1.2. Clasificarea particulelor elementare, elementelor,ionilor, moleculelor după unul sau mai multecriterii.
2.2. Formularea ipotezelor referitoare la caracteristicilestructurale ale diferiţilor atomi, ioni şi molecule.
3.3. Aplicarea unor algoritmi de calcul pe baza formuleichimice.
4.2. Folosirea terminologiei specifice chimiei în scopuldenumirii elementelor şi substanţelor chimice.
5.2. Evaluarea factorilor de risc şi recunoaştereaimportanţei unor specii chimice (atomi, ioni, molecule).

III. Obiective operaţionale (la gimnaziu):


La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1. Să definească substanţele compuse;
O2.să recunoască grupările de atomi;
O3.să folosească în scrierea formulelor chimice tabele cu grupări de atomi;
O4. Să aplice algoritmul de stabilire a formulelor chimice pentru compuşii binari şi ternari;
O5. Să utilizeze terminologia specifică privind denumirea substanţelor reprezentate prin formule.

IV. Resurse educaţionale:

Forme de organizare : frontal, individual, perechi;


Metode şi procedee:.prelegerea, explicaţia, conversaţia, jocul didactic, algorimizarea,
problematizarea,munca independentă, lucrul în prechi,modelarea,evaluarea în perechi;

Materiale: : fişe de lucru, fişe de evaluare, rebus, manual, tabele cu radicali


Bibliografie :
1.Programa pentru disciplina chimie clasele 7-8;
2. Planificarea calendaristică clasa a7a;
3.Fătu,S., Chimie-manual pentru clasa a7a, Corint, 2000.
4. C.Gheorghiu, Culegere chimie,EDP, 1986;
5.e. Golişteanu, Chimie anorganică, Niculescu,2005

1
FORMULE CHIMICE

II. SCENARIU L DIDACTIC


Nr Etapele C.d./ Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Timp Evaluare
. lecţiei∕ O.o. Metode Mijloace Forme
crt Evenimentele didactice de învăţare de
. instruirii organiza
re
1. Moment - -Notează absenţele în catalog -Notează absenţele în Exerciţiul catalog Activit 2 Observar
organizatoric -Crează condiţiile optime catalog organizatoric ate ea siste-
matică
desfăşurării activităţii -Crează condiţiile -Conversaţia frontalǎ
-Aranjază materialul didactic optime desfăşurării
necesar pentru desfăşurarea activităţii
lecţiei -Aranjază materialul
didactic necesar pentru
desfăşurarea lecţiei
2. Verificarea -adresează întrebări din lecţia -răspund la întrebări; -conversaţia -Fişă de Frontal 10 Rezolva
temei şi –Formule chimice ale -rezolvă fişa de lucru examinatorie; lucru nr.1; rea
reactualizarea compuşilor ternari; nr.1; -exerciţiul; -SP; temei ;
cunoştinţelor -oferă spre rezolvare fişa de -verifică corectitudinea -proble- -caiete de
anterioare notiţe; Răspun-
lucru nr.1; rezolvării fişei de lucru matizarea surile la
-caiete de
-coordonează rezolvarea fişei nr 1; teme:
Indivi- întrebări
de lucru; -pregătesc caietele dual ;
-verifică corectitudinea pentru control;
-rezolva-
rezolvării fişei de lucru nr.1;
rea fişei;
-verifică tema calitativ şi
cantitativ prin sondaj; Compor
ta-
mentul
3. Captarea - -propune elevilor să scrie pe -sunt atenţi la explicaţii; -conversaţia; -fişă de -indivi- 3 -rezol-
atenţiei caiet 2 substanţe pe care le -răspund solicitărilor; -explicaţia. lucru; dual varea
folosesc zilnic; -frontal fişei;

2
FORMULE CHIMICE

4. Enunţarea - -notează titlul -notează în Prelegerea -tablă; frontal 2 -luarea


titlului lecţiei lecţiei pe tablă:Formule caiete; -caiete de notiţelor;
şi a chimice ale sustanţelor -sunt atenţi la notiţe;
obiectivelor compuse-exerciţii de scriere; explicaţii;
-prezintă conţinutul lecţiei pe
scurt;
-anunţă modul de desfasurare
a lecţiei;
5. Comunicarea -notează pe tablă definiţia -notează în caiete -prelegerea -tablă; -frontal -luarea
şi însuşirea O1 substanţelor compuse; definiţia; -caiete de notiţelor;
noilor notiţe;
cunoştinţe
-notează pe tablă definiţia -notează în caiete -expunerea; -tablă; -frontal; 20 -notarea
O2 substanţelor simple. definiţia; -caiet de schemei
-notează algoritmul,sunt -algorimizarea; notiţe; lecţiei;
O3 -înmânează elevilor fişa de atenţi la explicaţii; -conversaţia; -
lucru nr 2- tabelul cu substanţe individu
compuse; -atasează tabelul în al; -
portofoliul personal; -lectura; -fişă nr.3 comporta
-cere elevilor să citească mentul în
tabelul; -citesc tabelul; timpul
activiţăţil
-numeşte elevi pentru citirea
-răspund pozitiv or;
tabelului;
solicitărilor; -conversaţia -caiet de -frontal,
-anunţă elevii de respectarea euristică; notiţe;
regulii de la scrierea formulelor -lucrează fişa de lucru nr -rezolva
chimice pe baza valenţei; 2; -rea
-proble- sarcini
- coordonează şi notează pe matizarea; -lor de
tablă formule chimice ale unor lucru;
sustanţe compuse cu utilizări -notează exemplele în
practice; caiete; -Indivi
-exerciţiul; -SP; dual;
-cere elevilor să lucreze singuri

3
FORMULE CHIMICE

O4 pe caiete; -lucreză la scrierea


formulelor substanţelor -exerciţiul; -SP; -
-numeşte elevi pentru scrierea compuse; individu
la tablă comform exemplului; -răspund al;
pozitivsolicitărilor; -manual; -frontal;
.
O5
-conversaţia
euristică;
6. Fixarea -indică noţiunile cheie din -răspund la întrebări, -conversaţia -tablă; frontal 3 Orală
cunoştinţelor lecţie; euristică; -notiţele;
noi -adresează întrebăridin lecţia
predată;
7. Evaluarea -prezintă fişa nr.3 ; -citesc cu atenţie fişa nr -conversaţie; Fişa nr.3 -Frontal 8 --
cunoştinţelor -cere elevilor să rezolve fişa de 3; exemplel
noi lucru nr 3; - rezolvă fişa de lucru nr -exerciţiul; - ele date;
-cere elevilor să se evalueze in 3; -evaluare în Individu -
perechi, reciproc. perechi; al modalitat
-perechi ea de
evaluare;
8. Temă -anunţăşi explică tema pentru -sunt atenţi la explicaţii; -explicaţia; -catalog -frontal 4
Indicaţii acasă ex.2, p.64; -se autoapreciază; -conversaţia;
pentru -pregătire pt test;
învăţare. -face aprecieri asupra activităţii;
Aprecierea -cere elevilor să facă aprecieri
lecţiei asupra activităţii;
-notează 2-3 elevi mai activi;

4
FORMULE CHIMICE

A7A

Fişa de lucru nr.1

1. Stabiliţi formulele compuşilor dintre:

a)cupru(II) şi sulfat(II):

b)calciu(II) şi hidroxil(I):

c)sodiu(I) şi azotat(I).

2.Denumirea compuşilor obţinuţi la exerciţiul 1.

A7A

Fişa de lucru nr.1

2. Stabiliţi formulele compuşilor dintre:

a)cupru(II) şi sulfat(II):

b)calciu(II) şi hidroxil(I):

c)sodiu(I) şi azotat(I).

2.Denumirea compuşilor obţinuţi la exerciţiul 1.

5
FORMULE CHIMICE

A7A

Fişa de lucru nr.2

Denumirile ştiinţifice şi tehnice

ale unor substanţe compuse naturale şi produse industrial


Nr Numele Natural Formulele Formula Denumirea obs
crt produsului sau compuşilor chimică
industrial dintre:
1. Apă tare industrial H(I) şi NO3(I)

2. Vitriol industrial H(I)şi SO4(II)

3. Spirt de sare industrial H(I) şi CI(I)

4. Alb de zinc industrial Zn(II) şi O(II)

5. Blendă natural Zn(II) şi S(II)

6. Piatra iadului industrial Ag(I) şi


NO3(I)
7. Salpetru de India natural K(I) şi NO3(I)

8. Sare gemă natural Na(I) şi Cl(I)

9. Piatră vânătă industrial Cu(II) şi


SO4(II)*5H2O
10. Sare amară industrial Mg(II)şi
SO4(II)*7H2O
11. Potasă caustică industrial K(I) şi OH(I)

6
FORMULE CHIMICE

A7A

Fişa de lucru nr.3

1. Indicaţi prin săgeţi corespondenţa dintre denumirea şi formula chimică a următoarelor


substanţe chimice :

1.Hidroxid de sodiu a. CuSO 4

2.Clorură de potasiu b. KOH

3.Acid clorhidric c.HNO 3

4.Hidroxid de potasiu d. NaNO 3

5. Acid azotic e. HCl

6. Sulfat de cupru f. KCl

7. Azotat de sodiu g.NaOH

8. Acid sulfuric h. Na 2CO3

9. Carbonat de sodiu i. H 2SO4

10.Oxid de cupru(II) j. CuO

7
FORMULE CHIMICE

A7A

Schiţa tablei

Formule chimice ale substanţelor

compuse-exerciţii de scriere
Definiţie

Substanţa compusă este substanţa care are în compoziţie două sau mai multe elemente diferite.

Exemple de substanţe compuse, formule chimice ale compuşilor binari şi ternari:

Fişa de lucru nr.2

Denumirile ştiinţifice şi tehnice

ale unor substanţe compuse naturale şi produse industrial


Nr Numele Natural Formulele Formula Denumirea obs
crt produsului sau compuşilor chimică
industrial dintre:
1. Apă tare industrial H(I) şi NO3(I) HNO3 Acid azotic

2. Vitriol industrial H(I)şi SO4(II) H2SO4 Acid sulfuric

3. Spirt de sare industrial H(I) şi CI(I) HCl Acid clorhidric

4. Alb de zinc industrial Zn(II) şi O(II) ZnO Oxid de zinc

5. Blendă natural Zn(II) şi S(II) ZnS Sulfur de zinc

6. Piatra iadului industrial Ag(I) şi AgNO3 Azotat de zinc


NO3(I)
7. Salpetru de India natural K(I) şi NO3(I) KNO3 Azotat de
potasiu
8. Sare gemă natural Na(I) şi Cl(I) NaCl Clorură de sodiu

9. Piatră vânătă industrial Cu(II) şi CuSO4 )*5H2O Sulfat de cupru


SO4(II)*5H2O hidratat cu 5
molecule de apă
10. Sare amară industrial Mg(II)şi MgSO4*7H2O Sulfat de
SO4(II)*7H2O magneziu
hidratat cu 7
molecule de apă

8
FORMULE CHIMICE

11. Potasă caustică industrial K(I) şi OH(I) KOH Hidroxid de


potasiu

Observaţie

1.Formula unei substanţe compuse conţine simbolurile elemntelor componenete, urmate de


indicii care arată numărul atomilor de acelaşi fel.

2.În cazul substanţelor compuse valenţa fiecărei părţi devine indice pentru cealaltă parte(atomi
sau grupări de atomi(radical))

3.În formula chimică a unui compus produsul dintre valenţă şi indicele unui element sau radical
este egal cu produsul dintre valenţă şi indicele celuilat element sau radical.

S-ar putea să vă placă și