Sunteți pe pagina 1din 13

Şcoala Gimnaziala Buznea

PROIECT DIDACTIC
Clasa :a VI-a
Data: 20.03.2015
Profesor: Cristea Maria
Disciplina : Matematica Algebra
Unitatea de învăţare: Marimi direct proportionale si invers proportionale
Subiectul : Mărimi direct proporţionale. Regula de trei simplă
Tipul lecţiei : Mixtă(fixare şi dobândire de cunoştinţe noi)
Locul de desfăşurare : Sala de clasă
Competenţe generale:

1. Identificarea unor date si relatii matematice si corelarea lor in functie de contextul in care au fost definite; Prelucrarea
datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse in enunturi matematice;
2. Utilizarea algoritmilor si a conceptelor matematica pentru caracterizarea locala sau grobala a unei situatii concrete
3. Analiza si interpretarea caracteristicilor matermatica ale unei situatii problema.

Competenţe specifice:

1. Identificarea rapoartelor, proporţiilor şi a mărimilor direct sau invers proporţionale în enunţuri diverse;
2. Alegerea metodei adecvate de rezolvare a problemelor în care intervin rapoarte, proporţii şi mărimi direct sau invers
proporţionale;
3. Caracterizarea şi descrierea mărimilor care apar în rezolvarea unor problem;
4. Reprezentarea unor date sub formă de tabele sau de diagrame statistice în vederea înregistrării, prelucrării şi prezentării
acestora;
Obiectivele operaţionale ale lecţiei:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:

O1 - sǎ identifice mărimile care apar într-o problemă;

O2 - să recunoască o situaţie de proporţionalitate directă între două mărimi;

O3 - sǎ afle termenul necunoscut al unei proporţii;

O4 - să rezolve probleme practice cu mărimi direct proporţionale utilizând regula de trei simplă.

Mijloace şi strategii didactice

1. Materiale suport: tabla, creta, caiete, fişe de lucru


2. Metode: conversaţia, învăţarea prin descoperire, exerciţiul,explicația.
3. Forme de evaluare: conversaţia orală, observarea sistematica, tema de lucru in clasa
4. Forme de organizare a activităţii: frontal, individual
5. Bibliografie:
6. Bibliografie:,
 Manual pentru clasa a VI-a, autori:Ion Petrica, Victor Balseanu, Ioroslav Chebici, Editura Petrion
 Culegere de probleme de matematică clasa a VI- a – Dan Zaharia , Maria Zaharia, Editura Paralela 45.
 www.mateinfo.ro, www.mate30.lx.ro, www.didactic.ro
Etapele lecţiei
1. Moment organizatoric
2. Captarea atenţiei
3. Reactualizarea cunostintelor
4. Anuntarea temei si a obiectivelor
5. Predare (asimilarea) noilor cunostinte
6. Fixarea cunostintelor si asigurarea feedback-ului
7. Incheierea lecției

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
ETAPA OB. CONŢINUTUL METODE FORME DE
ORGANIZARE

Moment Se pun absenţele, elevii îşi pregătesc materialele Conversaţia frontal


organizatoric Se asigură o atmosferă adecvată pentru buna desfăşurare a orei;

(2 min)

Captarea Tema se verifică cantitativ şi calitativ (prin citirea rezultatelor) Conversaţia frontal
atenției
individual
(2 min)

Reactualizarea Frontal se vor pune intrebari menite sa reaminteasca notiunile din Conversaţia Frontal
lectiile precedente:
cunoştinţelor
O1 - ce este o proporţie;
(5min) O3 Exerciţiul
- câţi termeni are o proporţie şi cum se numesc;
Frontal
- cum se află un termen necunoscut dintr-o proporţie;

- ce este şirul de rapoarte egale;

-când două mărimi sunt direct proporţionale?

-cum se exprimă acest lucru între elementele a două mulţimi?

Anuntarea Scriu titlul pe tablă: Mărimi direct proporţionale. Regula de trei


temei si a
simplă
obiectivelor
(2 min) Anunţ obiectivele lecţiei

Prezentarea Elevii vor primi fişa de lucru pe care o vor rezolva pe caietele lor
(asimilarea) de notiţe (Anexa1) Profesorul monitorizează activitatea fiecărui
noilor elev, observă şi intervine ori de câte ori este nevoie. Pe rând, se
cunoştinţe rezolvă şi la tablă, de câţi mai mulţi elevi exerciţiile propuse.
1. Aflaţi x din proporţiile:
(32 min)
a 5 6 24
=¿ 4 
O4 a) ) 12 b x 18 Conversaţia
2. Dacă numerele 12 şi 10 sunt direct proporţionale cu 6 şi m, atunci
O1
m cu cine este egal?
3. Determinaţi numerele naturale a, b, c ştiind că sunt direct
proporţionale cu 2, 3,5 şi 2a+4b+c = 42.
O3 4. Dacă 5 kg de mere costă 15 lei, atunci 7 kg de mere cât va costa?
Rezolvare:
1.Metoda reducerii la unitate Exerciţiul

15:5=3 (lei-1kg) Frontal


7∙3=21 (lei-7 kg)
Prof. Care sunt mărimile ce apar în această problemă? Sunt aceste

O1 mărimi direct proporţionale? De ce?


2. Metoda de trei simplă
O3 Învăţarea
5kg....................15 lei
prin
7kg.....................x lei
descoperire
5 7 15∙ 7
{5,7} p.d.{15,x} ⇒ = ⇒x= =21 kg
O2 15 x 5
Regula de trei simplă este un procedeu de aflare a unui termen
necunoscut dintr-o mulțime de două numere, care face parte din
alte două mulțimi de două numere, între care există o
proporționalitate directă (sau inversă).
În esenţă aplicarea regulei constă în a afla un termen necunoscut
dintr-o proporţie ( aflarea celei de-a patra proporțională în
condițiile în care cunoaștem trei simple dintre numerele
proporționale).
Elevii care se afirmă, sunt apreciaţi.

Prof. Pentru a putea rezolva asemenea probleme trebuie să respectăm


următorul plan de lucru:
O1 1. Se aşează mărimile de acelaşi fel una sub cealalta;
2. Se stabileşte dacă mărimile sunt direct proporţionale;
3. Se scrie proporţia corespunzătoare şi apoi se află necunoscuta. Conversaţia
O3

b⋅c a b
x= =
a sau cu proporţia c x
O2

Exerciţiul
Se propune elevilor următoarele probleme:

1. Dacă la 180 km un automobil consumă 12 l de benzină, câţi litri va


consuma la 540 km ?

Frontal

180 12 540⋅12 Conversaţia


= ⇒ x= ⇔ x=36
540 x 180
Obs. Dacă distanţa a crescut de 3ori şi consumul a crescut de acelaşi nr.
de ori.

2. Pentru 15m de stofă se plăteşte 750 lei. Cât se plăteşte pentru 5m de


stofă? Exerciţiul
O2

O4

15 750 5⋅750
= ⇒ x= ⇔ x=250
5 x 15 lei

Obs. Dacă nr de metri a scăzut de 3 ori şi costul a scăzut de


acelaşi nr. de ori.

Fixarea
cunostintelor si O2 Pentru asigurarea feetback-ului propun elevilor următoarele fişe de Conversaţia Individual
asigurarea
feedback-ului lucru (anexa2).
O4 Exercițiul
(5 min) Se rezolvă fișa de lucru de către fiecare elev.
Incheierea Profesorul evaluează elevii care au răspuns la lecţie şi au participat Conversaţia Frontal
cât mai activ.
lecţiei (2 min)
Se anunţă tema pentru ora viitoare: fişa de lucru ex. ramase
nerezolvate.
Elevii sunt atenţi la aprecierile făcute de către profesor si notează
tema pentru ora viitoare.
Anexa1

1. Aflaţi x din proporţiile:


a 5 6 24
=¿ 4 
a. a) 12 b) x 18
2. Dacă numerele 12 şi 10 sunt direct proporţionale cu 6 şi m, atunci m cu cine este egal?
3. Determinaţi numerele naturale a, b, c ştiind că sunt direct proporţionale cu 2, 3, 5 şi 2a+4b+c =
42.
4. Dacă 5 kg de mere costă 15 lei, atunci 7 kg de mere cât va costa?

REGULA DE TREI SIMPLĂ

plan de lucru:

I. Se aşează mărimile de acelaşi fel una sub cealalta;


II. Se stabileşte dacă mărimile sunt direct proporţionale;
III. Se scrie proporţia corespunzătoare şi apoi se află necunoscuta.

1. Dacă la 180 km un automobil consumă 12 l de benzină, câţi litri va consuma la 540 km ?


2. Pentru 15m de stofă se plăteşte 750 lei. Cât se plăteşte pentru 5m de stofă?
3. Din 90 kg de grau se obtin 60 kg de faina. Din cate kg de grau se obtin 50 kg de faina?
4. Un şofer parcurge în 8 luni 10000km, cu o viteză constantă. Câte ore va parcurge şoferul
într-un an, dacă merge cu aceeaşi viteză?
5. Din 10 l de lapte se obtin 2,7 kg smantana. Din cati litri de lapte se obtin 8,1 kg
smantana?
6. Dacă 5 kg de pere costa 7, 5 lei , cat costa 9 kg pere?
7. Din 200 kg de grau se obtin 175 kg faina. Aflati cantitatea de grau necesara pentru a
obtine 525 kg faina. Cate kg de faina se obtin din 100 kg grau?
8. Din 2,8 kg caise, bunica a făcut 7 borcane cu gem. Câte borcane să pregătească ea acum
dacă a pus la fiert 2 kg de caise?
9. Pentru a vopsi 1200 m2 de perete avem nevoie de 4 bidoane de vopsea. De câtă vopsea
avem nevoie pentru 6000 m2 de perete?
10. La fabrica de becuri controlorul găseşte la 200 becuri verificate 18 defecte. Câte becuri
defecte poate găsi controlorul la un lot de 2200 de becuri?
11. Din 16 kg de apă de mare se obţin 400 g de sare. Ce cantitate de apă de mare este
necesară pentru a obţine 750 g de sare?
12. Pentru a combate febra unui copil cu greutatea de 28 kg, medicul prescrie 420mg de
Tylenol. Ce cantitate va prescrie medicul pentru un copil cu greutatea de 35 kg?
13. Dacã 12 muncitori sapă 15 metri de sant pe zi, aflaţi cu căţi muncitori trebuie
suplimentată echipa pentru ca în acelaţi timp sa fie sapaţi 75 m de şanţ. (Fiecare
muncitor lucrează la fel).
Rapoarte , proporţii şi procente. Mărimi direct proporţionale

2 20
=
5 15 2 x +1 7
= 1 x x 0,2
= 5 8 =
1. Aflati x din proportiiile : a) 7 x b) b) 5 c) 0,2 0 , 01

x
11=
d) 2
4 2
2. Pornind de la proporţia = formaţi două proporţii derivate.
8 4
3. Intr-o clasa sunt 10 fete, ceea ce reprezinta 40% din toti elevii clasei. Cati elevi sunt in
clasa?
4. Pretul unui obiect este de 300 lei.
5. Calculati noul pret daca obiectul se scumpeste cu 20%.
6. Calculati noul pret daca obiectul se iefteneste cu 20%.
7. Aflati 3 numere naturale știind ca suma lor este 48 si sunt direct proportionale cu
numerele 4,5,7.
8. Laturile unui dreptunghi sunt proporţionale cu numerele 3 şi 4. Dacă perimetrul
dreptunghiului este 56 cm, aflaţi lungimile laturilor dreptunghiului.
9. Sa se afle numerele x, y, z ştiind ca sunt direct proportionale cu 2,5,7 si produsul lor este
560.
10. Suma a trei numere naturale este 180. Aflaţi numerele ştiind că sunt direct proporţionale
cu 2, 3 si 4.
11. Determinati numerele x, y si z stiind ca sunt direct proportionale cu 2, 5 si 7 si
x + 5y + 7z = 760.
12. Pentru munca depusă, patru muncitori au primit împreuna 1330 lei. Ce sumă
revine fiecăruia , dacă primul a lucrat 4 zile, al doilea 7 zile, al treilea 13 zile, iar al
patrulea 11 zile? (Fiecare zi de lucru s-a plătit la fel).
Anexa 2

Numele si prenumele………………………………………..

Dacă 30 de caiete costă 45 lei , cat costă 8 caiete?

Rezolvare:

Numele si prenumele…………………………………………

Dacă 50 de caiete costă 75 lei , cat costă 10 caiete?

Rezolvare:

Numele si prenumele………………………………………..

Dacă 60 de caiete costă 80 lei , cat costă 15 caiete?


Rezolvare:

S-ar putea să vă placă și