Sunteți pe pagina 1din 3

Universitatea din Piteti - Facultatea de tiine ale Educaiei

Pedagogia nvmntului primar i precolar


Student: Tlpig Maria Laura, anul III

PROIECT DE LECIE
DATA: 24 martie 2015
CLASA: a III-a
ARIA CURRICULAR: Arte i Tehnologii
OBIECTUL DE NVMNT: Arte vizuale i abiliti practice
UNITATEA DE NVARE: Activiti cu materiale sintetice hrtia
SUBIECTUL LECIEI: Cuibul de barz - Colaj
TIPUL LECIEI:

Formarea de priceperi i deprinderi.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 - s aplice tehnicile de lucru adecvate realizrii temei (tiere, lipire, asamblare);
O2 - s decupeze dup contur elementele necesare realizrii lucrrii;
O3 - s asambleze corect prile componente pentru obinerea unui colaj (ram,
imaginea tabloului) ;
O4 - s realizeze produsul final n funcie de cerinele formulate;
O5 - S aprecieze obiectiv lucrarea sa i pe cele ale colegilor.
STRATEGIA DIDACTIC :
Metodologia didactic: demonstraia, conversaia, observaia, explicaia, exerciiul, activitatea pe perechi, aprecierea verbal, analiza
produsului finit;
Mijloace de nvare: barza ca model, cartonul pe care se printeaza conturul ca model, foarfece, lipici, hrtie glasat, scobitori, fire de
a.
Forme de organizare : frontal, individual.
Tipul leciei: Formarea de priceperi i deprinderi.

Demersul didactic
Nr.crt. Momentele lectiei

Obiectivele
operationale

Continuturile esentializate ale lectiei

Strategia didactica

Metoda
de
evaluare

1.

Momentul
organizatoric

Se creeaz condiiile necesare desfurrii optime a lectiei.


i rog pe elevi s i scoat pe banci materialele necesare pentru
a confeciona barza.

2.

Reactualizarea
cuntintelor
anterioare

Mai inei minte ce ai lucrat ora trecut?


mi putei povesti despre lucrarea de ora trecut i ce materiale
ai folosit?

Conversaia,
frontal

Oral

3.

Anunarea temei
i a obiectivelor

i anun pe copii c astzi vom decupa dup contur (linia


continu), vom nva s aplicm tehnicile de lucru adecvate n
realizarea temei (tiere, lipire, asamblare)

Practic

4.

Captarea ateniei

Le art copiior barza facut de mine ca model, dar i ablonul


dup care o s lucrm.

Expunere,
Barza
frontal

5.

Dirijarea nvrii
O1

O2

O3

Astzi, la ora de abiliti practice, vom realiza o lucrare cu titlul


Explicaia,
Cuibul de Barz, n care vom folosi diverse materiale. Prezint
Demonstraia,
elevilor barza model i mpart prin clas ablonul dup care
Frontal,
vom lucra.
Cartoane colorate
-Ce fel de materiale s-au folosit n realizarea lucrrii?
pe care se printeaz
Le explic cum trebuie confecionat cuibul de barz,
ablonul
ansamblnd imaginar elementele, i voi pune i pe ei s repete
Foarfece, Lipici,
etapele pentru ansamblarea berzei, le art cum s foloseasc
A colorat pentru
corect foarfeca, dup care vom ncepe s lucrm mpreun. n cuib
timp ce lucreaz i supraveghez i i voi ajuta pe cei care
ntmpin dificulti n realizarea lucrrii.

Practic

6.

7.

Obinerea
performanei

O4

Asigurarea
conexiunii inverse
i a transferului
O5

8.

Evaluarea

Dup ce vor termina sarcinile date, copiii vor desena i


completa n caietul de abiliti practice Hora prieteniei

Exerciiul,
Caietul special,
Individual

Scris

Le voi adresa copiilor cteva ntrebri legate de subiectul


leciei de azi.
1. Pe cine ateptm noi s se ntoarc la noi n ar?
2. Care a fost tema leciei de azi?
3. Ce material am utilizat pentru confecionarea cuibului de
barz?
4. Suntei mulumii de lucrarea voastr sau ai mai fi adugat
ceva? Dar de ceea ce a lucrat colegul vostru de banc?

Conversaia,

Oral

La sfritul orei, voi alege de pe fiecare rnd cele mai frumoase


lucrri i le voi expune la panoul clasei. Fac aprecieri orale
asupra modului n care elevii au realizat lucrrile i i felicit pe
cei care au lucrat cel mai frumos.

Conversaia,
Panoul clasei,
Frontal

Frontal

S-ar putea să vă placă și