Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DISCIPLINA:Biologie
PROFESOR: MAZĂRE OTILIA IONELA
CLASA: a VIII-a
DATA: 17.01.2023
TEMA: EREDITATEA SI VARIABILITATEA
TIPUL LECTIEI: Evaluare a cunostiintelor

COMPETENTE GENERALE:
1. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor și a fenomenelor cu instrumente
și metode științifice
2.Comunicarea adecvată în diferite contexte științifice și sociale
3. Rezolvarea unor situații problemă din lumea vie pe baza gândirii logice și a
creativității

COMPETENTE SPECIFICE:
1.1. Analiza critică a informațiilor extrase din texte, filme, tabele, desene, scheme, grafice,
diagrame, utilizate ca surse de informare
1.2. Realizarea unor activități de investigare proiectate independente
2.2. Susținerea argumentată a punctului de vedere, utilizând adecvat terminologia specifică
biologiei
3.1. Rezolvarea unor situații problemă utilizând argumente și modele adecvate

COMPETENTE DERIVATE:
C1 -Definirea evolutiei
C2- Identificarea organismelelor în funcţie de evoluţie
C3–Recunoașterea diferitelor tipuri de dovezi ale evoluţiei
C4– Cunoșterea diferitelor trepte în evoluția omului
C5- Cunoșterea factorilor care au dus la evoluția omului
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: invatarea prin descoperire, investigatia, observatia, comparatia,
MIJLOACE DE INVATAMANT: fise de evaluare
FORME DE ORGANIZARE: individuala
MODALITATI DE EVALUARE: scrisa
BIBLIOGRAFIE;
Aglaia Ionel, Victoria Oiada, Biologie-manual pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas prof. dr. Viorel Lazar, prof. Mariana Nicolae,
Lectia-forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina Biologie, Editura Arves
Didactica Biologiei-teorie si aplicatii
Programa de biologie pentru gimnaziu, clasa a VIII-a
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE ACTIVITATEA FORMA DE
ACTIVITATEA PROFESORULUI EVALUARE
INSTRUIRII ELEVILOR METODE RESURSE ORGANIZA
RE
- notează în catalog elevii absenţi - răspund
Moment - verifică dacă sunt condiţii optime solicitărilor
organizatoric pentru desfăşurarea orei profesorului conversația catalog frontal
- crează un climat cooperant

- prezintă conținutul supus evaluării


- prezintă obiectivele
- sunt atenți la
explicaţiile prof,
Anunțarea temei - primesc testul conversația planul
- distribuie fiecarui elev testul de frontal
și a obiectivelor - cer eventuale explicația recapitulativ
evaluare
lămuriri în cadrul
- face precizări cu privire la tipul
discuției
itemilor folosiți și a baremului de
corectare
Evaluarea - supraveghează elevii pe parcursul - încep rezolvarea observarea testul de
individual proba scrisa
rezolvării fișelor fișei de evaluare sistematică evaluare
Aprecieri -face aprecieri, recomandări cu -ascultă
conversația barem de
generale privire la modul în care s-a frontal
explicația corectare
Concluzii desfășurat activitatea .
Desfășurarea lecției
Nume si prenume…………………………….
Data…………………………………………………..
Clasa a VIII-a
TEST DE EVALUARE

I.Alege raspunsul corect:


(3 0.5p = 1.5p)
1. Totalitatea genelor unui organism se numeste :
a.fenotip
b.genom
c.genotip

2. Este adevărat pentru fenotip:


a. reprezintă totalitatea genelor dintr-un organism
b. reprezintă totalitatea caracterelor observabile
c. nu este rezultatul interacțiunii dintre genotip și mediu

3. Celulele corpului:
a. se mai numesc gameți
b. se mai numesc celule somatice
c . conțin 44 autozomi și 22 heterozomi

II. Asociaza notiunile din prima coloana cu definitiile din a doua


coloana: (3x0.5p=1.5p)
1)Gena a)molecula cu structura de dublu-helix
2)Cromozom b)o mica sectiune din ADN
3)ADN c)structura din nucleul celulei care
contine ADN.

III.Noteaza cu A/adevarat sau F/fals enunţurile următoare:


(4x0.5p=2p)
1.Cromozomii sunt dispusi la om in 23 de perechi.
2.Cromozomii monocromatidici sunt alcatuiti din 2 molecule de ADN.
3.Locul unde se incruciseaza cromatidele se numeste centromer.
4.Heterozomii sunt identici la femeie si la barbat.
IV. Completeaza spaţiile punctate:
(8x0.2p=1.6p)
1. Ereditatea este caracteristica organismelor vii de a transmite
caractere, pe baza informaţiei genetice din ADN, de
la .............................la .............................. .
2. Variabilitatea este ……………. vieţuitoarelor de a
se ................................... unele de altele.
3. In celula umana exista…………………….. de cromozomi. Dintre
acestia, 44 de cromozomi se numesc…………………………………. si 2
cromozomi se numesc………………………………………..
4. Cea mai importanta componenta a materialului genetic este
…………………………………….

V. Ordoneaza notiunile de mai jos in ordinea crescatoare a


marimii structurilor pe care le denumesc, de la cea mai mica la cea mai
mare: (7x0.2=1.4p)
Celula, gena, cromozom, organ, nucleu, organism, ADN

VII. Deseneaza un cromozom.


1p

NOTĂ: Se acordă 1 punct din oficiu


Toate subiectele sunt obligatorii
Timp de lucru 50 minute

SUCCES!
BAREM DE CORECTARE SI NOTARE

La exerciţiul 1 se acordă la fiecare răspuns corect câte 0,5 puncte: 1-c, 2-b, 3-b

La exerciţiul 2 se acordă la fiecare răspuns corect câte 0,5 puncte: 1-b; 2-c; 3-a

La exerciţiul 3 se acordă la fiecare răspuns corect câte 0,5 puncte: 1-A, 2-F, 3-A, 4-F

La exerciţiul 4 se acordă la fiecare răspuns corect câte 0,2 puncte.: parinti, urmasi,
capacitatea, deosebi, 46, autozomi, heterozomi, ADN-ul.

La exerciţiul 5 se acordă la fiecare răspuns corect câte 0,2 puncte: ADN, gena, cromozom,
nucleu, celula, organ, organism

Exerciţiul 7: Se acorda 1 p pentru desenul realizat corect.


Din oficiu se acordă 1 punct.
Total: 1.5p +1.5p+2p+1,6p+1.4p+1p++1p oficiu= 10

S-ar putea să vă placă și