Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

Data: 7.10-11.10

Clasa: a VII-a

Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii

Obiect: Anatomie

Unitatea de învăţare: Funcţiile de relaţie: sistemul nervos

Subiect: Măduva spinării

Propunător: Morar Camelia-Ioana

Scopul lecţiei: Cunoaşterea structurii măduvei spinării

Competenţe specifice: 1.1; 1.2; 2.1; 2.2; 3.1; 3.2; 4.1; 4.2; 5.1; 5.2;

Competenţe derivate: C1: localizarea măduvei spinării;

C2: reprezentarea părţilor componente ale măduvei spinării;


C3:descrierea părţilor componente ale măduvei spinării;
Tip de lecţie: Transmiterea şi însuşirea de noi cunoştinţe;

Strategia didactică:

a) Resurse procedurale: explicaţia,conversaţia euristică, modelarea, expunerea, dialogul, demonstraţia, observaţia, descoperirea.
b) Resurse materiale: manual, imagini, planşe, atlas, mulaje.
c) Forma de activitate: frontală, individuală.
Resurse umane: capacitatea elevilor de învăţare: foarte bună;

Conţinutul informaţional: conform programei;

Locul de desfăşurare: cabinetul de biologie:

Bibliografie:

1. Zoe Partin, Luminiţa Logofătu, Cezar Th. Niculescu, Biologie-manual pentru clasa a VII-a, Ed. Corint, Bucureşti, 2008.
2. Atlas de anatomie, Ed. Steaua Nordului, Constanţa, 2007.
3. Atlas de anatomie, Ed. Vox, Bucureşti, 2008.
4. Jelea Stela-Gabriela, “Introducere în studiul didacticii ştiinţelor biologice”, Ed.Universităţii de Nord, Baia Mare, 2010;
5. www.didactic.ro
6. www.edu.ro
Desfăşurarea lecţiei
Nr. a)Metode
b)Mijloace
crt. Etapele lecţiei Cm. Activitatea profesorului Activitatea elevilor c)Forme de organizare Evaluare
1. Momentul -Pregăteşte materialul didactic; -Îşi pregătesc manualele şi caietele
organizatoric -Notează în catalog elevii absenţi şi pentru lecţie.
verifică dacă sunt condiţii optime
pentru desfăşurarea lecţiei.

2. Verificare Prin chestionare orală: Răspund la întrebările profesorului.


cunoştinţelor din
lecţia anterioară

3. Captarea atenţiei - Prezentarea unor imagini din -Sunt atenţi, urmăresc imaginile. a)expunerea,
atlasul de anatomie şi din manual cu -Pun întrebări. modelarea;
neuroni. b)imagini, manual,
atlas;
c)frontală;
4. Prezentarea noului -Scrie pe tablă titlul lecţiei şi prezintă -Notează în caiete titlul lecţiei şi a)expunerea;
conţinut şi a obiectivele pe care elevii trebuie să le urmăresc obiectivele. b)tabla;
sarcinilor de învăţare cunoască la finalul lecţiei. c)frontală;
5. Dirijarea învăţării C1 -Prezintă elevilor imagini, mulaje ale -Sunt atenţi, îşi notează. a) expunere, dialog; Formativă
măduvei spinării. -Urmăresc explicaţiile. b) tabla, manual,
-Notează localizarea măduvei. imagini, mulaje, atlas;
c)frontală.

C2 -Realizează un desen cu ajutorul căruia -Sunt atenţi, îşi notează. a) expunerea, Formativă
prezintă părţile componente ale -Relizează desenul. conversaţia,explicaţia
măduvei spinării. .
b) tabla, desen;
c)frontală
C3 -Descrie părţile componente ale -Notează. a)expunere, Formativă
măduvei spinării. -Urmăresc explicaţiile. modelarea;
-Notează ideile principale. b) tabla, manual,
desen imagini,atlas;
c)frontală;
6. Obţinerea -Inventariază principalele informaţii şi -Răspund la întrebări. a)conversaţia Sumativă
performanţei solicit elevilor să dea răspunsuri rapide, dialogul;
clare, concrete, prin care verifică modul b) tabla;
în care s-au atins obiectivele c)frontal;
7. Asigurarea feed- -Cere elevilor să identifice părţile -Rezolvă cerinţa, identificând a) explicaţie, Sumativă
back-ului componente ale măduvei în fotografia elementele cerute. observaţie, modelare;
din manual. b)manual, atlas,
c)frontal;
8. Asigurarea retenţiei -Cere elevilor să rezolve exerciţiul 10 -Rezolvă exerciţiul. a)exerciţiul, Sumativă
de la pagina 47. observaţia;
b) manual;
c)individuală;

Schiţa tablei
Sistemul nervos-central-măduva spinării

-encefal

-periferic-nervi

-ganglioni nervoşi

Măduva spinării

-localizată în canalul coloanei vertebrale

-are forma unui cilindru uşor turtit antero-posterior.

-diametru aproximativ 1cm.

-alcătuire –substanţă cenuşie-situată central

-alcătuită din corpii neuronilor

-are forma literei H, prezintă două coarne: 2 anterioare, 2 posterioare

-substanţa albă-situată la exterior

-alcătuită din fibre nervoase

-organizată sub formă de cordoane-ascendente-duc informaţii spre encefal

-descendente-duc comenzi către măduvă.

S-ar putea să vă placă și