Sunteți pe pagina 1din 3

Liceul Teoretic “Grigore Gheba” Dumitresti

Profesor: Alina Ciobanu


An scolar: 2021-2022

PROIECT DIDACTIC

Clasa : a-V-a B
Obiectul : Matematică
Subiectul lecţiei : Metoda comparatiei
Tipul lecţiei : Lectie de transmitere si insusire de noi cunostinte.

Conpetenţe generale :
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în
care au fost definite.
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în
enunţuri matematice.
3. Utilizarea algoritmilor şi conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau
globală a unei situaţii concrete.
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii
concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora.
5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţi problema.

Competenţe specifice :
1. Identificarea numerelor naturale in contexte variate.
2. Efectuarea de calcule cu numere naturale folosind operatiile aritmetice si proprietatile
acestora.
3. Exprimarea in limbaj matematic a unor proprietati referitoare la comparari, aproximari,
estimari si ale operatiilor cu numere naturale.
4. Modelarea matematica, folosind numere naturale, a unei situatii date, rezolvarea problemei
obtinute prin metode aritmetice si interpretarea rezultatului.
5. Modelarea unor probleme practice utilizand metode aritmetice (metoda reducerii la unitate,
metoda comparatiei, metoda figurativa, metoda mersului invers, metoda falsei ipoteze, etc.)
Strategia didactică: activ-participativă.
 Metode şi procedee didactice : conversaţia euristică, exerciţiul, munca
independentă.
 Material didactic utilizat : manual, culegere.
 Tipuri de actităţi : frontală şi individuală.
 Procedee de evaluare: analiza răspunsurilor, observarea sistematică a
atenţiei, verificarea cantitativă si calitativă a temei.

Scenariu didactic:
I.Moment organizatoric:
Verificarea prezentei elevilor şi notarea absenţelor (dacă sunt) in catalog;
Asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfăşurare a orei.
II.Captarea atenţiei:
Verificarea temei elevilor prin sondaj folosind dialogul profesor-elev; elev-elev, prin
confruntarea rezultatelor (in cazul in care apar diferente se rezolvă exerciţiile la tablă ).
III.Informarea elevilor asupra obiectivelor lecţiei:
Se anunţă şi se scrie pe tablă titlul lecţiei:
Metoda comparatiei
IV. Prezentare de material :
Profesorul propune urmatoarea problema:
Ionel a cumparat 4 caiete si 2 creioane, pentru care a platit 14 lei. Maria a cumparat 5
caiete si 4 creioane, pentru care a platit 19 lei. Cat costa un caiet? Dar un creion?
Rezolvare:
I. Extragerea datelor problemei.
Asezarea in coloane a cantitatilor de acelasi fel si compararea lor.
Identificarea cerintei.
Ionel: 4 caiete........2creioane........14lei
Maria: 5caiete........4creioane........19lei
1caiet? 1creion?
II. Obtinerea unor cantitati egale (egalarea numarului de creioane prin inmultirea cu 2 a
cantitatilor din primul sir de date).
4 caiete........2creioane........14lei /*2
5caiete........4creioane........19lei
8caiete........4creioane........28lei
5caiete........4creioane........19lei
III. Efectuarea diferentelor
3caiete................................9lei
IV. Calcularea preturilor cerute.
1caiet: 9lei : 3 = 3lei
4caiete: 3lei * 4 = 12lei
2creioane: 14lei – 12lei = 2lei
1creion: 2lei : 2 = 1leu
V. Scrierea si verificarea raspunsului.
R 1caiet: 3lei; 1creion: 1leu.
V 5 * 3lei + 4 * 1leu = 15lei + 4lei = 19lei.
Se propun spre rezolvare exerciţiile din manual (pag.53ex1-5).
V. Consolidarea cunostinţelor şi asigurarea feed-back-ului :
.Pe parcursul rezolvării exerciţiilor, profesorul intervine cu întrebări ,adresate atât elevilor de la
tablă, cât şi celor din clasă, pentru a se clarifica demersul rezolvării.
VI. Tema pentru acasă :
Se vor propune spre rezolvare ca temă pentru acasă exercitiile 1-5 pagina 49 din culegere.
VII. Aprecieri:
Se notează elevii care s-au evidenţiat în timpul orei.

S-ar putea să vă placă și