Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATE GENERALE :
 Clasa : a V-a A
 Durata : 45 min.
 Aria curriculară : LIMBĂ ŞI COMUNICARE
 Disciplina : LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
 Subiectul : ,, DOMNU TRANDAFIR’’ – Mihail Sadoveanu
 Tipul lecţiei : Consolidare şi fixare de cunoştinţe
 Propunător : NATALIA MIHALCEA
 Unitatea şcolară : Grupul Şcolar Ciorani
 An şcolar : 2006-2007
 Obiective cadru :
 Dezvoltarea capacităţii receptare a mesajului oral.
 Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală
 Obiective operaţionale :
- O1 – să definească procedeul de caracterizare a personajului şi să precizeze mijloacele acestui procedeu;
- O2 – să identifice citate reprezentative;
- O3 – să identifice modul de expunere şi figurile de stil;
- O4 – să-şi formeze deprinderea de a lucra în echipă;
- O5 – să stabilească trăsăturile caracteristice ale personajului principal.
 Strategii didactice :
o Metode şi procedee : - conversaţia;
- lucrul pe echipe;
- învăţarea prin descoperire;
- exerciţiul;
- concursul;
- ciorchinele.
o Formă de organizare : - activitate frontală;
- activitate pe echipe.
o Material didactic : - cretă colorată;
- creioane colorate;
- coli A4 albe.

 Bibliografie :
 ,,Lecturile copilăriei’’-prof. Lucica Lupaşcu
 ,,Să dezlegăm tainele textelor literare’’- Carmen Iordăchescu
 Anexe :
o Ciorchinele;

DESFĂŞURAREA LECŢIEI :

Nr.
crt. Etapele lecţiei Activitatea propunătorului Activitatea elevilor Metode

1. Moment Profesorul notează absenţii şi organizează Elevii numesc absenţii şi se Conversaţia -


organizatoric clasa pentru desfăşurarea orei în bune condiţii. pregătesc pentru lecţie. frontal
2. Captarea şi Profesorul scrie pe tablă citatul din ,,Anii de Elevii copiază citatul în caiete Tehnica audio-
orientarea atenţiei ucenicie’’ de M. Sadoveanu şi discută cu şi participă la discuţie. vizuală - frontal
elevii circumstanţele care au condus la
scrierea povestirii de studiat, sub formă de
scrisoare.

3. Verificarea temei Profesorul numeşte elevii care vor povesti Elevii vor povesti naraţiunea Povestirea -
pentru acasă naraţiunea ,,Domnu Trandafir’’, integral şi, pe şi vor realiza planul simplu de individual
fragmente, selectiv. idei.

4. Informarea Profesorul scrie titlul pe tablă şi le comunică Elevii scriu şi ei titlul lecţiei în Frontal
elevilor cu privire elevilor obiectivele lecţiei de astăzi. caiete.
la titlul lecţiei şi
obiectivele
urmărite

5. Prezentarea Profesorul scrie pe tablă ( în centru) sintagma Elevii completează cu diferite Invăţarea prin
materialului stimul caracterizarea personajului dirijindu-i pe culori, pagina albă, după descoperire –
şi dirijarea elevi să completeze spaţiile din dreptul modelul de la tablă. frontal
învăţării săgeţilor trasate de la aceasta.(tipuri de Ciorchinele
caracterizare, citate caracterizatoare, figuri de
stil, trăsături fizice şi morale)

6. Asigurarea feet- Profesorul cere elevilor să dea exemple de alte Elevii răspund, dând diverse Exerciţilu -
back-ului figuri de stil: comparaţii, epitete, regăsite în exemple. frontal
citatele caracterizatoare, şi să precizeze
trăsătura fizică sau de caracter care reiese în
urma analizării citatelor evidenţiate.

Nr. Etapele lecţiei Activitatea propunătorului Activitatea elevilor Metode


crt.

7. Obţinerea Profesorul citeşte câteva rânduri din Elevii ascultă cu atenţie. Lucrul pe
performanţei naraţiunea ,,Bunica’’ de B. Şt. Delavrancea, Elevii se consultă şi răspund. echipe;
pentru ca elevii să recunoască sintagmele de Elevii decid care echipă a concursul
caracterizare directă şi indirectă. Clasa este câştigat, în funcţie de prestaţia
împărţită în trei, însămânţându-se astfel ideea lor.
unei competiţii.

8. Evaluarea Profesorul notează elevii care s-au remarcat Individual


performanţei în mod deosebit, şi face aprecieri,
încurajându-i pe cei care au avut o prestaţie
mai puţin mulţumitoare.

9. Tema pentru acasă Profesorul le cere elevilor să-şi noteze ca temă Elevii îşi notează tema în
pentru acasă efectuarea unei compuneri cu caiete.
titlul :,,Caracterizarea colegului de bancă’’
CARACTERIZAREA PERSONAJULUI LITERAR

CARACTERIZAREA DIRECTĂ CARACTERIZAREA INDIRECTĂ

-DE AUTOR; -DE PERSONAJE; -AUTOCARACTERIZARE

,,Era foarte gospodăros şi-i plăcea să se facă fiecare lucru cu rânduială.’’

,,Nu, Domnu nostru nu ne-a învăţat niciodată din pricină că se temea de cei mari.’’
-epitet

-LIMBAJ; -COMPORTAMENT; -GESTURI; -VESTIMENTAŢIE; -GÂNDURI;

,,-Mulţumim dumnilorvoastră!’’

,,..ne dăruia de gustare câte două (pere) la începutul fiecărei vacanţe.’’

,,Când ne învăţa cum să spunem poeziile eroice, vorbea tare şi înălţa în sus braţul drept.’’

-generos; -darnic,bun; -patriot.

S-ar putea să vă placă și