Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Unitatea scolara:GR. SCOLAR AGRICOL MIHAIL KOGALNICEANU,


MIROSLAVA, IASI
Clasa:X-a
Prof.: Amarie Luisa
Obiectul: Literatura romn
Subiectul: Ion Pillat Aci sosi pe vremuri
Tipul leciei: de receptare a textului liric
Competente generale vizate:Folosirea instrumentelor de analiza tematica,
structurala si stilistica in receptarea diferitelor texte literare si neliterare
Competente specifice:Identificarea si analiza elementelor de compozitie si
de limbaj in textul poetic;
Obiective operaionale:
Elevii vor fi capabili la sfritul leciei:
a) cognitive:
- s ncadreze poezia n volumul si creatia poetului;
- s citeasc expresiv poezia;
-sa interpreteze titlul poeziei;
- s identifice tema si motivele poeziei;
- s stabileasca structura poeziei, identificand
paralelismul;
- s interpreteze metaforele constitutive, decodand
mesajul textului poetic;
- sincadreze poezia in sfera de influenta a
traditionalismului;
- s caracterizeze prozodia.
b) afective:
- s integreze mesajul poeziei n sistemul propriu de
valori;
- s-i dezvolte gustul pentru frumos i lectur,
manifestnd dorina de a mai citi i alte versuri de Ion Pillat;
- sa-si dezvolte interesul si afectivitatea pentru
receptarea poeziei;
-sa dovedeasca discernamant in judecata estetica.
Resurse educaionale: manualul; capacitatile normale de nvare a
elevilor; o ora scolara;
Strategia didactic:
a Metode i procedee: expunerea, lectura sensibilizatoare, conversaia
didactic, observatia,nvarea prin descoperire, ciorchinele, jurnalul
cu dubla intrare, votati un citat
b Forme de organizare a activitii elevilor: frontal., individuala, pe
grupe;
c Mijloace de nvmnt: manualul; Ion Pillat Pe Arge n sus
d Material bibliografic: :Emanuela Ilie-Didactica literaturii
romane,Polirom,2006
Constantin Parfene: Literatura n coal E.D.P. ,
Bucureti, 1977
Crenguta-Lacramioara Oprea-Strategii didactice
interactive,Ed.Did.si Ped., 2008

Desfurarea activitii
- Moment organizatoric: organizarea clasei, notarea absenilor.
- Verificarea temei i a leciei anterioare.
I Captarea ateniei elevilor
Trecerea timpului a fost ntotdeauna motiv de inspiraie poetic pentru
poei i scriitori: de la Miron Costin (Viaa lumii), pn la Mihai Eminescu,
Blaga, Arghezi etc. Pillat l valorific i el ntr-un mod original. Vom vedea
astzi cum apare aceast tem in una dintre creatiile poetului nostru.
II Enunul obiectivelor
Se enuntaobiectivele.
III Actualizarea cunotinelor anterioare ale elevilor
Se actualizeaz cunotinele despre etapa tradiionalist a creaiei lui Ion
Pillat.,trasaturile traditionalismului.
IV Conducerea nvrii i obinerea performanelor
Profesorul rezum linia poetic general din volumul Pe Arge in sus.
Volumul se nscrie n etapa tradiionalist. Lirismul su provine din trirea
sentimentului timpului, cu note elegiace rafinate. Tema destinului devine
prilej de meditaie poetic, nostalgic, dar senin.
Din acest volum face parte i poemul Aci sosi pe vremuri.
*Ciorchinele: pornind de la cuvantul vremuri
*Votati un citat despre TIMP(anexa 2)
Vreme trece, vreme vine/Toate-s vechi si noua toate (M. Eminescu)
Timpul e zeul bland. ( Sofocle-Electra)
Timpul e o fiar care are nesfrita rbdare de a nghii totul.(Octavian
Paler)
Timpul nu se masoara decit dupa emotiile care il strabat.( Edouard
Estaunie)
Timpul este prea lent pentru cei care asteapta,prea iute pt cei care se
tem, prea lung pentru cei care se plang,prea scurt pentru cei care
sarbatoresc,dar, pentru cei ce iubesc, timpul este o
eternitate.(Shakespeare)
Se zice ca timpul trece,timpul nu trece niciodata,noi trecem prin
timp.(Garabet Ibraileanu)
*Se realizeaz lectura expresiv a poeziei.
Ce stare de spirit induc versurile?
*Interpretati titlul poeziei.
Titlul fixeaza cadrul spatio-temporal al
iubirii-mitic, nedefinit:adverbul de loc aci cu forma regionala, si loc.
adverbiala de timppe vremuriapar in aceeasi propozitie,
suprapunand,parca, trecutul cu prezentul(apropierea pana la identificare).
*Identificati tema poeziei.
-tema de suprafata-evocarea trecutului
-tema de profunzime:meditatia asupra trecerii
ireversibile a timpului-fugit irreparabile
tempus ;ciclicitatea timpului
-Motive: clopotul, biblioteca
*Stabiliti structura, compozitia textului liric.
-compozitional:19 distihuri, un vers final, liber,
avand rol de laitmotiv

-dubla coordonata temporala ce imparte textul


liric:trecut si prezent-ii corespund cele doua povesti de iubire,desfasurate
in acelasi cadru, ce ilustreaza ciclicitatea vietii, a iubirii.
-distihurile sunt organizate in mai multe secvente:
*Decupati din text urmatoarele secvente(lucru pe echipe):
Grupa 1:incipitul, epilogul/finalul poemului
Grupa 2:evocarea iubirii de ieri a bunicilor;
Grupa 3:meditatia asupra vremii, a efemeritatii;
Grupa 4:iubirea de acum
Textul e construit pe baza unor elemente de simetrie si de opozitie.
*Se distribuie elevilor fise cu sarcini delucru, pe echipe:
Grupa 1-comentarea incipitului
Concluzia:Casa amintirii e spatiul mitic,in afara timpului, spatiul
rememorarii nostalgice a trecutului;elementele asociate-obloane,
pridvor,paienjeni, poarta, zavor sugereaza degradarea, trecerea
timpului ,dar si ideea de spatiu privilegiat, greu accesibil, ( zabrelira) ,
care poate reinvia trecutul in amintire.Clopotul insoteste cu sunetul sau
cele doua povesti de dragoste, sugerand repetabilitatea existentei umane.
Grupa 2-identificarea elementelor diferite din cele doua
povesti de iubire
Concluzia: Lumea de altadata e o lume idilica (casa, berlina, crinolina, Le
lac,Sburatorul,codrul,plopii,luna etc.), o dragoste romantica, cu plimbari sub
clar de luna, indragostitii traind sentimentul ca , prin iubire, devin
eterni.Prezentul:berlina
inlocuita
de
trasura,crinolina
de
pasul
subtire,starea romantica de indragostit e perceputa altfel, (prea naiv,
simbolist),alti poeti, alta atitudine-ironia, autoironia poetului.
Grupa 3-meditatia asupra timpului, a efemeritatii umane
Concluzii:Vremea schimba, transforma , afectand chipurile, ce se recunosc
doar in portretele vechi, care pastreaza imaginile de odinioara, caci trupul
le-a tradat demult.Verbele la perfect simplu sugereaza rapiditatea
gesturilor sau repetabilitatea lor, sustinind narativitatea iubirii de
odinioara.Gerunziul sustine caracterul etern al sentimentului(privind,
zambind).Verbele la timpul prezent insotesc meditatia pe tema trecerii
timpului(te vezi, te recunosti, uita, nu poti) sau ilustreaza permanenta
sentimentului de iubire( vii, calci, tragic).Intre prezent si trecut e o
continuitate, sugerand repetabilitatea, ciclicitatea existentei umane.
Grupa4-identificarea elementelor comune din cele doua
povesti de iubire
Concluzii:Prezentul a pierdut din farmec, desi nepotii repeta gesturile
bunicilor peste timp: acelasi loc al intalnirii, acelasi drum, acelasi clopot,
acelasi ritual al iubirii,recitarea de versuri.
*Identificati elementele care fac posibila incadrarea poeziei in
traditionalism.
-meditatia nostalgica asupra trecerii timpului, sentimentul
elegiac,lirismul subiectiv,prozodia clasica(rima imperecheata, ritm iambic).
5. Evaluarea formativa
*Jurnalul cu dubla intrare:alegeti un distih si motivati alegerea lui,
raportandu-l la tema poeziei.
6. Asigurarea feedback-ului

Se face pe parcursul invatarii, prin aprecieri verbale,vizand participarea


elevilor, calitatea exemplelor si a argumentatiei, claritatea si
corectitudinea exprimarii.
7. Asigurarea retentiei si a transferului
Redactati un eseu de o pagina in care sa comentati semnificatia poeziei
prin raportare la citatul votat de voi.

ANEXA 1
*Decupati din text urmatoarele secvente(lucru pe echipe):
Grupa 1:incipitul, epilogul/finalul poemului
Grupa 2:evocarea iubirii de ieri a bunicilor;
Grupa 3:meditatia asupra vremii, a efemeritatii;
Grupa 4:iubirea de acum
Grupa 1-comentarea incipitului
1.Ce reprezinta casa amintirii?
-spatiul rememorarii nostalgice a trecutulu;,
- spatiu mitic, in afara timpului, inaccesibil celor neinitiati,
pt ca e ascuns de oboane, poarta, zavor
-un loc al trecutului(casa amintirii);
-un loc al unui prezent inert(hornul nu mai trage alene
din ciubuc)
2.Care sunt elementele asociate casei si ce rol au ele?
3.Clopotul care sunade nunta sau de moarte are rolul de :
- a introduce o nota grava in tabloul senin al idilei( de ieri
sau de azi);
-a sugera contemplarea trecerii ireversibile a
timpului(tema poemului);
-a sublinia fragilitatea sentimentelor umane in fata
trecerii timpului;
-a sugera repetabilitatea existentei umane? Argumentati
alegerea voastra.
Grupa 2-identificarea elementelor diferite din cele doua povesti de iubire
1.Reconstituiti universul de altadata din elementele oferite de versuri.
2.Precizati elementele diferite, de opozitie din cele doua povesti,urmarind:recuzita
-preferintele

literare

-stari de spirit perspecticva


3.Explicati versul:Dar ei, in clipa asta, credeau c-o sa ramanaDe ce
acest vers nu se reia si in povestea de acum?
Grupa 3-meditatia asupra timpului, a efemeritatii umane

1.Discutati
semnificatia
versurilor
intermediare
pornind
de
la
simbolulvremea.
2. Identificati timpurile verbale asociate evocarii celor doua povesti de
iubire si comentati semnificatia lor.
3.Credeti ca intre prezent si trecut este o ruptura sau o continuitate?
Observati, in acest sens, si alunecarea timpurilor verbale dinspre prezent
spre trecut in povestea a doua.
Grupa4-identificarea elementelor comune din cele doua povesti de iubire
1.Reconstituiti imaginea prezentului din elementele oferite de textul
poetic.
2.Precizati elementele comune din cele doua povesti de iubire.
3.Interpretati simbolul berzei, element comun, tinand cont de sugestia lui
Jean Chevalier:pasare de bun augur, simbol de pietate filiala, dar si
simbol al fidelitatii, al devotiunii.
Anexa 2
Votati un citat:
Vreme trece, vreme vine/Toate-s vechi si noua toate (M. Eminescu)
Timpul e zeul bland. ( Sofocle-Electra)
Timpul e o fiar care are nesfrita rbdare de a nghii totul.(Octavian
Paler)
Timpul nu se masoara decit dupa emotiile care il strabat.( Edouard
Estaunie)
Timpul este prea lent pentru cei care asteapta,prea iute pt cei care se
tem, prea lung pentru cei care se plang,prea scurt pentru cei care
sarbatoresc,dar, pentru cei ce iubesc, timpul este o
eternitate.(Shakespeare)
Se zice ca timpul trece,timpul nu trece niciodata,noi trecem prin
timp.(Garabet Ibraileanu)

S-ar putea să vă placă și