Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecie

INSTITUIA DE NVMNT: Grup colar Tudor Tnsescu Timioara


DATA: 14.10.2008
CLASA: a XIII-a H Rut progresiv
PROFESOR: Ilincar Valerica
OBIECTUL: Limba i literatura romn
SUBIECTUL: Tradiionalism i modernism n perioada interbelic
TIPUL LECIEI: Verificare de cunotine
COMPETENE:
Generale: Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n diferite situaii de comunicare;
Specifice: Analiza unor curente culturale/literare n raport cu contextul istoric, social- politic
n care acestea au aprut;
OBIECTIVE:
a) Cognitive: la sfritul leciei toi elevii vor trebui:
O1: s defineasc termenii de modernsim i tradiionalism;
O2: s gseasc noiunile cheie din cuprinsul textelor lacunare;
O3: s enumere trsturile fiecrui concept pus n discuie;
O4: s precizeze reprezentanii fiecrui curent cultural/literar;
b) Afective:
- s i cultive plcerea de a citi i gustul estetic n domeniul literaturii;
- s stimuleze gndirea autonom, reflexiv i critic, prin lectura textelor;
RESURSE EDUCAIONALE:
a) Capacitile de receptare ale elevilor;
b) Timpul: 50 minute.
METODE I PROCEDEE: conversaia catihetic, explicaia, nvarea prin descoperire,
problematizarea, analiza de text, discuia frontal, observaia.
MIJLOACE: tabla, instrumente de scris, fie de munca independenta, portofoliile elevilor
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII ELEVILOR:
- Activitate frontal;
- Activitate independent;
LOCUL DE DESFURARE A LECIEI :
- sala de clas
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Programa de limba i literatura romana pentru clasele IX XII;
- Dumitrescu, Daniela, Nanghelache Maria, Limba i literatura romn n teste de
evaluare clasele IX- XII; Editura Paralele 45
- Baciu Got, Mioria, Limba i literatura romn, Editura Corint, Bucureti, 2006
- Capot, Teodor, Manilici, Clin, Limba i literatura romn, Editura Pro Vita,
Cluj-Napoca, 2001
- Petra, Irina, Teoria literaturii, Editura Biblioteca Apostrof, Cluj- Napoca, 2002
- Parfene, C., Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal. Ghid teoreticoaplicativ, Iai, Ed. Polirom, 1999;

SCENARIUL DESFURRII ACTIVITII DIDACTIC:


Momentele
lectiei

Ob.
Op.

Coninutul
leciei

Strategii didactice

Org.
nv.

Tipul
lectiei
I G C

1. Moment
organizatoric
(2 min)

C1: Salutul,
efectuarea
prezenei,
verificarea
temei

-conversaia, explicaia
Asigurarea climatului de lucru, notarea
absenelor.

2. Evaluare
curent (10
min)

C2:Verificar
ea temei i
reactualizare
a
cunotinelo
r nsuite
anterior

-conversaia, explicaia, exerciiul,


problematizarea
Se reactualizeaz cunotinele referitoare la :
climatul epocii (1918-1944), reviste i curente,
viaa cultural, personalitile reprezentative
pentru tradiionalism i modernism, trsturile
fiecrui curent cultural/ literar.

3. Anunarea
subiectului
leciei i
enunarea
obiectivelor
(1 min)
4. Dirijarea
nvrii (25
min)
5. Aprecieri
(12 min)

O1
O2
O3
O4

C3:
Tradiionalis
m i
modernism
n perioada
interbelic
C4:
Rezolvarea
testelor

-conversaia catihetic
Se anun titlul i obiectivele urmrite n lecie.

-conversaia, explicaia
Se mpart testele i se explic.

-conversaia
Se corecteaz frontal testul i se fac aprecieri
asupra modului n care au rspuns i au lucrat
elevii.

R
E
C
E
P
T
I
V
R
E
C
E
P
T
I
V
R
E
P
R
O
D
U
C
T
I
V

R
E
C
E
P
T
I
V

operaio
nal

receptiv

D
I
R
I
J
A
T

D
I
R
J
A
T

D
I
R
I
J
A
T
d
i
r
i
j
a
t
diri
jat

Evalu
are

Test
1. Care sunt curentele literare n jurul crora s-au purtat polemici n perioada
interbelic?
2. Ce este tradiionalismul?
a.Principalul articol-program al tradiionalismului interbelic este................................i
i aparine efului revistei, care subliniaz c noul smntorism adaug la cele dou
componente ale specificului naional,..................i............................, cea de-a treia,
spiritual,..............................
b. Care sunt principalele reviste n care direcia tradiionalist s-a regsit la nivel
ideatic?
c. Enumerai cinci trsturi ale tradiionalismului.
d.Enumerai patru poei gndiriti.
3. Ce este modernismul?
a. Ce nsemna n secolul al XIX-lea termenul modernism?
b. Care sunt curentele postromantice pe care conceptul de modernism le nsuma la
nceputul secolului al XX-lea?
c. Cum se numete revista i cenaclul cu acelai nume care a jucat n epoc un rol
echivalent cu cel al Junimii i al Convorbirilor literare n veacul al XIX-lea.
d. Numii dou dintre obiectivele gruprii.
e. Care sunt conceptele introduse de Eugen Lovinescu?
f. ................................... a fost preluat dup francezul .................................., psiholog
i sociolog. Analiznd faptele politice i culturale ale civilizaiei romneti, Eugen
Lovinescu consider c modernizarea a nceput dup ptrunderea n rile Romne a
ideilor inovatoare din Europa. Societatea romneasc a ntors spatele
ineriei..............................i, prelund formele ........................a creat premisele
dezvoltrii unui fond modern.
g. Mentorul Sburtorului mai formuleaz ........................................., care propune
schimbul fertil de valori, intrarea n rezonan cu ..........................., acceptarea
elementelor de noutate din literatura european contemporan (de pild anexarea altor
domenii ale cunoaterii-filosofia, psihologia, sociologia, chiar matematica, fizica ori
medicina- discursului literar)
h. Enumerai cinci personaliti din domeniul literaturii care au colaborat la Sburtorul.
i. Dai exemplu de patru direcii pe care trebuiau s se nscrie operele literare dup
opinia lui Lovinescu.
Polemicile, disputele ntre tradiionaliti i moderniti au nsufleit ntreaga epoc,
genernd o adevrat fervoare a rivalitii creatoare. n concluzie, cele dou mari
direcii au fost deopotriv de rodnice i au contribuit ca tendine complementare la
configurarea unei epoci de o importan major n literatura romn.

Barem de corectare i notare


1. tradiionalismul i modernismul (0,o5 X 2 = 0,10 puncte)
2. Tradiionalismul este un curent cultural care, aa cum sugereaz i
numele, preuiete, apr i promoveaz tradiia, perceput ca o nsumare
a valorilor arhaice, tradiionale ale spiritualitii i expuse pericolului
degradrii i eroziunii. (0,20 puncte)
a. Sensul tradiiei, Nichifor Crainic, istoria, folclorul, religiozitatea
(0,20X5= 1 punct)
b. Gndirea, Viaa romneasc, Smntorul (0,10 X 3= 0,30 puncte)
c. Promovarea problematicii ranului
Ideea c mediul citadin este periculos pentru puritatea sufletului
Cultiv universul patriarhal al satului
Pune accent pe etic, etnic, social
Istoria i folclorul sunt principalele izvoare de inspiraie, dar ntr-un mod
exaltat.(0, 20 X 5= 1 punct)
d. Lucian Blaga, Ion Pillat, Vasile Voiculescu, Nichifor Crainic. (0, 10
X 4= 0, 40)
3. Modernismul (termen pus n circulaie de Eugen Lovinescu) promoveaz
imperativul ralierii la valorile civilizaiei i culturii europene, considernd
c perpetuarea modelelor etnice nvechite genereaz o inadmisibil
provincializare i izolare a culturii romneti. (0, 20 puncte)
a. opera literar cu caracter inovator(0, 30 puncte)
b. simbolismul, futurismul, expresionismul, imaginismul, dadaismul,
suprarealismul, ermetismul (0, 20 X5 = 1 punct)
c. Sburtorul (0, 30 puncte)
d. Promovarea tinerilor scriitori; mprimarea unei tendine moderniste
literaturii romne (0, 20 X2 = 0, 40 puncte)
e. Teoria imitaiei i principiul sincronismului (0, 20 X2 = 0, 40
puncte)
f. Teoria imitaiei, Gabriel Tarde, orientale, occidentale, principiul
sincronismului (0, 20 X5 = 1 punct)
g. Principiul sincronismului, spiritul veacului (0, 20 X 2= 0, 40
puncte)
h. Ion Barbu, Camil Petrescu, Tudor Vianu, Ilarie Voronca, George
Clinescu, etc. (0, 20 X5 = 1 punct)
i. Tematica operelor s fie inspirat din viaa citradin, nu din cea
rural; crearea roamnului obiectiv i a romanului de analiz
psihologic; exploatarea orizonturilor interioare (n poezie);
ilustarea n operele literare a unor idei filosofice profunde; (0, 20
X5 = 1 punct)
TOTAL : 9 puncte + 1 oficu= 10 puncte

S-ar putea să vă placă și