Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Şcoala Gimnazială Nr. 2 Moreni


Profesor: Petre Adriana-Roxana
Obiectul: Limba şi literatura română
Clasa: a VIII-a
Data: 03.05.2023
Subiectul lecției: Testul de evaluare
Tipul lecției: verificarea și aprecierea rezultatelor școlare (evaluare sumativă)
Timp alocat: 100’
COMPETENȚE GENERALE:
2.Receptarea textului scris de diverse tipuri

3.Redactarea textului scris de diverse tipuri

4.Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise

Competențe specifice Domenii de conţinut și


Conținuturi asociate
2.1. Evaluarea informațiilor și a intențiilor de
comunicare din texte literare, nonliterare,
continue, discontinue și multimodale
2.2. Compararea a cel puțin două texte sub
aspectul temei, al ideilor şi al structurii
2.3. Argumentarea punctelor de vedere pe
marginea a două sau mai multe texte de
diverse tipuri, având în vedere posibilitatea
unor interpretări multiple
3.1. Redactarea unui text complex, în care să
îşi exprime puncte de vedere argumentate, pe
diverse teme sau cu referire la diverse texte
citite
3.3. Aplicarea constantă a normelor privind
etica redactării pentru crearea unor texte
originale
4.1. Folosirea achizițiilor privind structuri
morfosintactice complexe ale limbii române
literare, pentru înţelegere corectă şi
exprimare nuanţată a intenţiilor comunicative
4.3. Analizarea elementelor de dinamică a
limbii, prin utilizarea achiziţiilor de sintaxă,
morfologie, fonetică, lexic şi semantică prin
raportare la limbile moderne
4.4. Valorificarea relaţiei dintre normă,
abatere şi uz în adecvarea strategiilor
individuale de comunicare
4.5. Dezvoltarea gândirii logice şi analogice

1
(analiză, sinteză, generalizare şi
abstractizare), prin utilizarea deprinderilor de
comunicare corectă în limba română literară,
în procesul de învăţare pe tot parcursul vieţii

Obiective operaționale:
• O1: să identifice timpul și spațiu dintr-un text dat; (corelare cu C.S. 2.1);
• O2: să menționeze tipul de narator (corelare cu C.S. 2.1);
• O3: să identifice personajele din text (corelare cu C.S 2.1, 2.3)
• O4: să înlocuiască sinonimele potrivite (corelare cu C.S. 4.4)
•O5: să recunoască predicatul nominal (corelare cu C.S. 4.1)
•O6: să transforme vorbirea directă în vorbire indirectă (corelare cu C.S. 4.1, 4.4)
•O7: să analizeze morfologic și sintactic subiectul (corelare cu C.S. 4.1, 4.4)
• O8: să redacteze un rezumat (colerare cu C.S 2.2 și 3.1)

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:
A1: exerciții de identificare a reperelor spațio-temporale; (corelare cu O1 și cu c.s 2.1)
A2: exerciții de alegere a variantei corecte (corelare cu C.S. 2.1, 2.4, 4.4 și O2, O4,O5);
A3: exerciții de recunoaștere a tipului de narator (corelare cu O2 și c.s 2.1)
A4: exerciții de identificare a sinonimelor; (corelare cu C.S. 4.4 si O4)
A5: exerciții de analiză gramaticală (corelare cu O7 si C.S. 4.1, 4.4)
A6: exerciții transformare a dialogului în vorbire indirectă (corelare cu C.S.3.1 și 4.2 și O6)
A8: exerciții de redactare (colerare cu C.S 2.2, 3.1 și O8)
STRATEGIA DIDACTICĂ:
INSTRUMENT DE EVALUARE: Testul sumativ
RESURSE
a. PROCEDURALE (metode si procedee): conversația, explicația, exercițiul, evaluarea scrisă
b. MATERIALE (mijloace de învăţământ): testul pentru elevi printat și multiplicat
c. UMANE: 11 elevi ai clasei a VI-a
d. DE TIMP: 100 DE MINUTE
FORMA DE ORGANIZARE: individual
TIPURI DE ITEMI UTILIZAȚI: obiectivi, semiobiectivi, subiectivi

BIBLIOGRAFIE:

 Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, clasele a V-a - a VIII-a, București,
2017.
 www.didactic.ro

2
3
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

4
Nr Etapele lecţiei Conţinutul activităţii Strategia didactică: Evaluare
Crt. resurse

Activitatea Activitatea Timp Procedurale Materiale Forme de


profesorului elevului organizare

1. Moment -asigură ordinea şi - se pregătesc 1` Conversaţia catalogul frontal aprecieri


organizatoric verifică dacă toţi elevii pentru oră. individual verbale
au toate materialele -semnalează
necesare pe absenţii sau
bancă. probleme de
organizare, dacă
este cazul.
2. Captarea se reaminteşte elevilor - sunt atenți la 3` explicația frontal aprecieri
atenţiei faptul că vor fi evaluate explicațiile verbale
cunoştinţele pentru profesorului, cer
Evaluarea Națională eventuale lămuriri
folosind un test de în cadrul discuţiei.
antrenament şi li se
explică obiectivele
propuse.

3. Verificarea - împarte fişele de - rezolvă fişele Exerciţiul fişe de individual proba scrisă
cunoştinţelor evaluare primite 35` Demonstrația evaluare
- supraveghează elevii
pe parcursul rezolvării
testului de antrenament.

4. Tema pentru - comunică elevilor - notează tema 1` Conversaţia caiete frontal aprecieri
acasă tema pentru acasă: pentru acasă verbale

5
Matricea de specificații

Procesul cognitiv Înțelegere Analiză Aplicare Creare


implicat/
Nr. Item
A.1. X

2. X

3. X

4. X

5. X

6. X

7. X

8. X

9. X

B.1 X

2. X

3. X

4. X

5. X

6. X

7. X

8. X

II. X

6
Total: 18 itemi 100p

14p

FIŞA
privind rezultatele la testul de evaluare

Obiectul: Limba şi literatura română


Profesorul: Radu Adriana-Roxana
Clasa: a VI- a Număr elevi prezenţi: 4
Nr.elevi absenți: 2

COMPETENŢE GENERALE:
2.Receptarea textului scris de diverse tipuri

3.Redactarea textului scris de diverse tipuri

4.Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise

REALIZAREA COMPETENŢELOR
Nr. competenţă speci 1 2 3
Nr.elevi care au realizat 2 1 1
Nr. elevi care nu au realizat 2 3 3

APRECIEREA CU NOTE

7
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 Medie
probă
- - 1 - - - 1 1 1 - 4,20

APRECIERI ALE PROFESORULUI ASUPRA REZULTATELOR ŞI PROPUNERI PENTRU


RIDICAREA NIVELULUI DE PREGĂTIRE AL ELEVILOR:

Greșeli frecvente:
- nu citesc cu atenție cerințele și/sau nu le înțeleg;
- dificultǎţi în recunoaşterea unor pǎrţi de vorbire;
- greșeli de punctuație și ortografie;
- dificultăți de exprimare corectă, coerentă, expresivă și adecvată diferitelor tipuri de texte pe
care trebuie să le redacteze.
-dificultăți în realizarea rezumatului;

Măsuri ameliorative:
- exerciții de utilizare corectă a semnelor de ortografie și punctuație;
-exerciții de analiză morfo-sintactică a diferitelor părţi de vorbire;
- povestiri, realizarea fișei de lectură;
- activități de scriere imaginativă care să valorifice creativitatea elevilor;
- lucru diferențiat în clasă/ teme diferențiate.

S-ar putea să vă placă și