Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de lecție

Data:7.03.2024
Clasa: a VIII-a.
Unitatea învățământ: Şcoala Gimnazială Oniceni
Disciplina: Biologie
Unitatea de învățare: Sănătatea omului și a mediului.
Tema: Boli nutriționale
Aria curriculară: Matematică şi ştiinte ale naturii
Profesor: Dencef Cristina (Cora)
Scopul lecției: Scopul lecției îl reprezintă identificarea factorilor care duc la apariția bolilor
nutriționale, cosecințele acestor afecțiuni în organism precum și enumerarea măsurilor de prevenție
Tipul lecției: mixtă
Durata: 50 min
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Analiza critică a informațiilor extrase din texte, filme, tabele, desene, scheme, grafice, diagrame,
utilizatecasurse de informare
2.2. Susținerea argumentată a punctului de vedere, utilizând adecvat terminologia specifică biologiei
3.2. Identificarea de soluții noi/alternative pentru rezolvarea unor situații problemă
4.2. Evaluarea consecințelor propriului comportament asupra sănătății proprii și a stării mediului
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1: să precizeze cauze ale bolilor nutriționale
O2: să identifice măsuri de prevenire a bolilor nutriționale
O3: să descrie alte dezechilibre nutriționale (anorexia, bulimia)
O4: să evalueze riscurile unui comportament nesănătos
Demersul didactic:
Resurse procedurale: - conversația euristică, explicația, observația, problematizarea, metoda „ Ştiu/
Vreau să ştiu / Am învățat”
Resurse materiale: - fişe de lucru, prezentare power-point, film pe baza temei
Forme de organizare: - frontal, pe grupe și individual
Bibliografie:
 Alexandrina Dana Grasu, Jeaina Cîrstoiu – Biologie-manual pentru clasa aVIII-a –ed Litera.
Silvia Olteanu, Iuliana Tanur, Florina Miricel, Ştefania Giersch, Camelia Manea, Elena
Camelia Afrim –Biologie, Ed.Didactica şi Pedagogica
 Naela Costică-Metodica predării biologiei Ed Graphys, 2008
 Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: „Lectia- forma de baza a organizarii
procesului de predare invatare la disciplina Biologie”, Ed. ARVES, 2007.
 Camelia Ureche, Corina Cucu, Metodica predării biologiei, Editura Zedax.

https://wordwall.net/ro/resource/53756507/boli-nutriționale
Nr. Evenimentele Ob. Activitatea profesorului Activitatatea elevului Metode şi Mijloace de Timp Evaluare
crt instruirii oper. procedee instruire alocat
. didactice (min)
1 Organizarea Verifică dacă sunt condiții optime Se pregătesc pentru activitate 1
colectivului pentru desfășurarea lecției
de elevi Notează în catalog elevii absenți
2 Verificarea Se verifică cunoștințele elevilor în Elevii răspund la întrebările Conversația 5 Frontală
cunoştinţelor legătură cu lecția predată adresate de profesor
din lecţia anterior ,,Alergiile și astmul,,
anterioară Se cere acestora să răspundă la câteva
întrebări:
Ce sunt alergiile?
Care sunt simptomele cauzate de
reacțiile alergice?
Cum se clasifică factorii alergeni?
Ce este astmul? Prin ce se
caracterizează?
3 Captarea şi Se cere elevilor să specifice ce ar Elevii emit răspunsuri Conversația Măr 3 Frontală
orientarea prefera să consume în acest moment Braistorming Pungă de
atenţiei Un măr sau o pungă de chipsuri? chipsuri
-are loc o conversație pe baza acestor
alimente
4 Anunţarea Anunță și scrie pe tablă titlul lecției și Notează titlul lecției și Informare Caietul de 1
temei şi a prezintă obiectivele vizate urmăresc obiectivele notițe
obiectivelor
urmărite
5 Prezentarea Pentru predarea noilor cunoștințe se Elevii ascultă și completează 30
noului folosesțe metoda STIU/VREAU SĂ rubrica Conversaţia Prezentare Frontală
conținut ȘTIU/AM ÎNVĂȚAT STIU/ power point

Relizează pe tablă un tabel cu trei VREAU SĂ

coloane ȘTIU/AM Manual


ÎNVĂȚAT film
Se cere elevilor să specifice lucruri
cunoscute de această lecție și se
notează în rubrica STIU
Elevii completează fișa de Fișă de lucru
La rubrica VREAU SĂ SȚIU se
lucru in care identifică cauze, Pe grupe
notează lucrurile necunoscute și care
consecințe, prevenție legate
trezesc inters atunci când aud tema
de boli nutriționale
Pentru a completa rubrica AM
INVĂȚAT cer elevilor să completeze
cu ajutorul manualului fișa de lucru
Conversația
(Anexa nr 1)
Observația
După finalizarea timpului de lucru, se
proiectează un scurt filmulet legat de
După finalizarea fișei elevii Explicația
diabet și obezitate
prezintă modul în care au
Cu ajutorul informațiilor descoperite de
către elevi și a filmulețelor se reușit să rezolve și Fișă de
conturează informațiile legate de corectează eventualele lucru
diabet, obezitate, alte dezechilibre greșeli Pe grupe
nutriționale (cauze, consecințe și
prevenție)
Se cere elevilor să calculeze indicele de Elevii calculează indicele de Problematizarea
masă corporală pentru o persoană de 20 masă corporală și stabilesc în
de ani (Anexa nr.2) ce categorie de greutate se
Se fac discuții pe baza rezultatelor încadrează
obținute
6. Sistematizarea Solicită elevilor să precizeze trei Completează fișa Conversația Fișă de lucru 5
si fixarea măsuri privind prevenirea diabetului Explicația
cunostintelor zaharat în cazul unui elev cu greutate
corporală mare

7. Evaluare Solicită elevilor să răspundă la intrebări Răspund la intrebările din Conversația Videoproiector 3 Orală
folosind aplicația WORDOOL
aplicația WORDOO
Notează elevii care au răspuns la oră și
încurajează elevii timizi
8. Anunţarea Realizați un poster în care să ilustrați Notează tema în caiete Conversația 2 Pe grupe
temei de lucru metode prin care copii și tinerii pot să-
pentru acasă și păstreze greutatea corpului în limite
normale
Anexa nr. 1
Fișă de lucru
Grupa nr.1

Cu ajutorul informațiilor din manual (pag . 74) răspunde la următoarele întrebări:

1. Ce este diabetul zaharat?


2. Enumerați cauzele ce duc la apariția acestuia.
3. Enumerați modalități prin care se previne apariția acestei afecțiuni.

Fișă de lucru
Grupa nr.2

Cu ajutorul informațiilor din manual (pag . 76) răspunde la următoarele întrebări:

1. Ce este obezitatea ?
2. Enumerați cauzele ce duc la apariția acestei boli metabolice
3. Enumerați modalități prin care se previne apariția acestei afecțiuni

Fișă de lucru
Grupa nr.3

Cu ajutorul informațiilor din manual (pag. 81) răspunde la următoarele întrebări:

4. Ce este anorexia?
5. Care sunt factorii de ris ce duc la apariția acestor boli?
6. Care sunt metodele de prevenire?

Fișă de lucru
Grupa nr.4

Cu ajutorul informațiilor din manual (pag. 81, 82) răspunde la următoarele întrebări:

7. Ce este bulimia?
8. Care sunt factorii de ris ce duc la apariția acestor boli?
9. Care sunt metodele de prevenire?
Schița lecției
Boli nutriționale

Știu Vreau să știu Am învățat

Diabetul este o boală endocrină Cauze principale ale diabetului - alimentație dezechilibrată,
Obezitatetea constă în creșterea predispoziție genetică, stresul,
peste limită a greutății corporale activitate fizică insuficientă;
Anorexia– refuzul unei Cum prevenim diabetul? - alimentație echilibrată;
persoane de a se alimenta - evitarea consumului de
Bulimia– persoana se substanțe nocive, odihnă
alimentează excesiv Cauzele principale ale obezității
suficientă;
- supraalimentarea,
sedentarismul;
Cum prevenim obezitatea? - stresul, factori genetici;
- stil de viață sănătos, control
Care sunt factorii de risc ai medical periodic, activitate
anorexiei? fizică;
- istoricul de dezechilibre
alimentare în familie,
perfecționismul, dificultăți în
Cum prevenim anorexia? exprimarea emoțiilor, copierea
unor modele nesănătoase;
- informarea corectă a tinerilor,
verificarea unor date obiective;
Factorii de risc in bulimie - formarea unor obișnuințe
sănătoase legate de alegerea
alimentelor;
Prevenirea bulimiei - consiliere;
- conflicte în familie,
dezechilibre alimentare sau
dezechilibre psihice în familie
- consiliere;
- rezolvarea conflictelor în
familie.
Anexa nr 2.
Fișă de lucru
Grupa nr. 1
Calculați IMC pentru o persoană de 20 de ani, având înălțimea de 1,58 m și greutatea de 40 kg.
Stabiliți în ce categorie de greutate se încadrează folosind valorile din tabelul alăturat.

IMC Clasificare

< 20 Subponderal

20 – 25 Greutate normală

25 – 30 Supraponderal

30 – 35 Obezitate clasa I

35 – 40 Obezitate clasa II

> 400 Obezitate clasa III

Fișă de lucru
Grupa nr. 2
Calculați IMC pentru o persoană de 20 de ani, având înălțimea de 1,74 m și greutatea de 66 kg.
Stabiliți în ce categorie de greutate se încadrează folosind valorile din tabelul alăturat.

IMC Clasificare

< 20 Subponderal

20 – 25 Greutate normală

25 – 30 Supraponderal

30 – 35 Obezitate clasa I

35 – 40 Obezitate clasa II

> 400 Obezitate clasa III


Fișă de lucru
Grupa nr. 3
Calculați IMC pentru o persoană de 20 de ani, având înălțimea de 1,64 m și greutatea de 70 kg.
Stabiliți în ce categorie de greutate se încadrează folosind valorile din tabelul alăturat.
IMC Clasificare

< 20 Subponderal

20 – 25 Greutate normală

25 – 30 Supraponderal

30 – 35 Obezitate clasa I

35 – 40 Obezitate clasa II

> 400 Obezitate clasa III

IMC Clasificare

< 20 Subponderal

20 – 25 Greutate normală

25 – 30 Supraponderal

30 – 35 Obezitate clasa I

35 – 40 Obezitate clasa II

> 400 Obezitate clasa III

Fișă de lucru
Grupa nr. 4
Calculați IMC pentru o persoană de 20 de ani, având înălțimea de 1,60 m și greutatea de 80 kg.
Stabiliți în ce categorie de greutate se încadrează folosind valorile din tabelul alăturat.
Anexa nr. 3
Fișă de lucru

 Imaginează-ți că ești doctor nutriționist și ai un/o pacient/ă care riscă să se


îmbolnăvească de diabet (are greutate corporală mare).
 Pacientul/pacienta este elev/ă. Realizează un program zilnic pentru el/ea, include
informații despre dietă, menționând 3 măsuri de prevenire, luând în considerare
programul său de școală.
 Compară programul cu cel al colegilor și dezbateți punctele principale.

S-ar putea să vă placă și