Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

Profesor consilier şcolar: Iozsa Diana Victorina

Clasa: a III a

Disciplina: Consiliere si orientare

Aria: Calitatea stilului de viaţă

Titlul lecţei: Să ne alimentăm sănătos!

Tipul lecţiei: formare şi consolodare de priceperi si deprinderi

Scopul : formarea unui comportament adecvat în ceea ce priveşte alimentaţia sănătoasă

Obiective:

1. Să se familiarizeze cu regulile de baza ale unei alimentaţii sănătoase;

2. Să identifice efectele nocive ale supraalimentaţiei şi subalimentaţiei;

3. Să analizeze propriile obiceiuri alimentare în scopul identificării distribuţiei şi structurii meselor;

4. Să identifice modalitaţi prin care se poate realiza un echilibru între consum şi aportul caloric.

Forme de organizare a activităţii

 Frontală, individuală, în grup


Metode didactice

-conversaţia, dezbaterea, jocul didactic, expunerea, explicaţia

Resurse materiale

- laptop, video-proiector, markere, foi flipchart, Registrul de activităţi de consiliere, instrumente de scris

Bibliografie

1. Ministerul Sănătăţii Publice: http://www.ms.ro/


2. School food trust: www.schoolfoodtrust.org.uk
3. European Association for the Study of Obesity:
http://www.easoobesity.org/working_groups_childhood_3.htm
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Conţinutul activităţii Strategii didactice Forma


Momentele de
Obiective Evaluarea
activităţii Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Materiale organiza
re

Salut, consemnez elevii


în Registrul de evidenţă
a activităţii de Se pregătesc pentru Registrul de
I. Moment consiliere. activitate evidenţă a
Conversaţia Frontal Observaţia
organizatoric activităţii de
Pregăteşte materialele
consiliere
necesare activităţii

Prezentarea Powerpoint
„Junk-food. Efecte Calculator
nocive şi soluţii”. Analiza
O1 Proiector
II. Captarea Profesorul supune Urmăresc Conversaţia răspunsuri
Prezentare Frontal lor orale
atenţiei dezbaterii aspecte prezentarea.
legată de alimentaţia power point
sănătoasă.

III. Anunţarea Anunţă subiectul Elevii sunt atenţi. Conversaţia Frontal


temei şi a activităţii precum si
obiectivelor obiectivele.
Clasa va fi împărţită în 3 Un reprezentant al
O2 grupe de elevi, fiecare grupei va prezenta
grupă trebuie să conţinutul acesteia.
IV.Formarea de completeze pe o coală de
priceperi şi hârtie cu cel puţin 3 Frontal
deprinderi efecte nocive ale
Explicaţia Analiza
subalimentaţiei -1, Activitat
răspunsuri
supraalimentaţiei -2, Elevii formulează e în grup
lor
O4 junk-food - 3). reguli de bază ale unui
comportament
alimentar sănătos.
Expunerea Coli hârtie
Regulile enunţate vor fi
scrise pe o coală mare de Markere
hârtie. Elevii sunt împărţiţi în
3 grupe: tabăra pro,
tabăra contra şi
evaluatorii. Fiecare Dezbatere
Profesorul propune spre
dezbatere următoarea tabără are dreptul la 3
moţiune: „Alimentele de intervenţii prin care să
tip fast-food trebuie să fie susţină, respectiv să
interzise în şcoli” infirme moţiunea.
Evaluatorii vor stabili
care este tabăra
câştigătoare.
V. Evaluarea
Joc didactic „Eu
cunoştinţelor Elevii îndeplinesc Foi Analiza
O3 mănânc sănătos?” Jocul Individu
sarcina. răspunsuri
didactic Instrumente de al
Simularea regimului lor scrise
alimentar propriu scris

Se fac aprecieri verbale Elevii sunt atenţi la


VI. . Concluzii și
asupra participării evaluările facute de Conversaţia Frontal
aprecieri
elevilor la lecţie. profesor.

S-ar putea să vă placă și