Sunteți pe pagina 1din 6

COLEGIUL TEHNIC 

‘’ MIHAI BRAVU ‘’
Disciplina: “Etică și comunicare profesională”
Clasa: a X-a G
Prof. Migioi Irina Luiza
Data: 24.11.2021

PROIECT DE LECŢIE

Titlul lecţiei: “ Formele comunicării ”


Tipul lecţiei. Lecţie de recapitulare și fixare a cunoştinţelor.
Scopul lecţiei: Cunoașterea și însușirea competențelor unei bune comunicării la nivel general și în
diferite contexte.

Obiective operaţionale:
La sfărşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
 Să descrie formele comunicării;
 Să precizeze tipurile de comunicare;
 Să menționeze caracteristicile tipurilor de comunicare;
 Să stabilească formele de comunicare în diferite contexte;

Obiective cu efect asupra personalităţii:


 Cognitive: formarea capacităţii de a prezenta convingerile proprii despre fiecare tip de comunicare.
 Afective: stimularea interesului pentru identificarea formelor de comunicare și exemplificarea acestora.
 Psihomotorii: formarea deprinderii de a aplica tipurile de comunicare în diferite contexte.

Metode şi procedee didactice: conversaţia, munca independentă, dezbaterea, problematizarea,


exerciţiul, explicaţia.

Resurse didactice: fişa de lucru, film didactic, test de recunoastere a emotiilor din expresiile
faciale, joc didactic.

Timp de lucru : 45 minute.


Locul desfăşurării: Sala de clasă.

1
BIBLIOGRAFIE:
Viorica Bella Dorin “Etică și cumunicare profesională” cls. a X-a; Editura CD Press;

Structura şi desfăşurarea lecţiei

1. Moment organizatoric - 5 min.:


Stabilirea prezenţei şi asigurarea condiţiilor didactico-materiale.
2. Desfăşurarea lecţiei – 20 min:
Lecţia de recapitulare și fixare a cunoştinţelor cu tema -“Formele comunicării ” - începe cu
momentul organizatoric: efectuarea prezenţei şi asigurarea condiţiilor didactico-materiale.
Se verifică planul de recapitulare dat cu o oră înainte şi se reamintesc principalele aspecte importante
din capitolul studiat prin parcurgerea unui film didactic:
 https://www.youtube.com/watch?v=qJXuexDtUOY

Profesorul distribuie fişele de lucru.


În timpul activităţii independente a elevilor, profesorul ofera indicații grupelor, sesizând unele erori
şi identificând problemele ce vor fi rediscutate cu clasa.
La expirarea timpului se stabilesc răspunsurile corecte împreună cu clasa.

PLAN DE RECAPITULARE (DAT) :


a. Formele comunicării:
 Comunicare verbală;
 Comunicare nonverbală;
 Comunicare scrisă;
 Stabilirea formelor de comunicare în diferite contexte.
b. Tipuri, caracteristici, principii, forme, funcții ale comunicării:
 Caracteristicile comunicării verbale;
 Principiile comunicării verbale;
 Tipuri de comunicare verbală;
 Caracteristicile comunicării nonverbale;
 Funcțiile comunicării nonverbale;

2
 Caracteristicile comunicării scrise;
 Tipuri de comunicare în diferite contexte
 Forme de monolog și dialog.

3.Fixarea noilor cunoştinţe şi realizarea feed-back-ului 15 min:


RECAPITULARE ÎN CLASĂ:
Test – Recunoașteți emoțiile din expresile faciale: http://comunicarenonverbala.ro/test-emotii-
expresii-faciale/
Joc didactic: https://www.youtube.com/watch?v=jglkN7ciih8

4. Notarea elevilor și evaluarea progreselor - 3 min:


Aprecierea progreselor, eventuale observaţii adresate elevilor.

5. Tema pentru acasă – 2 min:

Enumerați patru forme de dialog pe care le folosiți frecvent.

3
Fișă de lucru

(Formele comunicării)

I. Răspundeți prin adevărat ( A) sau fals (F) la următoarele enunțuri. 20 puncte

1. Discursul este forma cea mai evoluată și cea mai pretențioasă a monologului.
2. Predica, discursul, pledoarie, conferință reprezintă interacțiuni dialogice.
3. Ansamblul elementelor nonverbale ale comunicării este numit și metacomunicare.
4. Comunicarea estetică face parte din comunicarea scrisă.
5. Comunicarea senzorială se referă la muzică, pictură, dans.

II. Care sunt formele de comunicare care vă reprezintă, motivați raspunsul: 30


puncte
Copacul ideilor

4
III. Ce sentimente vă încearcă în acest moment, alegând unul dintre cele 5 exemple
din imaginea de mai jos. 20
puncte

IV. În coloana A sunt enumerate formele de dialog, iar în coloana B caracteristici ale
acestora. Asociați fiecărei cifre din coloana A litera corespunzătoare din coloana
B 20 puncte

A B

1. Colocviul a. Are un centru autorizat de comunicare, care este și


centrul de conducere al discuțiilor din cadrul
seminarului.

2. Conversația b. Dezbatere liberă pe o temă dată, la care sunt chemați


să-și spună cuvântul specialiștii din domeniul
respectiv.

3. Masa rotundă c. Este destinată clarificării și aprofundării unei idei.

4. Seminarul d. Este forma de comunicare în care pe baza discuțiilor


se imbogățește sfera subiectului abordat.

e. Este un dialog a cărui desfășurare depinde de gradul


în care participanții cunosc regulile generale ale
5
dialogului.

Barem de notare

I.

1-A
2-A
3-A
4-F
5-F

II. Exemplu: Comunicarea verbală, deoarece sunt o persoană extrovertită, îmi place să
vorbesc liber, să-mi expun idea în public prin intermediul unui monolog (discurs), nu
sunt o persoană emotivă și îmi place să interacționez cu un grup cat mai mare de
persoane.
III. Este o alegere personală.
IV.
1-d
2-e
3-b
4-a

S-ar putea să vă placă și