Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Scoala: Scoala Gimnaziala,, Kos Karoly,, Arduzel


Profesor: Petrus Camelia-Loredana
Disciplina: limba si literatura romana
Clasa : a V-a
Subiectul lectiei: Pronumele personal de politete
Tipul lectiei: de insusire de noi cunostinte
Data: 26 februarie 2015
DEMERSUL DIDACTIC
1.MOTIVATIA: este o lectie valoroasa din perspectiva metodelor activeparticipative, in sprijinul dezvoltarii vocabularului; lectia se sprijina pe priceperile si
deprinderile deja formate in identificarea pronumelor personale, perfectionarea
continua a capacitatii de comunicare orale si scrise prin utilizarea unui lexic cat mai
bogat.
2.COMPETENTE GENERALE:
- Receptarea mesajului oral in diferite situatii de comunicare
-Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in
situatii de comunicare monologata si dialogata
- Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in
diferite context de realizare, cu scopuri diverse
3. COMPETENTE SPECIFICE
1.3.sesizarea abaterilor de la normele gramaticale intr-un mesaj oral
2.3 utilizarea categoriilor gramaticale invatate, in diverse tipuri de propozitii
2.5. participarea la diferite situatii de comunicare, manifestand o atitudine
favorabila progresiei comunicarii
3.4. sesizarea organizarii morfologice si sintactice a textelor citite
4.OBIECTIVE OPERATIONALE

Elevii vor fi capabili sa:

-sa identifice pronumele personale de politete din diferite enunturi

- sa identifice functiile sintactice ale pronumelor personale de politete in diferite


enunturi
-sa alcatuiasca propozitii cu pronume personale de politete ,cu diferite functii
sintactice
-sa recunoasca formele populare ale pronumelor personale de politete

5. EVALUAREA: observarea sistematica, evaluarea orala, evaluarea scrisa


6. RESURSELE SI MANAGEMENTUL TIMPULUI
A. Resurse materiale:
- Limba si literatura romana, manual pentru clasa a V-a destinat claselor cu predare
in limba maghiara , Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 2002
- ,, Calatorie printre cuvinte,, caiet de lucru pentru clasa a V-a, Editura Corvin, Deva,
2012
-fise de lucru
-tabla
B. Resurse de timp: timpul de desfasurare- 50 de minute
7.Tipul de activitate:
-frontala
-pe grupe
-individuala

SCENARIUL DIDACTIC
Cadrul
de
invatare
1.Momentul
organizatoric

Timp de
lucru

2.Verificarea

1 minut

Activitatea
profesorului
1.Momentul
organizatoric
-organizarea clasei si
asigurarea climatului
necesar
bunei
desfasurari a lectiei

Activitatea elevului
Elevii se pregatesc
pentru lectie

Elevii citesc tema

Metode si
procedee
Conversati
e

cunostintelor
anterioare si a
temei de casa

3.Captarea
atentiei

4.
Desfasurarea
lectiei

minute

6
minute

Se verifica tema de
casa a elevilor si se
fac aprecieri asupra
modului in care elevii
au rezolvat tema

In
debutul
orei
noastre, vom pleca
de la rezolvarea unui
rebus.In final, pe axa
AB veti obtine un
cuvant
care
este
numele
unui
pronume personal pe
care il vom studia in
aceasta ora. (ANEXA
1)
Apoi
,
profesorul
enunta obiectivele.

pentru acasa si
corecteaza
eventualele greseli

Dupa
rezolvarea
individuala
a
rebusului, se face
corectarea
prin
activitate
frontala.Ei
descopera
titlul
lectiei de astazi si il
noteaza in caiete:
Pronumele personal
de politete

Conversati
e

Rebus
Descoperir
ea

1 minut

Elevilor li se propune
sa-si
reaminteasca
care sunt categoriile
gramaticale
ale
pronumelui personal,
invatate in clasa a Va prin completarea
unui
ciorchine
cu
informatiile corecte

Elevii
enunta
categoriile
gramaticale
ale
pronumelui
personal: persoana,
numar, caz: are
forme accentuate
si
neaccentuate;
functii sintactice

Conversati
e euristica
Brainstorm
ing

10
minute
Explicatia
Profesorul scrie pe
tabla
definitia
pronumelui personal
de politete.Profesorul
atrage atentia asupra

Elevii isi noteaza in


caiete informatiile.

13
minute

4
minute

faptului
ca
pronumele personal
de politete are forme
numai
pentru
persoana a II-a si a
III-a,
numarul
singular si plural.
Profesorul
le
da
elevilor o fisa cu
formele pronumelui
personal de politete.

Pentru a identifica
functiile
sintactice
ale
pronumelor
personale de politete,
profesorul
ii
va
solicita pe elevi sa
scrie la tabla cateva
enunturi

Profesorul
le
elevilor o fisa
lucru (ANEXA 3)

da
de

5. Retentia si
transferal

10
minute
6. Notarea
Explicarea
temei pentru
acasa

Elevii citesc, pe
rand,
formele
pronumelui
personal
de
politete.

Elevii merg la tabla


si rezolva exercitiul.
( Anexa2)

Elevii
rezolva
exercitiul de pe fisa
de
lucru.Acestia
sunt impartiti in
grupe de cate doi
elevi.Elevii
descopera astfel si
formele
populare
ale
pronumelui
personal
de
politete

Exercitiul
Descoperir
ea
Explicatia

Exercitiul
Descoperir
ea
Explicatia

Exercitiul

Elevii
exercitiile.
1 minut

rezolva

Profesorul propune o
fisa de lucru pentru a
verifica cunostintele
elevilor ( ANEXA 4)

Notarea elevilor.

Elevii noteaza tema


si asculta indicatiile

Explicarea
temei
pentru acasa
Tema de casa din
caietul
de
lucru
pag.51/ exercitiul 10

OGLINDA TABLEI
Pronumele personal de politete

Def. Pronumele prin care se exprima respectful fata de o


anumita persoana se numeste pronume personal de politete.
Observatie!
Pronumele personal de politete are forme numai pentru persoanele a
II-a si a III-a, numarul singular si plural.
Pronumele personal de politete nu are forma pentru cazul vocativ.

Forme populare: mata, mataluta, matale

Functii sintactice:
-

Subiect

Ex. Dumneata aveai dreptate.


-

Atribut pronominal , cazul:

-genitiv

Ex. Am ascultat parerea dumitale.

-acuzativ Ex. Cartile pentru dumneavoastra sunt aici.


- Complement , cazul :
-acuzativ Ex. : Am ajutat-o pe dumneaei.
-dativ

Dumnealui nu-I convine nimic.

ANEXA 3

Citeste cu atentie urmatorul fragment si raspune la intrebari:


,, -Asta-I o casa foarte buna, mormai Patrocle.Atunci Lizuca isi
ceru voie de la rachita:
- Matusa rachita, sopti ea cu sfiala ne dai voie sa intram in
casa la mata ? ,,
Din ce opera litarara face parte fragmentul dat ?

Care sunt personajele prezente in fragment?

Cui cere gazduiere Lizuca? Ce cuvant foloseste atunci cand I se


adreseaza?

ANEXA 4
FISA DE EVALUARE

1.Inlocuieste pronumele personale cu pronumele de politete


corespunzatoare:

El () are studii superioare.


Voi (..) plecati in concediu.
Le-am spus lor (..) sa vina la spectacol.
Rochia ei (.) era cea mai eleganta.

2.Alcatuieste o propozitie in care un pronume personal de politete sa


indelineasca functia sintactica de complement.

ANEXA 2

Functii sintactice:
-

Subiect

Ex. Dumneata aveai dreptate.


-

Atribut pronominal , cazul:

-genitiv

Ex. Am ascultat parerea dumitale.

-acuzativ Ex. Cartile pentru dumneavoastra sunt aici.


- Complement , cazul :

-acuzativ Ex. : Am ajutat-o pe dumneaei.


-dativ

Dumnealui nu-I convine nimic.

S-ar putea să vă placă și