Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: coala general cu clasele I-VIII Dacia, Oradea,


judeul Bihor
Data: 26.04.2007
Propuntor: Lazar Ctlin
Clasa: a V-a
Subiectul: Atributul
Tipul leciei: mixt

OBIECTIVE CADRU:
Dezvoltarea capacitii de exprimare oral
Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris
Dezvoltarea capacitii de exprimare scris

OBIECTIVE DE REFERIN:
1.4. s sesizeze corectitudinea gramatical a unui enun i/sau a
formelor lexicale
2.2. s construiasc propoziii i fraze corecte din punct de vedere
gramatical
3.4. s sesizeze corectitudinea utilizrii categoriilor gramaticale
nvate
4.3. s scrie propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical,
folosind corect semnele ortografice i de punctuaie

OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
s defineasc atributul
s recunoasc atributul n exemplele propuse

1
s defineasc atributul adjectival
s exemplifice prile de vorbire prin care se exprim atributul
adjectival
s analizeze sintactic i morfologic diferite atribute adjectivale
s rezolve corect exerciiile propuse

STRATEGII DIDACTICE
a) metode i procedee: conversaia euristic, exerciiul, descoperirea,
demonstraia, explicaia, lucrul cu manualul, exemplificarea
b) resurse materiale: tabla, caietele elevilor, creta, manualul, fie de lucru
c) resurse umane: elevii clasei a V-a, cadrul didactic
d) forme de organizare: frontal, individual
e) timp i spaiu: 50 de minute, sala de clas

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Programe colare pentru clasele I-VIII. Aria curricular: limb i
comunicare, Bucureti, 2005
Limba romn, manual pentru clasa a V-a, Editura Humanitas
Educaional, Bucureti, 2005
Deridan, Ioan, Metodica predrii limbii i literaturii romne, Editura
Universitii din Oradea, Oradea, 2004
Popescu, tefania, Gramatica practic a limbii romne, Editura Lider,
Bucureti, 1997

SCENARIUL DIDACTIC

2
Activitatea de instruire
Momentele Timp Metode i Resurse
leciei Activitatea Activitatea elevilor procedee
profesorului

1. Momentul Se noteaz absenele Elevul de serviciu va 1 Conversaia Elevii,


organizatoric n catalog. Se verific numi elevii abseni. catalogul
dac elevii au pe
banc materialele
necesare desfurrii
leciei.
2. Verificarea - Ce lecie ai avut de Recapitulare: Subiectul i 5 Conversaie Elevii,
cunotinelor pregtit pentru astzi? predicatul euristic, caietele de
anterioare i a exemplificare, tem
temei de cas - Ce este predicatul? ... este partea principal exerciiul
de propoziie care arat
ce face, cine este sau ce
este subiectul

- De cte feluri este ... de dou feluri: verbal


predicatul? i nominal

- Ce este predicatul ... predicatul exprimat


verbal? printr-un verb predicativ

- Dar predicatul ... este format din verb


nominal? copulativ i nume
predicativ

- Ce este subiectul? ... partea principal de


propoziie care arat
cine face aciunea sau cui
i se atribuie o
caracteristic

- Ce tem ai avut? Civa elevi citesc


rezolvarea temei de cas.

- Cum am numit noi ... sunt pri principale


subiectul i de propoziie
predicatul? Ce fel de
pri de propoziie
sunt?

- Cum se numete O propoziie simpl


propoziia format
dintr-un subiect i

3
predicat sau doar din
predicat?
3. Captarea Dai-mi exemplu de o S P 1 Conversaia Tabla
ateniei propoziie simpl. Elevul citete. euristic

Haidei s ncercm Elevul silitor citete.


s-i atribuim o
caracteristic
subiectului.
4. Anunarea Astzi vom discuta Elevii noteaz titlul n 1 Conversaia, Tabla,
subiectului i despre aceast parte caiete. explicaia caietele
a obiectivelor de propoziie care se elevilor
numete atribut.
Notez titlul pe tabl.
Vom defini atributul
adjectival, vom vedea
prin ce se exprim
acesta i, bineneles,
vom face exerciii.
5. Conducerea Haidei s vedem Elevii vor rezolva 30 Tabla, fie
nvrii cteva exerciii (fia exerciiul de pe fi. de lucru,
de lucru 1) caietele
elevilor
Se va corecta Corecteaz exerciiul.
mpreun cu elevii
exerciiul de pe fia de
lucru.

Pe cine determin ... elevii vor preciza


atributele voastre? cuvintele pe care le
determin

Haidei atunci s 1. Definiie: Atributul


definim i atributul. este partea secundar de
propoziie care
determin un substantiv
sau un nlocuitor al
acestuia.

Care sunt ntrebrile ... care? ce fel de? a, al, ai,


la care poate rspunde ale cui? ct, ct, ci,
atributul? cte?

Mndra apelor crias

4
S scriem n Ne-ntlnirm azi n cale.
continuare un
exerciiu. 2: mndra, apelor

Cte atribute are


substantivul din
primul vers? Un substantiv poate avea
unul sau mai multe
Ce concluzie putem atribute
trage de aici?
Eu am un mr rou.

Dai-mi un exemplu
de o propoziie n care
un adjectiv s
determine un
substantiv. ... funcie de atribut

Ce funcie are
adjectivul rou? Atribut adjectival
rou = atr. adj. exprimat
Cum oare vom numi prin adj. propriu-zis,
acest atribut exprimat variabil cu 3 forme, gen
prin adjectiv? S-l n., nr. sg., caz Ac
analizm.
... un adjectiv care i
schimb forma
Ce este un adjectiv
variabil? ... cu 4: negru
... cu 3: rou
Cu cte forme pot fi ... cu 2: mare
adjectivele variabile?
... Da.

Sunt i adjective cu o
form? ... adjective invariabile:
kaki, roz, bej
Cum se numesc?
... provenite din verb la
Foarte bine! participiu
Care este cealalt
categorie de adjective? mi plac pomii nflorii.

Dai-mi exemplu.

nflorii = atr. adj. exprim.

5
prin adj. provenit din
S-l analizm. verb la participiu, gen
m., nr. pl., caz N

... numeralul cardinal i


ordinal
Care parte de vorbire
pe care am nvat-o
are dou valori, din
care una este
adjectival?

Doi elevi au sosit.

mi dai exemplu o
propoziie n care un
numeral cu valoare
adjectival s aib
funcie de atribut? doi = atr. adj. exprim.
prin numeral card. cu
Haidei s-l analizm. val. adj., gen m., nr. pl.,
caz N
6. Obinerea n continuare am Rezolv individual fiele 10 Exerciiul Fie de
performanei pregtit pentru voi o de lucru lucru
i a feed-back- alt fi de lucru.
ului mpart fiele (fia nr.
2)
Explicaia,
Dup rezolvare, se Elevii vor citi rezolvarea conversaia
vor nominaliza civa fiei de lucru nr. 2.
elevi.

Am auzit c v place Vor cnta cu voioie.


muzica. Propun s
ncheiem ora cu un
cntecel: Un elefant se
legna.
7. Asigurarea Ca i tem, avei i noteaz tema. 1 Conversaia, Tabla,
reteniei i a exerciiul 1/286. explicaia caietele
transferului elevilor
OGLINDA TABLEI
Atributul

1. Definiie: Atributul este partea secundar de propoziie care determin un


substantiv sau un nlocuitor al acestuia (pronume sau numeral cu valoare
substantival).

6
2. ntrebri:
care?
ce fel de?
al, a, ai, ale cui?

ct?, ct?, ci?, cte?

3. Mndra apelor crias Un substantiv poate avea unul sau mai multe atribute.
Ne-ntlnirm azi n cale.

4. Eu am un mr rou.
Atributul adjectival se poate exprima prin:
a) adjectiv propriu-zis:
rou = atribut adjectival exprimat prin adjectiv propriu-zis, variabil cu 3 forme,
gen neutru, nr. sg., caz Ac

mi plac pomii nflorii.


b) adjectiv provenit din verb la participiu
nflorii = atribut adjectival exprimat prin adjectiv provenit din verb la participiu,
gen masc., nr. pl., caz N

Doi elevi au sosit. Al doilea elev a sosit.


c) numeral cu valoare adjectival
doi = atribut adjectival exprimat prin numeral cardinal cu valoare adjectival, gen
m., nr. pl., caz N
Tem: ex. 1/pag. 286

S-ar putea să vă placă și