Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 18.10.2016
Clasa: a VIII-a A
Dirigintă: BRICIU ANDREIA – ELENA
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială „V.I.Popa”, Bârlad
Disciplina: Consiliere şi orientare şcolară
Modulul: Calitatea stilului de viaţă
Tema: Ce este traficul de persoane?
Scop: Familiarizarea cu fenomenul negativ pe care îl reprezintă traficul de persoane şi diminuarea acestuia
în rândul elevilor.
Obiective operaţionale:
O1: să definească în mod corect noţiunile de „trafic de persoane”, „traficant” şi „victimă”;
O2: să conștientizeze pericolul pe care îl reprezintă traficul de persoane;
O3: să descopere, din mărturiile victimelor, indiciile care pot anticipa expunerea la pericolul de a deveni victimă a traficului;
O4: să deosebească o persoană sinceră și binevoitoare de una motivată de caștig rapid și facil;
O5: să enumere cât mai multe modalităţi de implicare a tinerilor în prevenirea şi combaterea traficului de fiinţe
umane, în urma dezbaterilor din clasă.
Strategia didactică:
Metode şi procedee: jocul de rol, conversaţia, observaţia, brainstormingul, problematizarea, studiul de caz,
exerciţiul.
Mijloace didactice:
Material ilustrativ: - filmulețe reprezentative pentru tema aleasă;
- prezentare Power Point;
- dicţionar, pliante, fotografii, desene, postere, compuneri ale elevilor.
Resurse: - video-proiector, CD, DVD;
- markere, flip-chart;
- timp: 50 de minute.
Forme de organizare:- activitate frontală;
- activitate independenta individuală;
- activitate pe grupe.
Bibliografie: http://www.eliberare.com/contact/ şi info@eliberare.com
Scenariu didactic
EVOCAREA ( 7')
1. MOTIVARE/ ICEBREAKER: PREȚUL CORECT
Profesoara explică regulile jocului:
• Se arată obiectele din prezentarea PowerPoint.
Elevii ridică mâna și ghicesc cât ar costa fiecare obiect. Trebuie să spună valori cât
mai apropiate de prețul actual, fără să-l depășească.
Profesoara are pregătite ca premii pentru câștigători - abțibilduri eLiberare.
Se adresează elevilor întrebarea:
- Ce este acest obiect?
Se explică ce este fiecare lucru, înainte să încerce să ghicească.
Elevii răspund: Al cincilea obiect:
Primul obiect: O persoană.
Lamborghini - 450,000 Euro
Al doilea obiect: - Cât credeți că valorează o persoană?
Noul iPhone 900 Euro
Dacă unul dintre elevi spune că o persoană nu
Al treilea obiect: are preţ, i se acordă un premiu.
Colecție de romane clasice - 300 Euro Profesoara continuă:
- Se spune că, prețul mediu de vânzare al
Al patrulea obiect:
unei victime traficată de persoane, este de
Un set de machiaj profesional - 250 Euro 70 Euro.

Se prezintă slide-ul cu toate imaginile. Elevii compară prețul de 70 de Euro al unei


persoane, cu prețurile celorlalte obiecte care au fost prezentate.
Se menționează faptul că oamenii nu au un preț pentru că ei nu sunt bunuri!
REALIZAREA SENSULUI ( 33')
2. CE ESTE TRAFICUL DE PERSOANE? DEFINIȚIE (2 MINUTE)
Se definesc termenii de trafic, traficant şi victimă.
• Profesoara întreabă elevii:
- Ce credeţi că este traficul de persoane?
- Unde aţi auzit vorbindu-se despre traficul de persoane: în comunitatea voastră sau la știri?
Se arată apoi slide-ul cu definția: Traficul de persoane este sclavia erei moderne, în care unii
oameni profită de pe urma controlului și a exploatării altora.
3. FORME ALE TRAFICULUI DE PERSOANE (10 MINUTE)
Elevii numeasc câteva tipuri de trafic de persoane de care au auzit înainte să le fie arătate slide-urile:
 Exploatarea sexuală include orice act sexual abuziv sau fără consimţământul victimei. Aici sunt incluse:
prostituţia, serviciile de escortă şi video chat-ul/ pornografia.
 Munca forțată în domenii precum agricultură, construcții, baby sitting etc.
 Servitute domestică este o altă formă întâlnită a exploatării prin muncă.
Alte forme de trafic:
 Cerşetoria forţată  Traficul pentru organe  Obligarea la săvârşirea de infracţiuni
4. PERSPECTIVA GLOBALĂ (1 MINUT)
Profesoara informează elevii că în momentul de față sunt 35,4 milioane de oameni care trăiesc ca
sclavi. Acest număr reprezintă echivalentul populaţiei Macedoniei, României, Bulgariei şi a Serbiei, la un
loc!
5. TRAFICUL DE PERSOANE ÎN ROMÂNIA (5 MINUTE)
România este principala țară sursă de victime ale traficului de persoane în Europa.
Este țara care a pierdut milioane de oameni în dauna nivelului mai bun de trai din vestul Europei. Plecați
în căutarea unei vieți mai bune, multora dintre ei li s-au „vândut” promisiuni și speranțe false.
6. CUM SĂ IDENTIFICI UN TRAFICANT? (5 MINUTE)
Profesoara întreabă elevii:
- Cum credeți că ar putea arăta un traficant?
- Ce caracteristici are acesta?
Apoi se arată slide-ul: Cum să identifici un traficant?
7. FILMULEŢUL CAMELIA (10 MINUTE)
Profesoara explică elevilor că este vorba un scurt metraj despre o victimă din România.
Se vizionează filmul timp de 7 minute, după care se adresează elevilor următoarele întrebări:
• Ce s-a întâmplat cu Camelia?
• Cine a vândut-o pe Camelia?
• Cine mai vorbește în video în afară de Camelia?
• Cum ți se pare familia ei?
• Ce forme de control au fost folosite cu Camelia?
• Cum a reușit Camelia să scape?
REFLECŢIA ( 10')
8. CINE SUNT TRAFICANŢII? (2 MINUTE)
Se prezintă elevilor un grafic – sursa fiind Raportul ANTIP din 2015. Ei vor citi datele văzute în acest
grafic.
9. CUM SE POARTĂ TRAFICANŢII? (2 MINUTE)
Profesoara întrebă elevii:
- Care sunt promisiunile pe care traficanţii le-au făcut?
10. CINE SUNT VICTIMELE? (2 MINUTE)
Elevii sunt întrebaţi:
- Cine credeți că poate deveni victimă?
- De ce credeți că are loc traficul de persoane?
Victimelor li se promit bani și bunuri materiale. Aveţi grijă în ce situații riscante vă puneţi pentru
bani. Până la urmă, multe victime devin sclave și sunt exploatate fără să fie plătite.
11. CE TREBUIE SĂ ŞTIU DACĂ PLEC LA MUNCĂ ÎN STRĂINĂTATE? (3 MINUTE)
1. Numărul misiunii diplomatice din țara de destinație; 2. Helpline Antitrafic;
3. Copii act de identitate; 4. Contract de muncă legal în limba română; 5. Parola de siguranță;
6. Contact de urgență; 7. Adresa & telefon loc de muncă;
Îndemn: Să fiţi cu ochii larg deschiși!
Profesoara împarte apoi pliante cu informații utile despre traficul de persoane.
Tema pentru acasă (1 MINUT)
Se dă ca temă rezolvarea uneia dintre variantele:
 Realizați un colaj de specii de presă care reflectă fenomenul traficului de persoane.
 Argumentaţi (explicaţi) sintagma: Traficul de fiinţe umane – Omul împotriva omului!

S-ar putea să vă placă și