Sunteți pe pagina 1din 6

„Aprobat”_____________

PROIECT DE LECŢIE

Disciplina:Managementul clasei
Data:20 Octombrie
Tema : Traficul de fiinţe umane
Subiectul: „Omul dusmanul semenului sau”
Clasa: a V-a
Durata lecției: 45 de minute
Scopul : conştientizarea efectelor imediate şi de durată ale traficului de fiinte umane şi promovarea unor metode alternative pentru dezvoltarea unor
comportamente dezirabile social;

Obiective de referinta :

 Constientizarea elevilor cu privirile la implicatiile multiple si complexe ale traficului de fiinte umane;
 Familiarizarea elevilor cu terminologia specifica traficului de fiinte umane;
 Formarea unei atitudini civice constiente si responsabile fata de acest fenomen transnational;
 Dezvoltarea unei atitudini pozitive fata de ceilalti;
 Educarea capacitatii de autocontrol in concordanta cu semnificatia situatiilor;
 Analizarea conţinutul filmuleţelor prezentate şi să descrierea comportamentelor dezirabile social;
 Identificarea efectelor negative ale traficului de fiinte umane.

Obiective operationale:

01. sa defineasca traficul de fiinte umane


02.sa descrie modalitatile de recrutare , caracteristicile victimei si caracteristicile recrutorului;
03. sa identifice etapele traficului si caracteristicile acestora;
04. sa identifice implicatiile psihologice ale traficului, pentru victima;
05. sa descrie modul in care scoala si elevii se pot implica in prevenirea acestui fenomen transnational.;
06. sa se raporteze critic la activitatea desfasurata.

Obiective educative:

 Sa dea dovada de empatie fata de victimele traficului de fiinte umane;


 Sa adopte o atitudine constienta si responsabila fata de problema pusa in discutie;
 Sa colaboreze cu colegii in vederea solutionarii diverselor sarcini didactice;
 Sa se raporteze critic la fenomenul traficului de finite umane.

Metode : conversaţia euristică, observaţia, vizionarea şi analiza filmului, explicaţia, dezbaterea, studiu de caz, brainstorming.
Mijloace didactice : calculator , markere, coli A4.
Bibliografie :
Youtube.com
https://www.youtube.com/watch?v=0sLNKd8TIeA
https://www.youtube.com/watch?v=Yj6AuW5w-Y0
https://www.youtube.com/watch?v=Y1Grjsh3ojw
ETAPELE OB CONTINUTUL ACTIVITATII METODE SI MIJL.DID TIMP OBSERVATII
ACTIVITATI OP PROCEDEE
I
DIDACTICE
Evocarea -profesorul prezinta cateva imagini cu Discuția 5 minute
realitatile din Romania ,in antiteza cu
alte imagini la care tanarul viseaza si
spera sa devina realitate in urma
muncii in strainatate
-profesorul cere elevilor sa se
gandeasca la ceea ce le sugereaza
sintagma”trafic de fiinte umane” si sa
dea exemple concrete in acest
sens,discutand cu colegul de banca

Anuntarea temei scopului si Explicatia 5 minute


obiectivelor
Profesorul anunta elevii ca vor aborda
problema traficului de fiinte umane cu
accent pe prevenirea si combaterea
acestui fenomen.Pe parcursul activitatii
se vor aborda urmatoarele probleme:
1. Definirea traficului de fiinte
umane;
2. Etapele traficului si
caracteristicile lor;
3. Modalitatile de
recrutare,caracteristicile
victimeisi ale recrutorului;
4. Implicatiile psihologice ale
traficului pentru victima;
5. Conceptele cheie ale
problematicii de fiinte umane;
6.Interventia scolii pentru
prevenirea si combaterea
fenomenului.

Realizarea 01 Clasa se imparte in trei grupe , fiecare Brain- 10 minute


sensului storming-ul
va primi cate o fisa de lucru din care
va deduce si alte aspecte ale traficului
02
de fiinte umane care sunt in acelasi
timp si grave incalcari ale drepturilor
omului.Se vor prezenta de catre
raprtori ,in fata colegilor :
cauzele,consecintele si solutiile
acestor cazuri ; se vor urmari 3
Videproiector,
filmulete fiecare caracteristic unei
anexe: calculator,DVD
https://www.youtube.com/watch?
v=Y1Grjsh3ojw ;
https://www.youtube.com/watch?
Videproiector,
v=0sLNKd8TIeA Explicatia
calculator,DVD
https://www.youtube.com/watch?
v=Yj6AuW5w-Y0

Apoi se va urmari un filmulet in care


sunt prezentate cazuri reale cu tinere
care au fost vicime ale traficului de
fiinte umane.
Sarcina elevilor va fi aceea de a
identifica modalitatile de
recrutare,caracteristicile victimei si ale
recrutorului. 15 minute
Clasa se imparte,din nou, in trei grupe Foi,carioci,
Fiecare grup isi va desemna un Lucrul in
raportor care va prezenta produsul si grup
apoi il va afisa iar elevii vor face un Explicatia
tur al galeriei.

In continuare,se vor discuta etapele


trafcului de fiinte umane:
1. Recrutarea
2. Transportul
3. Vanzarea
4. Sechestrarea si exploatarea
5. Evadarea,fuga
6. Repatrierea

Reflecția 05 Cum credeti voi ca s-ar putea implica Munca 10 minute


scoala in combaterea/prevenirea independenta
traficului de finite umane?ce ar trebui Discutia
sa faca elevii si profesorii in aceasta colectiva
directie?

Extinderea 06 Fiecare dintre voi va primi cate o fisa Munca Fise de evaluare 5 minute
de evaluare in care isi va exprima independenta
sincer parerea despre aceasta
activitate.

S-ar putea să vă placă și